Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Koń

Wypas koni
18.09.2023 14:39 Dopiero przyszedł na świat, zdążył postawić kilka kroków i spadł z klifu. Wszystko przez turystów

Eksplorowanie malowniczych terenów przyrodniczych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Widokiem, który często przyciąga mnóstwo zwiedzających, są zwierzęta pasące się na stromych zboczach. Ludzie zwiedzający, traktują te praktyki jako atrakcje. Niestety, okazuje się, że nachalne tłumy, swoim zachowaniem mogą doprowadzić do tragedii. W wyniku nieszczęśliwych zbiegów okoliczności zginęło nowo narodzone źrebię.

Ukazał się właśnie raport Fundacji Viva! na temat koni znad Morskiego Oka
16.09.2023 11:30 Fiakrzy ukrywali to od lat. Wyjawiono brutalną prawdę o tym, co dzieje się w Tatrach, tak uśmierca się konie

Fundacja Viva! opublikowała raport, który wstrząśnie turystami. Trzystustronicowa publikacja dotycząca losu koni ze szlaku nad Morskie Oko rozprawia się z mitami, które od lat kreują fiakrzy, wspierani przez Tatrzański Park Narodowy. Fundacja zdradza losy zwierząt, które przepracowane, nie nadawały się już do pracy. Śledzi konie, które od stycznia 2012 roku przewinęły się na szlaku i dochodzi do szokujących wniosków – aż 61% z nich trafiło do rzeźni, pomimo wpisanej w papierach kategorii “nie do uboju” u części zwierząt.

Koń padł na ziemię w centrum miasta, a woźnica chciał zagnać go dalej do roboty
09.09.2023 14:32 Koń upadł w centrum miasta, turyści sięgnęli po telefony. Woźnica robił wszystko, by przestali nagrywać

Koń ciągnął powóz w centrum miasta, kiedy ugięły się pod nim nogi i runął na ziemię. Dorożkarzom nie przeszkadzał spływający z nieba upał, liczyła się tylko dochodowa praca zwierzęcia, które było u skraju wytrzymania. Nie miało nawet chwili odpoczynku na rozgrzanym asfalcie. Woźnica chciał, żeby jak najszybciej wstał i wracał do roboty.

Koń Kazik po życiu pełnym ciężkiej pracy ma trafić prosto do rzeźni
05.09.2023 12:12 Kazik stoi w zatęchłym boksie, tak odpłacono mu za ciężką pracę. Tykanie zegara odmierza czas do egzekucji

Koń Kazik całe życie pracował, żeby zaspokoić potrzeby ludzi – najpierw w sporcie, potem w rekreacji. Chociaż latami spełniał wszelkie ich zachcianki, nie wystarczyło to, żeby czekała go godna emerytura. Kiedy przestał być ludziom potrzebny, natychmiast się go pozbyli. Swoje życie ma zakończyć w rzeźni. “Jak można być na tyle chciwym i okrutnym, aby żerować na istocie, która nie może się obronić?” – dziwi się właścicielka Fundacji Koniki Moniki.

Pies wyrwał się opiekunowi i zaatakował policyjnego konia
21.08.2023 08:00 12-latek nie upilnował psa, ten rzucił się na konia policyjnego. W sieci pojawiło się nagranie

Pies rasy amstaff uciekł właścicielowi i rzucił się w pościg za koniem policyjnym. Spanikowany 12-latek próbował go dogonić, wszystkiemu przyglądali się policjanci. Przestraszony wierzchowiec zaczął uciekać. Nie powstrzymało to jednak agresywnego psa. Incydent zarejestrował przechodzień, który nagrał go telefonem.

Niesamowita akcja strażaków. Koń wpadł do studni, potrzebna była koparka
20.08.2023 13:00 Niesamowita akcja strażaków. Musieli ratować konia, który wpadł do źle zabezpieczonej studni

Strażacy z Brzegów niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej (woj. małopolskie) dostali niecodzienne wezwanie. Ich pomocy nie potrzebował człowiek ani kotek, który utknął na drzewie, a… koń, który wpadł do studni. Wyciągnięcie kilkusetkilogramowego zwierzęcia nie było prostym zadaniem. Na ratunek została wezwana koparka.

Koń Rudolf przyjechał zza granicy, żeby trafić do rzeźni
14.08.2023 11:26 "Przytyje i zawiśnie na haku". Rudolf nie wzbudza litości w ludziach, od narodzin jest na straconej pozycji

Rudolf to 20-letni wałach, który do Polski trafił zza granicy. Nie przyjechał tu jednak, żeby zyskać nowe życie. Po lekkim podtuczeniu ma trafić do rzeźni. Prezeska Fundacji Koniki Moniki protestuje przeciwko skazaniu zwierzęcia na okrutną śmierć i dostaje ultimatum. Albo dostarczy pieniądze, albo konia czeka koniec. “Bez Was Rudolf umrze, a cała nasza praca pójdzie na marne".

Jest decyzja w sprawie koni na krakowskim rynku
13.08.2023 16:52 Żar leje się z nieba, ale dla dorożkarzy to nie wymówka. Jest decyzja ws. koni na Rynku w Krakowie

Żar leje się z nieba, a temperatury przekraczają 30℃. Kiedy ludzie szukają schronienia przed gorącem, konie ciągnące dorożki dla uciechy ludzi pracują godzinami w pełnym słońcu. Aktywiści walczący o prawa zwierząt próbują zwalczać patologie w polskich miastach. Czy krakowskie władze ugięły się pod ich presją? Pojawiła się decyzja w sprawie koni zaprzężonych do dorożek na Rynku w Krakowie. 

Źrebię przyszło na świat zbyt wcześnie
05.08.2023 11:36 Przyszła na świat jako wcześniak, problemy były już przy porodzie. Leży i "patrzy na ludzi jak na rodzinę"

Miłośników zwierząt nic nie boli tak jak cierpienie niewinnych, bezbronnych istot. Niektóre z nich z błaganiem patrzą w stronę człowieka, licząc, że pomoże im i nie dopuści, by musiały pożegnać się z tym światem, choć są na nim tak krótko. Dokładnie tak jest w przypadku źrebaka, który urodził się przedwcześnie kilkanaście dni temu. Na jego widok, aż łzy same napływają do oczu. Lekarze nie mają wątpliwości, że przed nimi trudna walka.

Akcja ratunkowa koni
25.07.2023 14:45 Wstrząsająca akcja ratunkowa strażaków, konie ugrzęzły w bagnie. Były zbyt młode, by ocenić zagrożenie

W miejscowości Skrzynka (woj. wielkopolskie) wieczorem 23 lipca br. doszło to mrożących krew w żyłach wydarzeń. Trzy młode konie uciekły z zagrody i nie zważając na zagrożenie, wbiegły prosto w znajdujące się nieopodal bagno. Na miejsce szybko zjechały się okoliczne oddział straży pożarnej, by jak najszybciej pomóc zwierzętom w potrzasku. Jednak akcja ratunkowa nie była taka łatwa.

Grecka wyspa Korfu to niebo dla turystów i piekło dla koni
15.07.2023 10:11 Dorożkarze nie znają litości. Koń runął na ziemię na oczach turystów, ten widok mrozi krew w żyłach

W wyniku wycieńczenia umarł kolejny koń. Woził ludzi w środku letniego dnia, mimo zakazów władz. Biegał po rozgrzanym asfalcie w pełnym słońcu, ciągnąc grupę leniwych turystów. Runął na ziemię na środku ulicy i już nie wstał. Tej tragedii można było zapobiec, ale ludzie nie byli jeszcze gotowi na rozmowę o okrucieństwie wobec zwierząt. 

