Swiatzwierzat.pl
Koci grzbiet

instagram/codziennosczycia, unsplash/Srinivasan Venkataraman

Dlaczego koty wyginają grzbiet? Niewielu wie, jaki jest prawdziwy przekaz kociej mowy ciała

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Dlaczego koty robią koci grzbiet? Mimo że to pytanie może niektórym wydawać się zbyt banalne, by dociekać odpowiedzi, o dziwo wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że za tajemniczą figurą kryje się ważny komunikat, którego ża

Koci grzbiet, czyli jedno z popularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa, jak łatwo się domyślić wzięło swoją nazwę od pozycji przybieranej przez szalenie wygimnastykowane mruczki. Choć sportowe wygibasy mogą sprawiać trudności ludziom, dla zwierzaków to jedna z podstawowych metod komunikacji z otoczeniem.

Koci grzbiet a intencje

Na pewno chociaż raz widzieliście na własne oczy, jak koty przybierają charakterystyczną pozycję z wygiętymi do góry plecami. Mogła ona mieć miejsce zarówno tuż po przebudzeniu, jak i podczas pierwszego spotkania z nieznaną osobą lub zwierzęciem, które mogło zostać potraktowane jako "wróg". 

Na samym początku warto zaznaczyć, że w zależności od okoliczności mowa kociego ciała może nieść ze sobą całkowicie inny przekaz. Zachowanie zwierzęcia jest w dużym stopniu uzależnione od jego emocji oraz poczucia komfortu w danej sytuacji, dlatego interpretacja może niekiedy być niejednorodna i problematyczna nawet dla doświadczonych behawiorystów.

Nie wolno zapominać, że adresat wysyłanego komunikatu także ma duże znaczenie dla odczytu zamiarów wyginającego się kota. Zupełnie inne intencje grzbietu wygiętego w łuk kryją się w przypadku starcia z innym czworonogiem, niż człowiekiem.

W takim razie, jakie jest ogólne znaczenie wygiętego grzbietu u kotów wyłącznie w świecie zwierząt? Najwyższa pora się dowiedzieć! Poniżej przedstawiamy cztery najbardziej prawdopodobne przyczyny, dla których mruczek wygina śmiało ciało. 

Dlaczego koty wyginają grzbiet? Oto powody

1. Lęk - Koty wyginające plecy w łuk chcą w ten sposób sprawić wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Poprzez przybranie tej pozycji chcą roztoczyć wokół siebie groźną aurę, by żadnemu wrogowi nawet nie przyszło do głowy z nim zadzierać. Wbrew pozorom koty wcale nie lubią bójek i stronią od przemocy, dlatego właśnie wolą wystraszyć swojego przeciwnika, zanim ten zdąży zadać im cios.

2. Agresja - Nie wszystkie zwierzaki są urodzonymi pacyfistami. Istnieją oczywiście mruczki, które z wielu przyczyn nie potrafią zapanować nad agresją. Na widok psa, kota czy innegoundefined potencjalnego wroga, kot z jednej strony odczuwa lęk, z drugiej zaś gniew, co prowadzi do zachowań określanych jako agresywne. Wyginaniem kręgosłupa w łuk chcą sprowokować swojego przeciwnika do ataku, by samemu wytoczyć kontrę. Zjawisku temu często towarzyszą wokalizy. Gdy kot decyduje się na atak – syczenie przechodzi w warczenie, a gdy skacze na przeciwnika – w parskanie.

3. Zabawa - Koci grzbiet to nie tylko sygnał do walki. Pozycja ta jest świetną zabawą w szczególności dla małych kociaków, które wzajemnie się ganiają. Warto jednak pamiętać, by podczas harców z maluchami samemu nie zachęcać zwierzaka do tego typu zachowań. Wraz z wiekiem powinny one naturalnie zaniknąć, dlatego pielęgnowanie tego nawyku może przynieść niechciane efekty.

4. Relaks - Nie bez powodu sportowcy z najróżniejszych dziedzin wykonują pozycję kociego grzbietu przed i po ćwiczeniach. Pozwala ona rozciągnąć mięśnie kręgosłupa i zrelaksować ciało. Koty wiedziały o tym już od dawna, dlatego pozycja ta jest najczęściej przyjmowana przez nie zaraz po drzemce lub wybornym posiłku. W tym wypadku nie musisz się bać, że futrzak będzie próbował Cię zaatakować.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: koty.pl

Podobne artykuły

Kot trzymany na smyczy

Koty

Absurd. Przywiązali kota smyczą do budy. Próbowali się tłumaczyć, ale zdjęcia mówią wszystko

Czytaj więcej >
kociak

Koty

Śliczny kotek z twarzą dziadka urodził się chory. Jest zdeterminowany, chce dalej żyć

Czytaj więcej >
Sypialnia pary

Koty

Pokazała, co jej chłopak wyprawia z kotem, gdy nikt nie patrzy. Wideo ma ponad 50 mln wyświetleń

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Kot zakradł się do pokoju dziecka. Miał mu do powiedzenia coś ważnego

Czytaj więcej >
Hubert Urbański

Koty

W "Milionerach" padło podchwytliwe pytanie. Prawdziwi miłośnicy kotów na pewno znali odpowiedź

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >