Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > W którą stronę idzie koń? Tylko garstka internautów nie daje się nabrać
Julia Bogucka
Julia Bogucka 11.03.2024 10:52

W którą stronę idzie koń? Tylko garstka internautów nie daje się nabrać

Koń iluzja
Fot. Tiktok/rudniktheroan

Pewne nagranie opublikowane niedawno na platformie TikTok sprawiło, że społeczność internetowa drapie się po głowach. Wystarczy odpowiedzieć na tylko pozornie banalne pytanie: w którą stronę idzie czarny koń? Im dłużej przypatrujemy się zwierzęciu kroczącemu po śniegu, tym więcej mamy wątpliwości. ”Nigdy czegoś takiego nie widziałam”, “Jestem zdezorientowany” - komentują internauci.

Iluzje optyczne są świetną rozrywką dla osób w każdym wieku

Iluzje optyczne są sposobem na codzienne ćwiczenie naszego umysłu, by utrzymać mózg w dobrej kondycji przez długie lata. Tego typu zagadki bazują na błędach percepcji, wykorzystując różne parametry obrazu, aby wprowadzić nas w konsternację. 

Niektóre obrazy, które rejestrujemy naszymi oczami, mogą spłatać nam niezłe figle. Im dłużej przyglądamy się niektórym fotografiom czy rysunkom, tym trudniejsze może być stwierdzenie, co się na nich w rzeczywistości znajduje. Z czego może to wynikać? Okazuje się, że nasz mózg popełnia błąd podczas interpretacji danego obrazu, a wpływ na to mają cienie, kontrasty czy specyficzne wykorzystanie kolorów.

Projekt bez nazwy (37).png
Fot. CanvaPro

Istnieje wiele rodzajów iluzji optycznych, które opisano w literaturze. To między innymi złudzenia, które deformują kształt lub wielkość obiektu; te, za które odpowiada fizjologia układu wzrokowego; wyróżniane są również figury dwuznaczne. Zaznajamianie się z nimi i próba odpowiedzenia na pytanie, co tu się tak naprawdę wydarzyło, może być naprawdę dobrą zabawą i sposobem na dowiedzenie się czegoś więcej o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu.

Pies pogryzł niespełna 2-letnią dziewczynkę. Dziecko jest w szpitalu Usłyszał cichy pisk z podwórka. Myślał, że ratuje szczenięta. Prawda była inna

Ta iluzja optyczna wzbudziła konsternację. W którą stronę idzie koń?

Niedawno Internet obiegło tajemnicze nagranie, które sprawiło, że społeczeństwo zostało podzielone. Pewien użytkownik platformy TikTok udostępnił film przedstawiający czarnego konia idącego po śniegu. Pytanie, które nasunęło się podczas jego oglądania, było tylko jedno… W którą stronę właściwie maszeruje zwierzę? Czy kieruje się w prawą stronę, czy jednak w lewą?

Nagranie udostępnione w sieci zdobyło olbrzymie zainteresowanie odbiorców. Zostało odtworzone na ten moment ponad 16 milionów razy, a internauci w komentarzach prześcigają się w teoriach na temat zagadki. Zdania były niezwykle podzielone i nikt nie potrafił jednoznacznie powiedzieć i uargumentować, w którą stronę idzie koń i dlaczego.

  • "Chodził, według mnie, tam i z powrotem. To było dziwne";
  • “Myślałem, że wiem… Ale potem okazało się, że nie wiem”;
  • "W 13 sekund zmieniłem zdanie cztery razy".
@rudniktheroan

There were a couple of times I genuinely didn’t know…

♬ youre so cute - averyyyy

Jakie jest wytłumaczenie tej iluzji optycznej?

Może to być przykład iluzji optycznej, która wykorzystuje kontrast kolorystyczny pomiędzy umaszczeniem konia a intensywną bielą śniegu i tym sposobem oszukuje nasz mózg. Nie jesteśmy w stanie dostrzec rysów zwierzęcia, ani żadnych cieni, które podpowiedziałyby nam, jaka odpowiedź jest prawidłowa. Jest to dość popularny mechanizm wykorzystywany w iluzjach optycznych, który niezwykle efektywnie wprowadza w błąd odbiorców.

To jaka jest prawidłowa odpowiedź? Autorka nagrania, Alesii Willard, w jednym z komentarzy zdradziła prawdę o wędrującym ośnieżonymi ścieżkami koniu. Okazuje się, że przez cały film zwierzę oddala się od nagrywającej. Spodziewalibyście się, że taka właśnie jest prawda?

 

Źródło: TikTok/rudniktheroan