Swiatzwierzat.pl
kot na rękach kobiety

unsplash.com/Manki Kim

Dlaczego kot się ociera? Zdradzamy tajemnice mowy ciała mruczków

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Dlaczego kot się ociera? Wszyscy wiemy, że koty lubią się w ten sposób łasić, jednak często ocierają się nie tylko o ludzi, ale również o przedmioty , meble, czy inne zwierzęta. Wyjaśniamy więc, dlaczego mruczki wybrały sobie akurat ten spos

Dlaczego kot się ociera? To zachowanie jest całkowicie dla kotów normalne, ale z jakiego powodu właśnie w ten sposób okazują nam uwagę? Nie każdy zdaje sobie sprawę, z czego wynika taki sposób łaszenia się, tymczasem, jak to w naturze, wszystko jest dokładnie przemyślane!

Dlaczego kot się ociera?

Koty może i nie okazują uczuć tak namiętnie, jak psy, ale mają na to własne sposoby. Jednym z nich jest właśnie łaszenie się do człowieka za pomocą ocierania się o niego. Dlaczego akurat w ten sposób mruczki okazują nam miłość?

Nie wiadomo co prawda, czy tylko o miłość tu chodzi. Naukowcy są zgodni co do tego, że ocieranie ma jedną podstawową funkcję - pozostawienie po sobie zapachu. Jednak każdy właściciel kota wie, że mruczki raczej nie łaszą się w ten sposób do każdego.

Pozostawienie zapachu jest tu jednak ważną kwestią. Na całym ciele kota znajduje się mnóstwo gruczołów zapachowych, a feromony skupiają się głównie w policzkach, łapach czy ogonie.

Kiedy więc kot się o nas ociera, w pewien sposób zaznacza nas swoim zapachem, zupełnie jak terytorium. Woń ta jest wyczuwalna dla innych mruczków, więc rzeczywiście zostajemy niejako oznaczeni przez naszego pupila. Również z tego powodu nasi podopieczni lubią ocierać się o nasze meble czy rozmaite przedmioty.

Dlaczego koty się o nas ocierają?

Czemu jeszcze służy kocie ocieranie? Behawioryści podkreślają, że mruczki ocierając się, przejawiają dokładną odwrotność agresji. Wynika to z faktu, że gdy dwa koty się spotykają, ten słabszy ocierając się pokazuje uległość i niechęć do walki czy podporządkowanie. W ten sposób także witają się z innymi zwierzakami, co do których mają przyjazne nastawienie.

Kiedy więc my stajemy się celem dla ocierającego się kota, jest to dla nas sygnał, że kot nas akceptuje, a także wyrażenie łagodności i uległości. To dlatego mruczki często ocierają się o nasze nogi, na przykład gdy są głodne.

Jako że jesteśmy sporo wyżsi od naszych kocich przyjaciół, nogi są także po prostu łatwym celem dla mruczka, który tylko poprzez dotykanie ich może nam pokazać, że jest głodny, stęskniony lub podekscytowany.

Warto też zaznaczyć, że kot nie będzie się ocierał, gdy nie ma zapewnionego poczucia bezpieczeństwa. Ma to także więc pewien związek ze wspomnianą wcześniej miłością - jeśli zwierzak nam ufa, okaże to właśnie kręcąc się między naszymi nogami.

Ten koci gest można odczytać jako oddanie, a także zwyczajne wyrażenie przyjaznych zamiarów. Między sobą koty także ocierają się tylko by wykazać uległość, nie robią tego ze zwierzakami, do których są negatywnie nastawione.

Można więc uznać, że głównym powodem, dlaczego kot się ociera jest po prostu sympatia. Każdy właściciel z pewnością cieszy się, gdy zostaje obdarzony tym drobnym gestem ze strony swojego podopiecznego!

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródła: koty.pl, apetete.pl

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >