Swiatzwierzat.pl
Wystraszony pies

unsplash/Channey

Jak radzić sobie z lękliwym psem w Sylwestra? 6 najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pies zmagający się z zaburzeniami lękowymi przeżywa w okresie sylwestrowym prawdziwy horror. Niebo, które rozjaśniają fajerwerki, a także huczne odgłosy wybuchów bardzo często są powodem do wzmożonego stresu u już i tak poddenerwowanego zwie

Święto wszystkich, którzy kochają wybuchy i kolorowe rozbłyski na niebie, właśnie się rozpoczęło. Podczas gdy jedni już nie mogą się doczekać, aż wybije godzina zero, właściciele wrażliwych na hałasy zwierzaków najchętniej zrobiliby wszystko, aby ta chwila nie nadeszła wcale.

Jak uspokoić psa, który wpada w panikę?

Kiedy zwierzę niespodziewanie znajduje się w sytuacji lękowej, trudno oczekiwać od niego, by zachowywało się racjonalnie. W większości przypadków strach i instynktowne zachowania biorą górę nad logicznym myśleniem. Pies cierpiący z powodu panicznego lęku w Sylwestra to nie tylko dodatkowy powód do zmartwień dla ich opiekunów, ale też ogromne zagrożenie dla swojego otoczenia i samego siebie.

Wystraszony czworonóg w sytuacji stresowej może biegać po domu w amoku, szukając schronienia i w trakcie ucieczki przypadkowo się zranić. Jeśli do nieprzewidzianej eksplozji fajerwerków dojdzie podczas spaceru, istnieje duże ryzyko, że zwierzę zerwie się ze smyczy. Uciekając z całych sił przed wybuchami, może wpaść pod nadjeżdżający pojazd. Powodów do obaw jest wiele, dlatego właśnie poskromienie psa w momencie, gdy już zaczął panikować, jest naprawdę ciężkim wyzwaniem, które wymaga nie tyle dobrych chęci, ile wiedzy teoretycznej na temat behawioru zwierzęcia, doświadczenia oraz przede wszystkim nerwów ze stali.

Jeśli zdarzyło Ci się już wcześniej, że zaniepokojony pies, pomimo wszelkich prób, starań, a nawet błagań, jeszcze bardziej się nakręcał i tracił nad sobą panowanie, to mamy dla Ciebie złą wiadomość. Prawdopodobnie popełniłeś nieumyślny błąd. Nie musisz się jednak obwiniać, ponieważ bardzo często okazuje się, że inni właściciele lękliwych zwierząt także powtarzają podobne pomyłki.

W związku z powyższym przychodzimy Ci na pomoc. W dalszej części artykułu sporządziliśmy listę najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli zwierzaków, które nie radzą sobie ze stresem podczas noworocznej zabawy. Oczywiście niektóre z podpunktów tyczą się także sytuacji zaistniałych poza 31 grudnia, dlatego mamy nadzieję, że będzie to dla Ciebie cenne źródło wiedzy na wypadek kolejnego ataku paniki ze strony Twojego pupila.

6 najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli lękliwych psiaków

1. Ignorowanie sygnałów - Jeśli Twój pies zachowuje się w nienaturalny sposób, na przykład stawia uszy do góry, nasłuchując lub skacze na Ciebie, próbując zwrócić na siebie uwagę, pod żadnym pozorem nie bagatelizuj wysyłanych przez niego komunikatów. Pozwól psu, aby oswoił się ze źródłem lęku i pozostań przy jego boku. Machnięcie ręką na psie powody do obaw tylko spotęguje niepożądane reakcje. 