Osiołkowi Bolusiowi zostało kilkanaście godzin życia. Nadzieją jest zbiórka
14.07.2023 13:56 Boluś stoi uwiązany na podwórku handlarza, śmierć zagląda mu w oczy. Później czeka go już tylko ubojnia

Wolontariusze dostali ultimatum: albo wykupią osła, albo trafi do ubojni. Zaczął się wyścig z czasem, zostało kilkanaście godzin do ostatecznego terminu. Osiołek Boluś ma szansę na nowe życie, ale potrzebne są pieniądze. Kwota nie jest zawrotna, wystarczyłoby, żeby każdy czytelnik wpłacił złotówkę.

Sierżant Teresa została poturbowana przez konia
04.07.2023 14:21 Koń stratował policjantkę, która z nim pracowała, jej stan jest ciężki. Bliscy pilnie proszą o pomoc

Sierżant Teresa Adamkiewicz z Ogniwa Konnego miała wypadek podczas służby. Młodą policjantkę poturbował koń. Jej stan jest poważny, a aktualnie przebywa w śpiączce farmakologicznej. O pomoc dla niej prosi nie tylko najbliższa rodzina, ale również koledzy z pracy. W tym celu zorganizowali specjalne wydarzenie.

Koń rasy Akhal-teke
02.07.2023 10:29 Ich pięknem zachwyca się cały świat. "Anielskie Konie” istnieją naprawdę i wyglądają jak skąpane w złocie

Konie są uważane za jedne z najbardziej majestatycznych stworzeń, które żyją na naszej planecie. Ich wielkość, wrodzona gracja i piękno sprawiają, że tymi zwierzętami zachwycają się nawet ci, którzy na co dzień nie zwracają zbyt dużej uwagi na zwierzęta. Jednak są wśród tych kopytnych stworzeń rasy, które swoim wyglądem nie przypominają ziemskich istot. Najpiękniejsza odmiana jest w niektórych miejscach na świecie nazywana “niebiańską”.  Przedstawiamy wysoce szlachetną rasę gorącokrwistego konia z Turkmenistanu - Akhal-Teke.

Zdjęcie Trzeciej
14.06.2023 11:18 Klacz z zagranicy trafiła przed drzwi rzeźni. "Polska przywitała ją oborą, skórzanym kantarem i ponurą wizją"

Nazwali ją Trzecia, bo do handlarza przyjechała z dwoma końmi, których nie udało się uratować. Zwiedziła pół świata, urodziła gromadkę źrebiąt, których nie dane było jej wychować. Była krzywdzona przez ludzi, zmuszano ją do ciągnięcia sań i bryczek. Do Polski przybyła, żeby zginąć. Handlarz postawił im ultimatum – albo zapłacą, albo koń trafi do rzeźni. To znana Fundacji Centaurus praktyka. Zadatek już zapłacili. W krótkim czasie muszą zebrać jeszcze 5 tysięcy złotych, żeby pokryć koszty odkupienia konia. Zegar tyka, a zwierząt, które potrzebują pomocy jest wiele. Chociaż kwota nie jest zawrotna, jako mała fundacja muszą wybierać, które zwierzęta ocalić, a które będą skazane na śmierć.

konie Morskie Oko
06.06.2023 14:17 Spytali turystów, dlaczego jeżdżą bryczkami nad Morskie Oko. Ręce opadają, "Obiecałem dziecku koniki"

Problem umęczonych koni, które pokonują trasę na Morskie Oko z bryczkami załadowanymi turystami, powraca co sezon jak bumerang. Choć wiele organizacji pro-zwierzęcych walczy o poprawę ich losu, osób chętnych na przejażdżki wciąż nie brakuje. Redaktorka Interii wybrała się w góry, aby spytać turystów, co sprawia, że decydują się na skorzystanie z oferty fiakrów. Niektóre odpowiedzi sprawiają, że można złapać się za głowę.Niejednokrotnie odpowiednie instytucje przeprowadziły już badania, z których jasno wynikało, że koniec ciągnące bryczki są przeciążane. Wręcz odwrotnie sprawę przedstawiają właściciele zwierząt, a nawet Tatrzański Park Narodowy.

koń Ptyś
02.06.2023 12:13 Choć jest jeszcze źrebięciem, wydali na niego wyrok śmierci. Ptyś stoi w kolejce do rzeźni, a czas ucieka

Ptyś to młody konik polski, na którego natknęła się założycielka Fundacji “Koniki Moniki”. Kiedy zobaczyła go po raz pierwszy, stał w ciemnym boksie u handlarza. Gołym okiem było widać, że nigdy nie poznał, czym jest miłość ze strony człowieka. Wydawać by się mogło, że pogodził się już ze swoim losem, jakim jeśli nic nie zrobi kobieta, jest śmierć.Koń ma zaledwie kilka lat, przed nim wydawać by się mogło jeszcze wiele czasu, w którym mógłby zrozumieć, że nie wszyscy ludzie są tak bezduszni. Istnieje tylko jedno “ale”, potrzeba pieniędzy, aby wykupić go i zapobiec oddaniu do rzeźni. 

Pochód koronacyjny króla Karola III
07.05.2023 15:09 Oczy całego świata zwrócone na Karola III, a tuż obok dramat. Przestraszone zwierzę przełamało barykadę

Widzom oglądającym relację z koronacji króla Karola III mógł umknąć pewien niepokojący szczegół. Zmierzając do Opactwa Westminsterskiego, jeden z koni, najprawdopodobniej spłoszony hałasem, salwami armatnimi i dużą liczbą ludzi, wymknął się spod kontroli gwardzisty. Przerażone zwierzę wpadło w bariery i znajdujący się za nimi tłum.Przygotowania do koronacji króla Karola III trwały od kilku miesięcy. Zaangażowanych było tysiące ludzi i zwierząt, w tym uwielbiane przez brytyjską arystokrację konie. Próby nie uchroniły jednak przed drobnymi wpadkami. 

Morskie Oko konie
02.05.2023 13:17 Tak Polacy spędzają majówkę. Wycieńczone konie ciągną przepełnione bryczki, turystów nie odstrasza nawet cena

Tegoroczna majówka przyciągnęła tłumy w polskie góry. Niestety niektórzy turyści, zamiast samodzielnie pokonywać wyznaczone szlaki, a wśród nich ten prowadzący nad Morskie Oko, decydują się skorzystać z bryczek konnych. Choć korzystanie z usług górali jest ganione od lat, gdyż sposób, w jaki traktują zwierzęta pozostawia wiele od życzenia, haniebny proceder trwa w najlepsze. Tłumy nadal ustawiają się w gigantyczne kolejki. Kontrowersje wokół bryczek konnych wykorzystywanych do transportu turystów na szlakach górskich nie milkną od lat. Niestety niektórzy turyści wciąż nie widzą nic złego w wysiłku ponad miarę, jaki nierzadko towarzyszy tym zwierzętom. Trasa na Morskie Oko jest jedną z najczęściej przez nich pokonywanych z niemałym obciążeniem.

Nie żyje koń Posejdon
20.04.2023 10:10 Policjanci żegnają konia Posejdona. "Kilometry przejechane z Tobą zapadną mi w pamięci na długie lata"

Smutne wieści przekazali policjanci z jednostki K-9 w Warszawie. Do wieczności odszedł jeden z koni pełniących tam służbę. Posejdon brał udział w wielu akcjach i był wspaniałym zwierzęciem, o czym można przekonać się z ubolewających komentarzy pod pożegnalnym postem. Aż trudno powstrzymać łzy.Posejdon odszedł 18 kwietnia br. Te tragiczne wieści przekazali za pośrednictwem social mediów policjanci z jednostki, w której służył. Sekcja komentarzy pod pożegnalnym wpisem zapełnia się wyrazami współczucia i rozpaczy płynącymi zarówno od innych funkcjonariuszy, jak i miłośników koni.

