Bobi to pies, który trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Na jej kartach zapisał się jako najstarszy obecnie żyjący osobnik ze swojego gatunku na świecie. Swoim wiekiem czworonogowi udało się nawet pobić rekord siostry zakonnej Andre, która zmarła w wieku 118 lat.Choć średnia życia psów zazwyczaj wynosi około 10-13 lat, Bobi mieszkający w Portugalii ten wiek ma już dawno za sobą. Czworonóg doczekał się nawet zaszczytu, jakim jest uznanie przez Księgę rekordów Guinnessa. Jak brzmi jego przepis na długowieczność?
Pies zjadający odchody to zdecydowanie nie najprzyjemniejszy widok, choć na pewno doświadczyła go większość opiekunów domowych czworonogów. Czy to oznacza, że dzieje się z nim coś niedobrego lub zapewniana dieta nie jest dla niego wystarczająca? Znamy odpowiedź na to nurtujące pytanie.Koprofagia, bo tak profesjonalnie nazywa się problem behawioralny, który dotyczy zjadania przez zwierzaka psich, kocich lub ludzkich odchodów, to bez wątpienia uciążliwy problem. Takie zachowanie nie tylko frustruje właścicieli, ale, co gorsza, może prowadzić do problemów zdrowotnych nie tylko samego czworonoga, ale i pozostałych domowników. Powodów takiego problemu może być wiele, jednak istnieją rozwiązania, dzięki którym można im zaradzić.
Zastanawiałeś się kiedyś, co twój pies chce ci przekazać, kiedy puszcza do ciebie oczko? W komunikacji międzyludzkiej to najczęściej znak świadczący o przyjaznym nastawieniu, ale czy czworonogi interpretują go w podobny sposób? Odpowiedź jest bardzo prosta, jednak nie dla wszystkich oczywista.Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. To właśnie z nich można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, gdyż zawsze wyrażają nasze prawdziwe uczucia. Jeśli zastanawiasz się, co pies chce ci przekazać, puszczając ci oczko, spieszymy z odpowiedzią!
Amerykańska pisarka i redaktorka Daisy Alioto odkryła w domu swojej przybranej babci coś, co sprawiło, że do oczu napłynęły jej łzy. Robiąc porządki, natknęła się na otwierany medalion i była ciekawa, czyje zdjęcia znajdowały się w środku. Po uchyleniu wieka nie była rozczarowana. Babcia na pewno wzruszyła się, gdy to znalazła.Śmierć bliskiej osoby bądź zwierzęcia zawsze jest dla nas ciosem. Żadne słowa pocieszenia ani wsparcia nie są w stanie ukoić bólu, który czujemy i zapełnić pustki, jaka nas wypełnia. Gdy czujemy, że nadszedł odpowiedni moment, możemy przejść do przeglądania przedmiotów należących do zmarłego. Tak też postąpiła Daisy Alioto, prezentując zawartość medalionu po nieżyjącej już babci.
Osoby, które zajmują się więcej niż jednym kotem, na pewno nie raz zastanawiały się, czy ich pupile mogą jeść z jednej miski. Choć to niewątpliwie uroczy widok, który świadczy o zażyłej więzi między zwierzakami, może prowadzić do problemów ze zdrowiem oraz zachowaniem. Oto żelazna zasada dotycząca żywienia kota, której nie należy łamać. Opieka nad kotem wydaje się być prostą czynnością, a każdy, kto dzieli przestrzeń z mruczkiem doskonale wie, że pora karmienia to jedna z najważniejszych chwil w ciągu dnia. Nie wszyscy właściciele zwierzaków zdają sobie jednak sprawę z konsekwencji współdzielenia miseczki przez więcej niż jednego osobnika. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnimy, dlaczego nie powinno się tak robić w kilku punktach.
Odchody zwierząt traktujemy jak bardzo niewygodny temat tabu, jednak w kręgach miłośników psów, którzy interesują się zdrowiem swoich podopiecznych, można swobodnie o tym porozmawiać. Zapewne wiele osób, które wciąż pamiętają lata 90., zastanawiało się, dlaczego kolor psich kup się zmienił. Dlaczego kiedyś były białe, a dziś brązowe? Znamy odpowiedź.Nie podlega dyskusji, że opiekunowie psów są zobowiązani do tego, aby niezwłocznie usuwać nieczystości pozostawiane przez ich pupili. Chociaż obecnie żyjemy w dobie, w której coraz większą uwagę zwraca się na ekologię i dbanie o środowisko, a sprzątanie po podopiecznym jest wyznacznikiem kultury osobistej i odpowiedzialności, kilkanaście lat temu takie zachowanie było rzadkością. Wówczas w Polsce, ale i innych krajach białe odchody były powszechnym widokiem na chodnikach oraz trawnikach. Dlaczego dzisiaj próżno ich szukać?
W mediach społecznościowych zamieszczono zdjęcie z podchwytliwym pytaniem, co przedstawia. Wbrew pozorom to nie grzyb, a część ciała zwierzęcia. Dyskusji nie podlega fakt, że Matka Natura potrafi przybierać zdumiewające formy. Uwaga, od teraz słodkie źrebaczki mogą już nigdy nie być dla was takie same!Jesteśmy przekonani, że długo zastawialibyście się, co przedstawia tajemnicze zdjęcie. Odpowiedź na to pytanie może namieszać w głowach wszystkich miłośników zwierząt, jednakże z przyrodniczego punktu widzenia wszystko dzieje się z konkretnego powodu i ma logiczne uzasadnienie. Zasada ta obowiązuje także w kontekście budowy kopyt nowo narodzonych źrebaków.
Niewątpliwie niektóre zachowania psów mocno zastanawiają ich właścicieli. Jedno z najczęściej przychodzących do ich głów pytań brzmi: dlaczego psy wąchają ludzi w intymnych miejscach? Choć takie postępowanie może wprowadzać nas w uczucie zakłopotania, dla nich to nic zdrożnego - zupełnie normalna czynność, mająca na celu uzyskanie informacji o napotkanym człowieku. Dlaczego psy wąchają narządy intymne? Nie ma się co dziwić, że większość ludzi nie będzie zadowolona z tego, że pies zaczyna wkładać głowę między nogi napotkanych osób i intensywnie pociągać nosem. Zanim właścicielowi przyjdzie do głowy nakrzyczeć na swojego podopiecznego lub go odgonić, należy dowiedzieć się, czemu służy to krępujące zachowanie. Odpowiedź ma swoje źródło w wybitnym zmysłu węchu u naszych czworonożnych przyjaciół, ale i nie tylko.
Koty słyną z tego, że często przybierają dziwne pozycje, jednak jedna z nich zastanawia miłośników mruczków w szczególności. Dlaczego kot udaje chleb? Co właściwie oznacza pozycja leżąca z podwiniętymi łapkami pod siebie? Okazuje się, że nie chodzi tylko o relaks. Koci problem często udaje się namierzyć dzięki dokładnej obserwacji mowy ciała zwierzęcia.Jesteśmy przekonani, że wśród właścicieli kotów nie znajdzie się choćby jeden, który nigdy nie przyłapał swojego pupila w najdziwniejszej pozycji na świecie. Mruczki słyną z tego prawie tak bardzo, jak ze swoich umiejętności kamuflażu. Czasem możemy zauważyć, że wyglądem przypominają bochenek przyrumienionego, świeżutkiego chlebka, w sam raz do schrupania. Dlaczego udają chleb? Odpowiedź na to pytanie może was zaskoczyć!
Jesteśmy przekonani, że dla każdego właściciela zwierzaka dźwięk kociego mruczenia jest jednym z najpiękniejszych odgłosów na świecie. Zwierzętom tym od lat przypisywane są zdolności lecznicze. Czy to prawda, że mruczenie kota działa jak lekarstwo? Okazuje się, że nasi futrzaści przyjaciele potrafią "wyciągać" choroby i wiele więcej.Na przestrzeni dziesiątek lat wielokrotnie mówiło się na temat właściwości leczniczych kotów. Tak mawiały już nasze babki i tego uczyły swoje córki, a one nas. Tymczasem badacze postanowili wziąć tę teorię pod lupę i przyjrzeć jej się z bliska. O niektórych ich zdolnościach jeszcze nie wiedzieliście.
Pięknie mieniąca się tysiącem światełek choinka, to niewątpliwie gwiazda wieczoru i najistotniejsza dekoracja związana ze świętami Bożego Narodzenia. Nie tylko wprowadza nas w magiczną atmosferę, ale pozwala też na chwilę się zatrzymać. Jednakże nad jej obecnością powinni zastanowić się wszyscy właściciele kotów i psów. Okazuje się, że obecność tego niepozornego drzewka może mieć dla nich tragiczne konsekwencje.Właściciel kota, który w ostatnich dniach niespodziewanie odszedł za Tęczowy Most, ma wiadomość do wszystkich właścicieli mruczków: uważajcie, gdzie stawiacie choinkę. Każdy, komu zależy na zdrowiu i życiu pupila, powinien wziąć sobie do serca jego rady.
Przyłapałeś kiedyś swojego kota na tym, jak siedzi w kącie? Choć czasem to zwykła zabawa, zdarza się, że ten nawyk stanowi zwiastun poważnych problemów zdrowotnych. Właściciele powinni skupić się na obserwacji tego zachowania, bynajmniej nie na jego ignorowaniu. W ten sposób zwierzak może chcieć zakomunikować nam pewne rzeczy.Dyskusji nie podlega fakt, że koty to niewolnicy rutyny, a przy tym mocni indywidualiści, którzy niemal zawsze podążają swoimi ścieżkami i wcale nie przejmują się autorytetem w postaci człowieka. W ich zachowaniach można dostrzec pewnie powtarzające się schematy, chociażby to, że chowają się w nieoczywistych miejscach. Okazuje się, że niektóre z nich mogą wywoływać niepokój u właścicieli.
Zastanawiałeś się kiedyś, które rasy kotów są najmądrzejsze? Najnowsze badania zdradzają, które kocie rasy zasługują na miano intelektualistów w świecie zwierząt. Przebywanie w ich towarzystwie to sama przyjemność, a w dodatku można je bez większych problemów wytresować, jak psy. Ich wysoka inteligencja nie podlega dyskusji!Jesteśmy przekonani, że przeglądając Internet w poszukiwaniu ciekawostek na temat zwierzaków, choć raz natknąłeś się na ranking najmądrzejszych ras psów. A jak to jest z kotami? Od dawna wiadomo, że wpływ na ich rozwój mają nie tylko geny, ale także czynniki środowiskowe. A więc które mruczki cieszą się opinią najbystrzejszych?
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pies kładzie na tobie łapę? Wydawałoby się, że nasz ukochany pupil robi to, by okazać swoje przywiązanie i miłość. Okazuje się jednak, że ten charakterystyczny gest może mieć także inne znaczenie. Poprzez delikatne położenie łapy na twoim kolanie pies przekazuje ci bardzo wyczerpującą, acz skomplikowaną odpowiedź.
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kot zazwyczaj spada na cztery łapy? Nie bez powodu istnieje takie powiedzenie. Wyjaśnienia tego fenomenu można doszukiwać się w kociej anatomii, ale wcale nie oznacza to, że spadający z wysokości mruczek nigdy nie zrobi sobie krzywdy. Jak to wszystko działa? Koty są olbrzymimi wielbicielami wspinaczki i wysokości – o tym przekonał się na pewno każdy właściciel mruczka, próbując ściągnąć swojego podopiecznego z szafy czy firanki. Jednocześnie zwierzaki nie czują obawy przed tym, by skakać z jednego czy pięciu metrów. Ponoć zawsze wychodzą cało z trudnej sytuacji, lądując na podłodze z gracją i bez kontuzji.Okazuje się, że z legendarnym spadaniem kotów na cztery łapy sprawa nie jest taka prosta. Aby było to w pełni bezpieczne, w ułamku sekundy zwierzę musi przybrać pożądaną pozycję, dodatkowo unikając na swojej drodze przeszkód i spadając z określonej wysokości. Czasami jednak źle oceni swoje położenie w powietrzu. Wydawałoby się, że w takim razie kot zawsze jest bezpieczny, a to już nie do końca prawda. Mimo wszystko, mruczki to nie superbohaterowie, którzy latanie mają opanowane do perfekcji.
Zastanawialiście się kiedyś, czy psy naprawdę lubią drapanie po brzuchu? Okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście dla większości z nich jest to przyjemne uczucie, lecz istnieje jeden wyjątek. O czym świadczy odruch kopania, gdy drapiemy psa po odsłoniętym miejscu na jego ciele? Niemal każdy właściciel psa doskonale wie, w którym miejscu głaskanie sprawia największą przyjemność jego pupilowi. Prawdziwą rozkosz sprawia im gładzenie u nasady ogona czy pod brodą, aczkolwiek często zdarza się, że drapaniu po brzuszku towarzyszą mimowolne kopnięcia łapkami. To wiadomość, którą chce przekazać ci twój czworonożny przyjaciel!
Psy uwielbiają gryźć - ten fakt potwierdzi każdy właściciel czworonoga. Ta czynność je odpręża, stymuluje i daje chwilę wytchnienia od meczącego pieskiego życia. Zdarza się jednak, że do ich pyszczka trafią przedmioty, które nigdy nie powinny się tam znaleźć - na przykład pieniądze. Co zrobić, gdy mamy uszkodzony banknot, bo np. w połowie został zjedzony przez psa? Banki zobowiązane są bezpłatnie wymienić zniszczony banknot, ale jest haczyk.Zdarza się, że niczego nieświadomy pies zajmie sobie czas czymś, co przynosi przykre skutki dla jego właściciela. Czasem banknoty okazują się być idealnym gryzakiem, w konsekwencji czego opiekunowie czworonoga głowią się, co zrobić z pogryzionymi przez psa pieniędzmi. Klient, który chce zapłacić za cokolwiek uszkodzonym banknotem, musi się liczyć z odmową jego przyjęcia.
Na popularnym w sieci filmiku pokazano, jak wygląda kąpiel kolczastej kuleczki. Nie ma się co dziwić, że nagranie z udziałem rozczulającego jeżyka ma już 13 mln odsłon, ale jednocześnie łatwo może umknąć naszej uwadze fakt, że zwierzątko unosi się na powierzchni wody. Dlaczego tak się dzieje?Leśnicy oraz ratownicy zwierząt często zwracają uwagę na problem związany z ochroną jeży. W przestrzeni publicznej oraz internetowej pojawiają się apele informujące o tym, w jaki sposób powinno obchodzić się z osobnikami wędrującymi po lasach i sadach. W okresie jesienno-zimowym, a więc wzmożonego ryzyka, jesteśmy im winni maksymalną ochronę. Ponadto jeże są objęte całkowitą ochroną i nie należy ich niepokoić, ani chwytać. Tymczasem coraz więcej osób decyduje się na hodowlę mniejszego kuzyna jeża europejskiego w domowym zaciszu. Mowa o potomkach jeży białobrzuchych, czyli jeżach pigmejskich. Odpowiednia pielęgnacja i zapewnienie podopiecznemu właściwych warunków bytowych to nieco skomplikowana sprawa. Na przykładzie filmiku publikowanego w Internecie wyjaśniamy, jak dbać o gatunek domowego "tuptusia".
Dużą popularnością w naszej kulturze cieszą się wierzenia dotyczące zwierząt. Niektórzy są przekonani, że z pewnymi gatunkami lepiej nie zadzierać. W przeciwnym razie można ściągnąć na siebie niemałe kłopoty. Sprawdźmy zatem, jakie zachowania według wierzeń mogą sprowadzić na człowieka nieszczęście.Wydawałoby się, że w coraz bardziej zracjonalizowanym świecie wiara w przesądy jest wciąż żywa, a praktykowane zwyczaje, których rozum nie obejmuje, a które odbierane bywają jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha, są wśród Polaków dość powszechne.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku w pierwsze dni listopada udajemy się na cmentarze oraz wspominamy swoich bliskich, którzy odeszli. Wiele osób zastanawia się, co po śmierci dzieje się z naszymi ukochanymi pupilami. Czy ich dusze trafiają dokładnie tam, gdzie ludzkie?Chyba każdy właściciel psa czy kota zastanawiał się kiedyś, na ile uduchowione jest jego zwierzę. I co stanie się z nim po śmierci. Jedni wierzą, że po drugiej stronie spotkamy się z naszymi zwierzętami, a inni wspominają o istnieniu Tęczowego Mostu, który pokonują pupile po śmierci. W dalszej części artykułu przybliżymy rozważania na temat tego, co dzieje się ze zwierzętami po zakończeniu ich życia na ziemi.
Na pewno wszystkim właścicielom kotów nie raz zdarzyło się mówić do swoich milusińskim jak do dziecka. Pozostaje pytanie, czy mruczek rzeczywiście to lubi. Jak zatem komunikować się z kotem, by nas słuchał i rozumiał? Słowa i gesty – ile rozumie kot? Najnowsze badania wiele wyjaśniają. W krajach, w których koty traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny i bliscy przyjaciele, ich opiekunowie okazują swoje przywiązanie i miłość do zwierzaków na różne sposoby. Jednym z nich jest mówienie melodyjnym, a zarazem czułym tonem, czyli takim, jakiego często używa się w stosunku do dziecka. Czy mruczkowi odpowiada taka forma komunikacji i czy jest efektywniejsza w porównaniu z komendami wydawanymi normalnym tonem głosu? Eksperci znają odpowiedź na te nurtujące pytania.
Dlaczego kot chce towarzyszyć nam nawet w toalecie? Jeśli masz pod opieką mruczka, na pewno nie raz zadawałeś sobie to pytanie. Jeśli kot chodzi za Tobą krok w krok, oznacza to nie tylko afiszowanie braku poszanowania dla ludzkiej prywatności. Okazuje się, że powód takiego zachowania jest ważniejszy, niż mogłeś sądzić. Jedni mogą postrzegać towarzystwo kota w toalecie jako brak poszanowania przestrzeni osobistej, inni natomiast jako demonstrację uczuć. W rzeczywistości poprzez podążanie za właścicielem krok w krok kot komunikuje, że chce być blisko nas w każdej chwili - nawet tej najbardziej intymnej.
Pies liże sobie łapy - jeżeli jesteście właścicielami czworonoga, to na pewno nie raz przyłapaliście go na takim zachowaniu. Według ekspertów lizanie łap nie zawsze jest tylko rytuałem dbania o higienę. Uporczywe wylizywanie części ciała może być sygnałem alarmowym.Jednym z najczęstszym powodów, dla którego Twój pies liże łapy, może być codzienna pielęgnacja i chęć zachowania odpowiedniej higieny. Nasi czworonożni przyjaciele robią to zazwyczaj po jedzeniu, spacerze, zabawie oraz przed drzemką. Niemniej jednak zbyt częste powtarzanie tej czynności powinno zwrócić uwagę opiekuna, bowiem psy próbują w ten sposób własnymi siłami poradzić sobie z odczuwanym dyskomfortem - zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Panikujesz na widok pająków? Wiele osób tak ma. Okazuje się, że istnieją humanitarne sposoby na to, by pozbyć się pajęczaków z domu. Pomogą produkty, które znajdziemy podczas jesiennego spaceru. Co zatem należy zrobić, aby trzymały się z dala od nas?Z reguły pająki, które mogą pojawić się w naszych domach, nie powinny być szkodliwe czy stanowić realnego zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Te sympatyczne stwory z pewnością nie wchodzą nam do ust, kiedy śpimy, a niektóre z nich są pożyteczne, gdyż dbają o kontrolowanie ilości much i ciem, które często uprzykrzają nam życie. Jeśli jednak źle znosisz obecność stawonogów w domu, warto sięgnąć po nieinwazyjne i sprawdzone środki. Nawet jeśli cię przestraszą, lepiej odpychać pająki niż je zabijać. Już nasze babcie miały niezawodny sposób na to, jak pozbyć się pająków z domu.
Podróże zawsze obfitują w wiele przygód i przynoszą nowe doświadczenia, o czym przekonała się Emerice Hallock. Kobieta udała się z bratem na zwykłą przejażdżkę wzdłuż lasu. Rodzeństwo przez przypadek znalazło jedno z najrzadszych zwierząt na świecie. Z pewnością nie zapomną go do końca życia.Spacery, leśne wędrówki oraz wycieczki rowerowe to dokonała okazja do spotkania zamieszkujących dane tereny wolno żyjących zwierząt. W takim momencie lepiej być przygotowanym i mieć pod ręka aparat, aby uwiecznić rzadki widok, a także móc pochwalić się nim przed innymi.
Koty, jako bardzo bystre i wrażliwe zwierzęta, wychwytują nasze emocje i nastrój w mgnieniu oka, niemniej jednak wielu opiekunów mruczków nadal zastanawia się nad tym, czy są one w stanie wyczuć obniżony nastrój i oznaki depresji. Czy zwierzęta potrafią zaobserwować, że z ich bliskimi dzieje się coś niedobrego? Wyjaśniamy.Badania z udziałem psów, które miały za zadanie rozróżnić emocje u swoich właścicieli potwierdziły, że nasi czworonożni przyjaciele potrafią wychwycić zmiany w naszym samopoczuciu, między innymi wzmożony poziom stresu. Jak natomiast koty reagują na odczucia opiekunów? Czy ich indywidualizm ma na to wpływ?
"Pies zjadł mi pracę domową” – nauczyciele często słyszą tę wymówkę. W przypadku golden retrievera o imieniu Kimi ma ona przełożenie na rzeczywistość. Zwierzak zniszczył paszport należący do jego właścicielki i nieświadomie uratował kobiecie życie i zdrowie. Każdy z nas kocha swojego psa – to oczywiste i niezaprzeczalne. Mimo, iż psy odwdzięczają się swoim opiekunom bezgraniczną miłością i wsparciem, potrafią też czasami doprowadzić ich do białej gorączki. Jednym z zachowań, które potrafi wyprowadzić człowieka z równowagi, jest skłonność do niszczenia ważnych przedmiotów.
Wilk to zwierzę uważane przez niektórych nawet za mistyczne i otoczone magią. Nie można odmówić mu również respektu, który wywołuje samą swoją obecnością. Co symbolizuje sen o wilkach i czego można się spodziewać od losu, gdy pojawi się w podświadomości śniącego?Zwierzęta we śnie symbolizują nasze ukryte pragnienia lub więzi międzyludzkie oraz zwiastują określone wydarzenia w najbliższej przyszłości. Warto także w tym miejscu podkreślić, że interpretując sny, należy pamiętać, żeby nigdy brać ich dosłownie. Przekaz związany z poszczególnymi zwierzętami powinien być dla nas drogowskazem, kierującym we właściwym kierunku. Nie ma gwarancji, że każdy symbol we śnie będzie miał znaczenie. Jednak zrozumienie symboliki snów może być pomocne w zrozumieniu ich ogólnego znaczenia.