Swiatzwierzat.pl
kot w kącie

unsplash/Julie G.

Dlaczego kot siedzi w kącie? Zwykła zabawa czy powód do niepokoju?

5 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Przyłapałeś kiedyś swojego kota na tym, jak siedzi w kącie? Choć czasem to zwykła zabawa, zdarza się, że ten nawyk stanowi zwiastun poważnych problemów zdrowotnych. Właściciele powinni skupić się na obserwacji tego zachowania, bynajmniej nie na jego ignorowaniu. W ten sposób zwierzak może chcieć zakomunikować nam pewne rzeczy.

Dyskusji nie podlega fakt, że koty to niewolnicy rutyny, a przy tym mocni indywidualiści, którzy niemal zawsze podążają swoimi ścieżkami i wcale nie przejmują się autorytetem w postaci człowieka. W ich zachowaniach można dostrzec pewnie powtarzające się schematy, chociażby to, że chowają się w nieoczywistych miejscach. Okazuje się, że niektóre z nich mogą wywoływać niepokój u właścicieli.

Kocie zachowania - kiedy powinny skłonić nas zaniepokoić?

Chowanie się to nierozłączna część życia kota, gdyż wpisuje się w cykl łowiecki. Nie wszyscy mogą zdawać sobie z tego sprawę, lecz to także element zabawy, która zapewnia mu szczęście i komfort. Nie bez powodu mruczki lubią zajmować miejsca na wysokościach, bowiem to właśnie stamtąd mają widok na wszystko, co je otacza i czują się przy tym bezpieczniej. Jednak co sądzić o tych kotach, które spędzają większość czasu przesiadując w kącie?

kot

pixabay/icebearnu1

Istnieje kilka powodów, dla których nasi mruczący milusińscy chowają się po kątach. Niektóre z nich nie powinny świadczyć o niczym niepokojącym, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że w ten sposób zwierzak może pokazywać, że z jego stanem fizycznym i psychicznym dzieje się coś niedobrego. Taki zwyczaj nie wziął się znikąd.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody, dla których kot szuka ustronnego miejsca w domowym zaciszu. Choć nie wszystkie świadczą o problemach, najlepiej bacznie przyjrzeć się swojemu podopiecznemu, by upewnić się, że na pewno wszystko z nim w porządku. W razie zaobserwowania niepokojących zmian w jego codziennej rutynie, najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii bądź behawiorysty.

Szczeniaczek

Bezpański szczeniaczek stał sam na pustej drodze. Jeden gest zapewnił mu nowy dom

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego kot siedzi w kącie?

1. Realizacja cyklu łowieckiego

Naturalnym sposobem zdobywania pokarmu przez koty jest polowanie, dlatego cykl łowiecki to zjawisko, które towarzyszy każdemu kotu niezależnie od trybu życia, jaki prowadzi. Kocie polowanie od pokoleń przebiega w bardzo schematyczny sposób, który maksymalizuje szanse na powodzenie. Wychodzące zwierzęta realizują go naturalnie – polują na owady, myszy czy jaszczurki, jednak mruczki domowe nie mają takiej możliwości. Takie osobniki szukając kryjówki mogą być właśnie w trakcie wypatrywania swojej ofiary, np. pająka wijącego sieci albo ćmy latającej przy ścianie.

2. Potrzeba eksploracji, zabawa

Oczywistym jest, że w rogu pokoju dźwięk rozchodzi się inaczej. To także zauważają bystre kociaki, które mogą chcieć przyjrzeć się z bliska temu zjawisku. Bardziej intensywne odgłosy mogą wyzwolić w nich również chęć do zabawy. Co więcej, mruczki mogą wykazywać zainteresowanie odblaskami i cieniami rzucanymi na ścianę przed znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. W tym wypadku zupełnie nie masz się czym przejmować.

3. Bezpieczne schronienie i prywatność

Podobnie do ludzi, niektóre koty także potrzebują odrobiny prywatności. Choć te mocno przywiązane od opiekuna stworzenia chcą towarzyszyć mu podczas każdej czynności – nawet w łazience, nadchodzi czas, że potrzebują jedynie własnego towarzystwa. Do pełni szczęścia w swoim domu musi mieć zapewnione miejsce, które będzie traktował jako bezpieczną przystań wprost stworzoną do relaksu. W takiej chwili nie należy mu przeszkadzać, a kiedy nabierze ochoty do kontaktu z człowiekiem i dalszej wspólnej zabawy, na pewno szybko znajdzie się u boku właściciela.

4. Regulacja poziomu stresu

Zajmując miejsce w kącie, mruczek chce również w ten sposób wyciszyć się i opanować stres, który może mu towarzyszyć. Nawyk chowania się po kątach może być skutkiem pojawienia się nowego członka rodziny bądź innych stresogennych czynników. Pozwól mu zatem odpocząć w narożniku pokoju w samotności. Jeśli takie zachowanie staje się stałym nawykiem, warto w takiej sytuacji szukać porady u specjalisty, aby nie dopuścić do pogłębienia się zaburzeń równowagi psychicznej u Twojego milusińskiego.

5. Choroba i złe samopoczucie

Jeśli przesiadywaniu w kącie towarzyszą inne, niepokojące objawy, m.in. zmniejszenie apetytu, ospałość, brak ochoty na pieszczoty czy drażliwość, może być to sygnał alarmowy. Takie zachowanie może wskazywać na to, że kotu coś dolega. W takiej sytuacji nie ma czasu na zastanawianie się, czym to może być spowodowane. Najlepiej udać się do specjalisty, który szybko przeprowadzi szereg badań i postawi odpowiednią diagnozę.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: apetete.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Kot uciekł na tory, pracownicy kolei odmówili pomocy. Pociąg rozjechał zwierzę na oczach właścicieli

Czytaj więcej >

Koty

Rodzice starali się uspokoić płaczące dziecko, lecz bez skutku. Czarny kot pokazał im, jak się to robi

Czytaj więcej >
unsplash/Ray Zhou

Koty

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Czytaj więcej >

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >