Dlaczego kot się ociera? Zdradzamy tajemnice mowy ciała mruczków
Dlaczego kot się ociera? To zachowanie jest całkowicie dla kotów normalne, ale z jakiego powodu właśnie w ten sposób okazują nam uwagę? Nie każdy zdaje sobie sprawę, z czego wynika taki sposób łaszenia się, tymczasem, jak to w naturze, wszystko jest dokładnie przemyślane!
Dlaczego kot się ociera?
Koty może i nie okazują uczuć tak namiętnie, jak psy, ale mają na to własne sposoby. Jednym z nich jest właśnie łaszenie się do człowieka za pomocą ocierania się o niego. Dlaczego akurat w ten sposób mruczki okazują nam miłość?
Nie wiadomo co prawda, czy tylko o miłość tu chodzi. Naukowcy są zgodni co do tego, że ocieranie ma jedną podstawową funkcję - pozostawienie po sobie zapachu. Jednak każdy właściciel kota wie, że mruczki raczej nie łaszą się w ten sposób do każdego.
Pozostawienie zapachu jest tu jednak ważną kwestią. Na całym ciele kota znajduje się mnóstwo gruczołów zapachowych, a feromony skupiają się głównie w policzkach, łapach czy ogonie.
Kiedy więc kot się o nas ociera, w pewien sposób zaznacza nas swoim zapachem, zupełnie jak terytorium. Woń ta jest wyczuwalna dla innych mruczków, więc rzeczywiście zostajemy niejako oznaczeni przez naszego pupila. Również z tego powodu nasi podopieczni lubią ocierać się o nasze meble czy rozmaite przedmioty.
Dlaczego koty się o nas ocierają?
Czemu jeszcze służy kocie ocieranie? Behawioryści podkreślają, że mruczki ocierając się, przejawiają dokładną odwrotność agresji. Wynika to z faktu, że gdy dwa koty się spotykają, ten słabszy ocierając się pokazuje uległość i niechęć do walki czy podporządkowanie. W ten sposób także witają się z innymi zwierzakami, co do których mają przyjazne nastawienie.
Kiedy więc my stajemy się celem dla ocierającego się kota, jest to dla nas sygnał, że kot nas akceptuje, a także wyrażenie łagodności i uległości. To dlatego mruczki często ocierają się o nasze nogi, na przykład gdy są głodne.
Jako że jesteśmy sporo wyżsi od naszych kocich przyjaciół, nogi są także po prostu łatwym celem dla mruczka, który tylko poprzez dotykanie ich może nam pokazać, że jest głodny, stęskniony lub podekscytowany.
Warto też zaznaczyć, że kot nie będzie się ocierał, gdy nie ma zapewnionego poczucia bezpieczeństwa. Ma to także więc pewien związek ze wspomnianą wcześniej miłością - jeśli zwierzak nam ufa, okaże to właśnie kręcąc się między naszymi nogami.
Ten koci gest można odczytać jako oddanie, a także zwyczajne wyrażenie przyjaznych zamiarów. Między sobą koty także ocierają się tylko by wykazać uległość, nie robią tego ze zwierzakami, do których są negatywnie nastawione.
Można więc uznać, że głównym powodem, dlaczego kot się ociera jest po prostu sympatia. Każdy właściciel z pewnością cieszy się, gdy zostaje obdarzony tym drobnym gestem ze strony swojego podopiecznego!
Zobacz zdjęcie:
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
Dziewczynka dała lwu buziaka przez szybę. Nie mogła przewidzieć reakcji dzikiego zwierzęcia
Wyłudzają dane w sieci metodą „na zwierzęta”. Policja apeluje, jak nie dać się oszukać?
źródła: koty.pl, apetete.pl