Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kot śpi lub leży w kuwecie - czy jest się czym martwić?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.01.2021 01:00

Kot śpi lub leży w kuwecie - czy jest się czym martwić?

Kot w kuwecie
unsplash/A Cruikshank

Koty to dziwaczne stworzenia. Bynajmniej nie trzeba o tym przypominać ich opiekunom, którzy z pewnością niejednokrotnie złapali się za głowę, obserwując niestandardowe zachowania swoich pupili. Choć może się wydawać, że większość z nich jest trudna lub wręcz niemożliwa do logicznego wytłumaczenia, wystarczy otwarty umysł i dobrze rozwinięty zmysł obserwacji, by odkryć tajniki kociego psychiki.

Kot śpi w kuwecie - czy to normalne?

Dziwne kocie zachowania wzbudzają zainteresowanie oraz obawy właścicieli głównie dlatego, że są one odmienne od dotychczasowego usposobienia zwierzaka. Ludzie mieszkający pod jednym dachem z czworonogiem mogą się martwić, że ich uwadze przypadkiem umknęło ważne zdarzenie, przez które pupil zmienił swoją codzienną rutynę. Nie wykluczają też nagłych dolegliwości zdrowotnych, o których zwierzę próbuje powiadomić w nieoczywisty sposób.

Jak jednak sytuacja prezentuje się w przypadku, gdy mruczek zamienia wygodne legowisko na własną kuwetę? Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka widok futrzaka ucinającego sobie drzemkę wśród żwirku może przyprawić o ból brzucha ze śmiechu. W końcu chyba nikt z własnej woli nie chciałby spać w miejscu załatwiania potrzeb fizjologicznych. 

Okazuje się jednak, że kocie upodobanie do spania w kuwecie nie jest byle kaprysem, na który można machnąć ręką. Choć leżenie w kuwecie może być zwyczajną fanaberią, to niewykluczone, że jest to jednak ważny sygnał, którego opiekun pod żadnym pozorem nie powinien ignorować. 

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych powodów osobliwego zachowania kotów. Zapoznaj się z nią, a sam będziesz w stanie osądzić, czy wystarczy zaakceptować ekscentryczność pupila, czy może konsultacja z weterynarzem lub zwierzęcym behawiorystą jest nieuniknionym rozwiązaniem problemu.

Dlaczego mruczki odpoczywają w żwirku?

Wyróżniamy trzy podstawowe przyczyny leżenia lub spania kotów wewnątrz kuwety. Pierwszym i zarazem wymagającym szczególnej uwagi jest oczywiście choroba. Jeśli kot zmaga się z niestrawnością lub dolegliwościami związanymi z pęcherzem, najpewniej nie będzie chciał oddalać się od toalety. Fatalne samopoczucie i ból może skutkować u zwierzęcia wystąpieniem lęku przed opuszczaniem kuwety.

Czworonóg żyjący w obawie przed niezdążeniem do toalety jest najczęściej przeświadczony, że w każdej chwili będzie zmuszony skorzystać z niej ponownie. Aby uniknąć wstydliwego "wypadku", ogranicza lub całkowicie rezygnuje z przemieszczania się do innych pomieszczeń. W tym wypadku konieczne będzie zasięgnięcie specjalistycznej pomocy.

Drugim możliwym powodem jest natomiast stres. Choć kuweta nie należy do najładniej pachnących miejsc, zestresowany mruczek odnajdzie ukojenie w dobrze znanej woni kojarzonej z uczuciem ulgi. W żwirku śpią najczęściej zwierzaki, które dopiero niedawno zyskały dom i wciąż potrzebują czasy, aby oswoić się z nowym miejscem. Jeśli zaś dziwaczne zachowanie pojawia się u długoletnich członków rodziny, to może być znak, że pupil nie czuje się bezpiecznie i szuka schronienia przed nieznanymi bodźcami. 

Ostatnią z najprawdopodobniejszych przyczyn jest walka o dominację. Koty mieszkające wspólnie z innymi zwierzakami będą próbowały z nimi rywalizować, a także bronić swojego miejsca. Kociak walczący o pozycję w grupie może czuć potrzebę "okupowania" toalety, aby uniemożliwić do niej dostęp pozostałym domatorom. Najlepszym rozwiązaniem problemu będzie zainwestowanie w nową kuwetę lub umieszczenie jej w oddalonej części domu, aby zagwarantować mruczkowi poczucie bezpieczeństwa i prywatności. 

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: koty.pl