None
05.04.2023 21:00 Weterynarz uwolnił konia. W zamian otrzymał podziękowania, które zapamięta do końca życia

Skrępowany łańcuchem koń nie był w stanie samodzielnie się podnieść. Stalowe ogniwa okaleczyły tylne nogi zwierzęcia, powodując niemały ból. Jego męki na szczęście szybko się skończyły, gdy pewien weterynarz zdecydował się mu pomóc. Dzikie zwierzę zostało uwolnione, a mężczyzna otrzymał niezapomniane podziękowania!W pewnych częściach Rumunii popularną praktyką było pętanie dziko żyjących koni łańcuchami, aby utrudnić im ucieczkę. Takie postępowanie sprawia, że miłośnikom zwierząt kraje się serce — jest to przecież niepotrzebne powodowanie cierpienia, które nierzadko kończy się śmiercią rannych osobników. Ta historia miała jednak szczęśliwe zakończenie, gdy do akcji wkroczyła organizacja Four Paws International.

None
05.04.2023 11:14 Koń zajrzał do dziecięcego wózka. Ilekroć maluch jest w pobliżu, zwierzę nie może się pohamować

Czy konie potrafią zachować delikatność w kontaktach z dziećmi? W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak zachowało się zwierzę, kiedy zdało sobie sprawę, że tuż obok niego w wózku znajduje się maluch. Nie da się ukryć, że mała istota wzbudziła jego zainteresowanie, dlatego też postanowił przyjrzeć jej się bliżej. Na szczęście mamie udało się nagrać całą sytuację.TikTok to aplikacja, na której nie brakuje zabawnych filmików, a nierzadko w roli głównej występują w nich zwierzęta. Tym razem internauci mogli obserwować interakcję pomiędzy koniem a dzieckiem odpoczywającym w wózku. Delikatny olbrzym zrobiłby wszystko by powąchać maluszka.

Zrobiła córeczce zdjęcie z koniem, ale coś poszło nie tak. Mina zwierzaka wprost bezcenna
14.02.2023 14:48 Zrobił zdjęcie córeczki z koniem, aby pochwalić się przed rodziną. Mina zwierzaka wprost bezcenna

5-letnia Elise Frew zapragnęła mieć pamiątkowe zdjęcie z koniem, który skradł jej serce podczas wakacji na Florydzie. Choć kilkulatka doskonale odnajduje się przed aparatem, całe show skrada zwierzę na drugim planie. Ani dziewczynka, ani jej rodzice nie spodziewali się, że zwierzę zapozuje do fotografii z szerokim uśmiechem. Pamiątkowe zdjęcie z koniem wykonane podczas wycieczki na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych miało być jedynie miłym wspomnieniem i pamiątką do oglądania w rodzinnym gronie. Finalnie nieoczekiwany rezultat okazało się hitem w sieci. Urocza kilkulatka zupełnie nie zdawała sobie sprawy z tego, co wyrabia zwierzak tuż za jej plecami.

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
09.01.2023 13:16 Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu

Do tragicznego wydarzenia doszło 7 stycznia br. w warszawskiej stadninie konie Huculski Raj w Białołęce. Cała drewniana konstrukcja momentalnie zajęła się ogniem, a na miejscu przez kilka godzin działały zastępy straży pożarnej. Niestety aż 8 koni straciło życie w płomieniach.Budynek stadniny Huculski Raj na Białołęce przy ulicy Orneckiej stanął w płomieniach około godziny 15. Gdy na miejsce dotarły służby ratownicze, pożar był już mocno zaawansowany. Do tego czasu właścicielowi udało się wyprowadzić z niego jedno zwierzę.

Koń Kulfon podzielił los nietrafionych prezentów pod choinkę. Czeka na śmierć, już bez kokardek
05.01.2023 11:27 Koń Kulfon podzielił los nietrafionych prezentów pod choinkę. "Czeka na śmierć, już bez kokardek"

Okres około świąteczny jest szczególny także, jeśli chodzi o branie pod opiekę zwierzaków. Nie bez powodu niektóre schroniska wstrzymują w tym czasie adopcje. Wszystko dlatego, żeby z żywych stworzeń czekających na nowy, kochający dom nie czynić nietrafionych prezentów. Takim niestety stał się koń Kulfon.Chociaż pod choinkę najczęściej trafiają kocięta i szczenięta, pewna rodzina zdecydowała się spełnić marzenie kilkuletniej córeczki i zakupić dla niej konia. Niestety tak, jak w przypadku tysięcy innych puszystych czworonogów, żywa istota po raz kolejny okazała się nietrafionym prezentem. Trudno uwierzyć w to, jak dziewczynka zareagowała na swój bożonarodzeniowy podarunek.

Jak wyglądają kopytka nowo narodzonego źrebaka? Matka Natura potrafi przybierać zdumiewające formy
23.12.2022 15:12 Jak wyglądają kopytka nowo narodzonego źrebaka? Matka Natura potrafi przybierać zdumiewające formy

W mediach społecznościowych zamieszczono zdjęcie z podchwytliwym pytaniem, co przedstawia. Wbrew pozorom to nie grzyb, a część ciała zwierzęcia. Dyskusji nie podlega fakt, że Matka Natura potrafi przybierać zdumiewające formy. Uwaga, od teraz słodkie źrebaczki mogą już nigdy nie być dla was takie same!Jesteśmy przekonani, że długo zastawialibyście się, co przedstawia tajemnicze zdjęcie. Odpowiedź na to pytanie może namieszać w głowach wszystkich miłośników zwierząt, jednakże z przyrodniczego punktu widzenia wszystko dzieje się z konkretnego powodu i ma logiczne uzasadnienie. Zasada ta obowiązuje także w kontekście budowy kopyt nowo narodzonych źrebaków.

Jan Nowicki
07.12.2022 15:42 Niewielu znało Jana Nowickiego od tej strony. Choć łamał kobiece serca, dla zwierząt zrobiłby wszystko

Jan Nowicki nie żyje. Wybitny aktor zmarł zaledwie miesiąc po swoich 83. urodzinach. Choć miał skomplikowane życie uczuciowe i uchodził za kobieciarza, to mało kto dotarł do informacji, że tytułowy Wielki Szu dla zwierząt zrobiłby naprawdę wiele. Koń o imieniu Bajka zajął szczególne miejsce w jego sercu. Jak sam podkreślał, zdjęcie ukochanego stworzenia oglądał każdego dnia.7 grudnia br. media obiegła smutna wiadomość - w wieku 83 lat zmarł Jan Nowicki, jedna z najbardziej wyrazistych osobowości aktorskich na polskiej scenie. Mimo, iż w opinii przyjaciół wydawał się nieśmiertelny, zmagał się z problemami zdrowotnymi od dawna. Artysta wcielił się w wiele ról, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i niewątpliwie będzie mówić się o nich jeszcze przez długi czas. Na przestrzeni lat zgromadził szerokie grono fanów, którzy także interesowali się jego życiem prywatnym, a jednak - o dziwo - do faktów powszechnie znanych na jego temat nie należy sympatia względem zwierząt, a zwłaszcza konia imieniem Bajka.

102 urodziny
04.12.2022 11:54 Pracownicy domu opieki zaskoczyli 102-letnią podopieczną. Na przyjęcie wpadli wyjątkowi goście

Joyce Tofts to podopieczna domu opieki w Wielkiej Brytanii, która w tym roku świętowała swoje 102. urodziny. Wiedząc, że starsza pani jest miłośniczką zwierząt, ze szczególnym zamiłowaniem do koni, pracownicy przygotowali dla niej nie lada niespodziankę. Na przyjęcie wpadli wyjątkowi goście, których nikt nie mógł się spodziewać. Niespodzianki organizowane przez pracowników domu opieki Nellsar's Princess Christian Care Centre to stały element imprez urodzinowych dla podopiecznych, a zwłaszcza jednej z najstarszych rezydentek - Joyce Foster. Ta sympatyczna staruszka świętowała tegoroczne urodziny w dość nietypowym gronie. Już dwa lata temu wolontariusze zorganizowali dla niej specjalne odwiedziny, jednak tym razem przeszli samych siebie!