Milionerzy
Źródło: Facebook/Milionerzy TVN

"Milionerzy": Padło pytanie za 40 tysięcy o samca jelenia. Uczestniczka pożegnała się z wygraną, czy ty znasz odpowiedź?

7 Stycznia 2021

Pytanie za 40 tysięcy złotych wprawiło uczestniczkę kultowego programu "Milionerzy" w osłupienie. Odcinek popularnego teleturnieju, w którym padło zapytanie dotyczące zachowania charakterystycznego dla samca jelenia zakończył się dla pani Katarzyny Dąbrowskiej przegraną. Czy Tobie uda się na nie odpowiedzieć poprawnie?

Kolejny odcinek i kolejne wielkie emocje w "Milionerach". Pytanie, które tym razem padło w polskiej edycji programu rozrywkowego, prowadzonego od lat przez Huberta Urbańskiego, przerosło uczestniczkę. Niestety, zagadnienie ze świata zwierząt okazało się dla niej zbyt trudne, by dotrzeć do finału i zdobyć upragniony milion złotych.

Pytanie o samca jelenia w "Milionerach"

Odcinek, który wzbudził szczególne zainteresowanie miłośników zwierząt, został wyemitowany przez stację TVN na początku grudnia. Wszystko za sprawą zaskakującego pytania, które obnażyło niewiedzę uczestniczki, pani Katarzyny Dąbrowskiej z Krakowa.

Ów pytanie dotyczyło jelenia, a dokładniej tzw. zrzutów poroża, czyli twardego, kostnego tworu wyrastający z kości czołowej możdżeni na głowie samców jeleniowatych. Większość osób interesujących się dzikimi zwierzętami dobrze wie, że mają one w zwyczaju "gubienie" poroża wraz ze zmianą określonej pory roku.

Pani Katarzyna musiała zmierzyć się z zapytaniem za 40 tysięcy złotych określającym dokładny okres, w którym dochodzi do utraty poroża przez samca jelenia. Chociaż dotychczas dobrze sobie radziła z odpowiedziami, to zadanie sprawiło jej znacznie większą trudność.

Dokładna treść pytania brzmiało następująco:

5 niezwykłych faktów o kotach, których mogłeś nie znać. Jakie skrywają sekrety?5 niezwykłych faktów o kotach, których mogłeś nie znać. Jakie skrywają sekrety?Czytaj dalej

Samiec jelenia gubi poroże:

  • A: przed zimą
  • B: zaraz po rykowisku
  • C: każdej wiosny
  • D: tuż przed śmiercią.

Niepewność uczestniczki momentalnie wzbudziła wielkie emocje w widzach teleturnieju. Pani Katarzynie po skorzystania z koła 50:50 pozostały odpowiedzi B oraz C. Ku wielkiemu zaskoczeniu, uczestniczka postawiła na odpowiedź B, która okazała się niepoprawna!

Kiedy jelenie gubią poroże?

Każdy, kto uwielbia piesze wycieczki po lasach zamieszkałych przez jelenie, może z łatwością zaobserwować, że na przełomie lutego i marca aż roi się od poroża pozostawionego przez byki, czyli właśnie samce jeleni. Zwierzęta te zrzucają swój "oręż" każdej wiosny, dlatego to odpowiedź C jest w tym przypadku prawidłowa.

Pozostaje tylko pytanie, dlaczego właściwie zwierzęta to robią? Utrata poroża spowodowana jest tym, że w tkankach u podstawy poroża zachodzą zmiany. Wraz z czasem powstają w nich jamy, które z czasem powiększają się, aż "korona" sama się odłamuje.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: tvn24.pl

Następny artykuł