Swiatzwierzat.pl
Koci grzbiet

pexels/Tamba Budiarsana

Dlaczego koty wyginają grzbiet? Oto prawdziwy przekaz kociej mowy ciała

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Dlaczego koty robią koci grzbiet? Mimo że to pytanie może niektórym wydawać się zbyt banalne, by dociekać odpowiedzi, o dziwo wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że za tajemniczą figurą kryje się ważny komunikat, którego ża

Koci grzbiet, czyli jedno z popularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa, jak łatwo się domyślić wzięło swoją nazwę od pozycji przybieranej przez szalenie wygimnastykowane mruczki. Choć sportowe wygibasy mogą sprawiać trudności ludziom, dla zwierzaków to jedna z podstawowych metod komunikacji z otoczeniem.

Koci grzbiet a intencje

Na pewno chociaż raz widzieliście na własne oczy, jak koty przybierają charakterystyczną pozycję z wygiętymi do góry plecami. Mogła ona mieć miejsce zarówno tuż po przebudzeniu, jak i podczas pierwszego spotkania z nieznaną osobą lub zwierzęciem, które mogło zostać potraktowane jako "wróg". 

Na samym początku warto zaznaczyć, że w zależności od okoliczności mowa kociego ciała może nieść ze sobą całkowicie inny przekaz. Zachowanie zwierzęcia jest w dużym stopniu uzależnione od jego emocji oraz poczucia komfortu w danej sytuacji, dlatego interpretacja może niekiedy być niejednorodna i problematyczna nawet dla doświadczonych behawiorystów.

Nie wolno zapominać, że adresat wysyłanego komunikatu także ma duże znaczenie dla odczytu zamiarów wyginającego się kota. Zupełnie inne intencje grzbietu wygiętego w łuk kryją się w przypadku starcia z innym czworonogiem, niż człowiekiem.

W takim razie, jakie jest ogólne znaczenie wygiętego grzbietu u kotów wyłącznie w świecie zwierząt? Najwyższa pora się dowiedzieć! Poniżej przedstawiamy cztery najbardziej prawdopodobne przyczyny, dla których mruczek wygina śmiało ciało. 

Dlaczego koty wyginają grzbiet? Oto powody

1. Lęk - Koty wyginające plecy w łuk chcą w ten sposób sprawić wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Poprzez przybranie tej pozycji chcą roztoczyć wokół siebie groźną aurę, by żadnemu wrogowi nawet nie przyszło do głowy z nim zadzierać. Wbrew pozorom koty wcale nie lubią bójek i stronią od przemocy, dlatego właśnie wolą wystraszyć swojego przeciwnika, zanim ten zdąży zadać im cios.

2. Agresja - Nie wszystkie zwierzaki są urodzonymi pacyfistami. Istnieją oczywiście mruczki, które z wielu przyczyn nie potrafią zapanować nad agresją. Na widok psa, kota czy innegoundefined potencjalnego wroga, kot z jednej strony odczuwa lęk, z drugiej zaś gniew, co prowadzi do zachowań określanych jako agresywne. Wyginaniem kręgosłupa w łuk chcą sprowokować swojego przeciwnika do ataku, by samemu wytoczyć kontrę. Zjawisku temu często towarzyszą wokalizy. Gdy kot decyduje się na atak – syczenie przechodzi w warczenie, a gdy skacze na przeciwnika – w parskanie.

3. Zabawa - Koci grzbiet to nie tylko sygnał do walki. Pozycja ta jest świetną zabawą w szczególności dla małych kociaków, które wzajemnie się ganiają. Warto jednak pamiętać, by podczas harców z maluchami samemu nie zachęcać zwierzaka do tego typu zachowań. Wraz z wiekiem powinny one naturalnie zaniknąć, dlatego pielęgnowanie tego nawyku może przynieść niechciane efekty.

4. Relaks - Nie bez powodu sportowcy z najróżniejszych dziedzin wykonują pozycję kociego grzbietu przed i po ćwiczeniach. Pozwala ona rozciągnąć mięśnie kręgosłupa i zrelaksować ciało. Koty wiedziały o tym już od dawna, dlatego pozycja ta jest najczęściej przyjmowana przez nie zaraz po drzemce lub wybornym posiłku. W tym wypadku nie musisz się bać, że futrzak będzie próbował Cię zaatakować.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: koty.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >