Koci grzbiet
Źródło: instagram/codziennosczycia, unsplash/Srinivasan Venkataraman

Dlaczego koty wyginają grzbiet? Niewielu wie, jaki jest prawdziwy przekaz kociej mowy ciała

7 Stycznia 2021

Dlaczego koty robią koci grzbiet? Mimo że to pytanie może niektórym wydawać się zbyt banalne, by dociekać odpowiedzi, o dziwo wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że za tajemniczą figurą kryje się ważny komunikat, którego żaden właściciel nie powinien ignorować. Co zatem próbuje przekazać Ci Twój mruczek, gdy pręży swój grzbiet? Przedstawiamy cztery najczęstsze powody, które mogą Cię bardzo zaskoczyć.

Koci grzbiet, czyli jedno z popularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa, jak łatwo się domyślić wzięło swoją nazwę od pozycji przybieranej przez szalenie wygimnastykowane mruczki. Choć sportowe wygibasy mogą sprawiać trudności ludziom, dla zwierzaków to jedna z podstawowych metod komunikacji z otoczeniem.

Koci grzbiet a intencje

Na pewno chociaż raz widzieliście na własne oczy, jak koty przybierają charakterystyczną pozycję z wygiętymi do góry plecami. Mogła ona mieć miejsce zarówno tuż po przebudzeniu, jak i podczas pierwszego spotkania z nieznaną osobą lub zwierzęciem, które mogło zostać potraktowane jako "wróg".

Na samym początku warto zaznaczyć, że w zależności od okoliczności mowa kociego ciała może nieść ze sobą całkowicie inny przekaz. Zachowanie zwierzęcia jest w dużym stopniu uzależnione od jego emocji oraz poczucia komfortu w danej sytuacji, dlatego interpretacja może niekiedy być niejednorodna i problematyczna nawet dla doświadczonych behawiorystów.

Nie wolno zapominać, że adresat wysyłanego komunikatu także ma duże znaczenie dla odczytu zamiarów wyginającego się kota. Zupełnie inne intencje grzbietu wygiętego w łuk kryją się w przypadku starcia z innym czworonogiem, niż człowiekiem.

W takim razie, jakie jest ogólne znaczenie wygiętego grzbietu u kotów wyłącznie w świecie zwierząt? Najwyższa pora się dowiedzieć! Poniżej przedstawiamy cztery najbardziej prawdopodobne przyczyny, dla których mruczek wygina śmiało ciało.

Malutkie kociątko jest postrachem całej lecznicy. Nagrano groźne starcie z weterynarzemMalutkie kociątko jest postrachem całej lecznicy. Nagrano groźne starcie z weterynarzemCzytaj dalej

Dlaczego koty wyginają grzbiet? Oto powody

1. Lęk - Koty wyginające plecy w łuk chcą w ten sposób sprawić wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Poprzez przybranie tej pozycji chcą roztoczyć wokół siebie groźną aurę, by żadnemu wrogowi nawet nie przyszło do głowy z nim zadzierać. Wbrew pozorom koty wcale nie lubią bójek i stronią od przemocy, dlatego właśnie wolą wystraszyć swojego przeciwnika, zanim ten zdąży zadać im cios.

2. Agresja - Nie wszystkie zwierzaki są urodzonymi pacyfistami. Istnieją oczywiście mruczki, które z wielu przyczyn nie potrafią zapanować nad agresją. Na widok psa, kota czy innego potencjalnego wroga, kot z jednej strony odczuwa lęk, z drugiej zaś gniew, co prowadzi do zachowań określanych jako agresywne. Wyginaniem kręgosłupa w łuk chcą sprowokować swojego przeciwnika do ataku, by samemu wytoczyć kontrę. Zjawisku temu często towarzyszą wokalizy. Gdy kot decyduje się na atak – syczenie przechodzi w warczenie, a gdy skacze na przeciwnika – w parskanie.

3. Zabawa - Koci grzbiet to nie tylko sygnał do walki. Pozycja ta jest świetną zabawą w szczególności dla małych kociaków, które wzajemnie się ganiają. Warto jednak pamiętać, by podczas harców z maluchami samemu nie zachęcać zwierzaka do tego typu zachowań. Wraz z wiekiem powinny one naturalnie zaniknąć, dlatego pielęgnowanie tego nawyku może przynieść niechciane efekty.

4. Relaks - Nie bez powodu sportowcy z najróżniejszych dziedzin wykonują pozycję kociego grzbietu przed i po ćwiczeniach. Pozwala ona rozciągnąć mięśnie kręgosłupa i zrelaksować ciało. Koty wiedziały o tym już od dawna, dlatego pozycja ta jest najczęściej przyjmowana przez nie zaraz po drzemce lub wybornym posiłku. W tym wypadku nie musisz się bać, że futrzak będzie próbował Cię zaatakować.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: koty.pl

Następny artykuł