Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czarne podniebienie u psa. Czy jest się czym martwić?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 06.10.2022 12:57

Czarne podniebienie u psa. Czy jest się czym martwić?

Zdjęcie ilustracyjne: pies
unsplash/Devon Janse van Rensburg

O czym świadczy czarne podniebienie u psa? To pytanie mogą zadawać sobie wszyscy właściciele czworonogów, którzy zaobserwowali u swojego pupila takie zjawisko. Czy jest się czym martwić i w związku z tym trzeba udać się do specjalisty? Obalamy psie mity.

Każdy opiekun czworonoga chciałby, aby jego ukochane zwierzę cieszyło się dobrym zdrowiem i towarzyszyło mu jak najdłużej. Co za tym idzie, bacznie obserwują jego wygląd i zachowanie, aby w razie czego jak najszybciej móc interweniować i udać się z nim do odpowiedniego specjalisty. Czy ciemny kolor podniebienia u zwierzęcia to uzasadniony powód do obaw? Wyjaśniamy.

Czarne podniebienie u psa = podły charakter?

Niektórzy właściciele psów mogą się nieźle zdziwić, kiedy zobaczą, że ich pupil ma czarne podniebienie. Mogą zaobserwować to podczas zabawy, pielęgnacji zębów lub rutynowej kontroli pyszczka. Na przestrzeni lat utarło się nawet stwierdzenie, że pies, który ma ciemne podniebienie jest bardziej agresywny. Miało tyczyć się to zarówno innych zwierząt, jak i ludzi.

Ponoć różowe podniebienie u psa oznacza łagodny i ugodowy charakter. Czy zatem zły pies to ten z ciemnym podniebieniem? Geneza tej teorii pozostaje nieznana, aczkolwiek eksperci przekonują, że nie ma żadnego odniesienia w przeprowadzanych badaniach. Nie ma takich statystyk, które mogłyby wskazać powiązanie koloru podniebienia zwierzęcia z problemem agresji czy trudnym charakterem. Za wszystko odpowiedzialne jest najprawdopodobniej wrażenie.

Mamy tendencję do łączenia koloru czarnego z czymś nieznanym, przerażającym i złym. W większości kultur czerń to wręcz symbol zła, bólu, śmierci i nieznanego. Co gorsza, wielu z nas nadal mocno wierzy w ten przesąd i może nawet zrezygnować z adopcji podopiecznego, kierując się zabobonami. Przeświadczenie, że czarne psy i koty są gorsze w porównaniu z tymi o innym umaszczeniu, niestety ma realny wpływ na realia panujące w schroniskach. Zwierzaki o ciemnym kolorze futra częściej poddawane są eutanazji i o wiele rzadziej adoptowane niż inne pupile.

Czy czarne podniebienie u psa powinno martwić?

Skoro już wiemy, że ciemny kolor podniebienia sugerujący skłonności do zachowań agresywnych i niebezpiecznych to zdecydowanie mit, który powtarzany z ust do ust dotarł do szerokiego grona ludzi, zastanówmy się, co wpływ na intensywność odcienia.

Okazuje się, że czarne podniebienie u pieska jest uwarunkowane jego konkretnymi predyspozycjami. Ciemny kolor w tym miejscu oznacza, że przeważają tam takie pigmenty. Najczęściej jest to spowodowane czarnym umaszczeniem jamy ustnej, które po prostu odziedziczył wraz z genami.

Ciemne wnętrze jamy ustnej u czworonożnego przyjaciela nie musi zwiastować żadnej choroby. Nie oznacza również, że będzie groźny lub niegrzeczny. To już zależy od pracy, jaką jego opiekun włoży w jego wychowanie i zdyscyplinowanie. Oprócz tego, należy mocno zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację zębów i pyszczka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: apetete.pl