Swiatzwierzat.pl
Milionerzy

Facebook/Milionerzy TVN

"Milionerzy": Padło pytanie za 40 tysięcy o samca jelenia. Uczestniczka pożegnała się z wygraną, czy ty znasz odpowiedź?

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pytanie za 40 tysięcy złotych wprawiło uczestniczkę kultowego programu "Milionerzy" w osłupienie. Odcinek popularnego teleturnieju, w którym padło zapytanie dotyczące zachowania charakterystycznego dla samca jelenia zakończył się dla pani

Kolejny odcinek i kolejne wielkie emocje w "Milionerach". Pytanie, które tym razem padło w polskiej edycji programu rozrywkowego, prowadzonego od lat przez Huberta Urbańskiego, przerosło uczestniczkę. Niestety, zagadnienie ze świata zwierząt okazało się dla niej zbyt trudne, by dotrzeć do finału i zdobyć upragniony milion złotych. 

Pytanie o samca jelenia w "Milionerach"

Odcinek, który wzbudził szczególne zainteresowanie miłośników zwierząt, został wyemitowany przez stację TVN na początku grudnia. Wszystko za sprawą zaskakującego pytania, które obnażyło niewiedzę uczestniczki, pani Katarzyny Dąbrowskiej z Krakowa. 

Ów pytanie dotyczyło jelenia, a dokładniej tzw. zrzutów poroża, czyli twardego, kostnego tworu wyrastający z kości czołowej możdżeni na głowie samców jeleniowatych. Większość osób interesujących się dzikimi zwierzętami dobrze wie, że mają one w zwyczaju "gubienie" poroża wraz ze zmianą określonej pory roku.

Pani Katarzyna musiała zmierzyć się z zapytaniem za 40 tysięcy złotych określającym dokładny okres, w którym dochodzi do utraty poroża przez samca jelenia. Chociaż dotychczas dobrze sobie radziła z odpowiedziami, to zadanie sprawiło jej znacznie większą trudność.

Dokładna treść pytania brzmiało następująco:

Samiec jelenia gubi poroże:

Niepewność uczestniczki momentalnie wzbudziła wielkie emocje w widzach teleturnieju. Pani Katarzynie po skorzystania z koła 50:50 pozostały odpowiedzi B oraz C. Ku wielkiemu zaskoczeniu, uczestniczka postawiła na odpowiedź B, która okazała się niepoprawna!

Kiedy jelenie gubią poroże?

Każdy, kto uwielbia piesze wycieczki po lasach zamieszkałych przez jelenie, może z łatwością zaobserwować, że na przełomie lutego i marca aż roi się od poroża pozostawionego przez byki, czyli właśnie samce jeleni. Zwierzęta te zrzucają swój "oręż" każdej wiosny, dlatego to odpowiedź C jest w tym przypadku prawidłowa. 

Pozostaje tylko pytanie, dlaczego właściwie zwierzęta to robią? Utrata poroża spowodowana jest tym, że w tkankach u podstawy poroża zachodzą zmiany. Wraz z czasem powstają w nich jamy, które z czasem powiększają się, aż "korona" sama się odłamuje.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: tvn24.pl

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >