"Milionerzy": Padło pytanie o samca jelenia. Czy znasz prawidłową odpowiedź?
Kolejny odcinek i kolejne wielkie emocje w "Milionerach". Pytanie, które tym razem padło w polskiej edycji programu rozrywkowego, prowadzonego od lat przez Huberta Urbańskiego, przerosło uczestniczkę. Niestety, zagadnienie ze świata zwierząt okazało się dla niej zbyt trudne, by dotrzeć do finału i zdobyć upragniony milion złotych.
Pytanie o samca jelenia w "Milionerach"
Odcinek, który wzbudził szczególne zainteresowanie miłośników zwierząt, został wyemitowany przez stację TVN na początku grudnia 2020 roku. Wszystko za sprawą zaskakującego pytania, które obnażyło niewiedzę uczestniczki, pani Katarzyny Dąbrowskiej z Krakowa.
Ów pytanie dotyczyło jelenia, a dokładniej tzw. zrzutów poroża, czyli twardego, kostnego tworu wyrastający z kości czołowej możdżeni na głowie samców jeleniowatych. Większość osób interesujących się dzikimi zwierzętami dobrze wie, że mają one w zwyczaju "gubienie" poroża wraz ze zmianą określonej pory roku.
Pani Katarzyna musiała zmierzyć się z zapytaniem za 40 tysięcy złotych określającym dokładny okres, w którym dochodzi do utraty poroża przez samca jelenia. Chociaż dotychczas dobrze sobie radziła z odpowiedziami, to zadanie sprawiło jej znacznie większą trudność.
Dokładna treść pytania brzmiało następująco:
Samiec jelenia gubi poroże:
Niepewność uczestniczki momentalnie wzbudziła wielkie emocje w widzach teleturnieju. Pani Katarzynie po skorzystania z koła 50:50 pozostały odpowiedzi B oraz C. Ku wielkiemu zaskoczeniu, uczestniczka postawiła na odpowiedź B, która okazała się niepoprawna!
Kiedy jelenie gubią poroże?
Każdy, kto uwielbia piesze wycieczki po lasach zamieszkałych przez jelenie, może z łatwością zaobserwować, że na przełomie lutego i marca aż roi się od poroża pozostawionego przez byki, czyli właśnie samce jeleni. Zwierzęta te zrzucają swój "oręż" każdej wiosny, dlatego to odpowiedź C jest w tym przypadku prawidłowa.
Pozostaje tylko pytanie, dlaczego właściwie zwierzęta to robią? Utrata poroża spowodowana jest tym, że w tkankach u podstawy poroża zachodzą zmiany. Wraz z czasem powstają w nich jamy, które z czasem powiększają się, aż "korona" sama się odłamuje.
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
Ktoś porzucił owczarka w środku lasu. Sama skóra i kości, musiał tam spędzić kilka dni
Małe owczarki niemieckie bawią się z tatą. Wideo rozczula do łez
Setki psów jest porzucanych przez właścicieli. Adoptowali je podczas pandemii
Źródło: tvn24.pl