2. Brak wsparcia - Dźwięk fajerwerków, nagłe wybuchy i świsty to odgłosy, których może zlęknąć się nawet człowiek, dlatego nic dziwnego, że pies, który przecież nie rozumie ludzkich zwyczajów obchodzenia Nowego Roku, może wpaść w panikę, kiedy je usłyszy. Nie zostawiaj go wtedy samego, lecz udowodnij, że ma w Tobie sprzymierzeńca. Usiądź na podłodze i spokojnym głosem nawołuj swojego zwierzaka. Kiedy już przyjdzie, zaoferuj mu delikatny masaż lub ulubiony przysmak. Pokaż, że gdy jesteś przy nim, nie spadnie mu włos z głowy.

3. Konfrontacja z lękiem na siłę - Wielu właścicieli jest zdania, że należy pomóc zwierzakowi zmierzyć się ze źródłem strachu nawet wtedy, gdy nie ma on do tego ochoty. Ciągnięcie psa w stronę wybuchających obiektów, podnoszenie na ręce i pokazywanie rozbłysków na niebie, chcąc udowodnić, że wcale nie są straszne, to recepta na katastrofę. Spowoduje to jedynie, że pupil straci do Ciebie zaufanie, a w jego oczach zyskasz łatkę zdrajcy. Daj mu przestrzeń i czas, której potrzebuje.

4. Przekupowanie nagrodami - Obdarowywanie smakołykami, aby odwrócić uwagę psa do niekomfortowej sytuacji, nie zawsze może przynieść oczekiwane efekty. Nie oczekuj, że odciągniesz myśli zwierzaka od strachu, oczekując od niego perfekcyjnie wykonanych komend i sztuczek. Spanikowany futrzak nie będzie w stanie sprostać zadaniu i jeszcze bardziej się zestresuje. 

5. Zmuszanie do uczestnictwa - Jeśli wiesz, że Twój pies boi się w Sylwestra, to kiepskim pomysłem będzie organizowanie zabawy noworocznej we własnym domu. Obecność wielu nowych osób w miejscu, które powinno być jego schronieniem, może zwiększyć poziom stresu u niego. W takich sytuacjach możesz skorzystać z usług hoteliku dla zwierząt, a jeśli już koniecznie chcesz w tym dniu organizować imprezę, to stwórz dla niego bezpieczną przystań w osobnym pomieszczeniu. Dzięki temu nikt nie będzie mu przeszkadzał i dokładał zmartwień.

6. Niecierpliwość i obwinianie - Nie trać zdrowego rozsądku i spokoju ducha! Naturalnie, że sytuacja, w której nie jesteś w stanie poradzić sobie z pupilem, wywołuje w Tobie frustrację, czy złość, jednak nie pozwól, by emocje i nerwy wzięła górę. Zdystansuj się od sytuacji i staraj się przekazać milusińskiemu pozytywne emocje, zamiast dodatkowo wzbudzać w nim poczucie winy za strach. 

Pamiętaj, że reakcja zwierzęcia jest w dużym stopniu zależna od postawy obranej przez jego właściciela. Trzymamy kciuki, że powyższe rady pomogą Ci przetrwać okres Sylwestra i sprawią, że powitasz Nowy Rok z uśmiechem na ustach. 

Zobacz zdjęcie:

Źródło: johndog.pl

Podobne artykuły

Psy

Horror w Indiach. Aktywistka twierdzi, że wszystkie psy w wiosce zostały otrute

Czytaj więcej >

Psy

Suczka za wszelką cenę chciała zwrócić uwagę ludzi na dziurę pod domem. Miała ważny powód

Czytaj więcej >

Psy

Straszne znalezisko w woj. wielkopolskim. Internauci ruszyli do akcji, szukają sprawcy

Czytaj więcej >

Psy

Statek nagle wstrzymał kurs, oczy wszystkich skupiły się w jednym miejscu. Wszystko przez gapowicza

Czytaj więcej >

Psy

Porażający przykład porzucenia zwierzęcia. Suczka została spętana, szczenięta były bezradne

Czytaj więcej >

Psy

Wolfgang ważył ponad 40 kg i ledwo chodził. Przeszedł niezwykłą kurację, jest nie do poznania

Czytaj więcej >