Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: pies

unsplash/Devon Janse van Rensburg

Czarne podniebienie u psa. Czy jest się czym martwić?

6 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

O czym świadczy czarne podniebienie u psa? To pytanie mogą zadawać sobie wszyscy właściciele czworonogów, którzy zaobserwowali u swojego pupila takie zjawisko. Czy jest się czym martwić i w związku z tym trzeba udać się do specjalisty? Obalamy psie mity.

Każdy opiekun czworonoga chciałby, aby jego ukochane zwierzę cieszyło się dobrym zdrowiem i towarzyszyło mu jak najdłużej. Co za tym idzie, bacznie obserwują jego wygląd i zachowanie, aby w razie czego jak najszybciej móc interweniować i udać się z nim do odpowiedniego specjalisty. Czy ciemny kolor podniebienia u zwierzęcia to uzasadniony powód do obaw? Wyjaśniamy.

Czarne podniebienie u psa = podły charakter?

Niektórzy właściciele psów mogą się nieźle zdziwić, kiedy zobaczą, że ich pupil ma czarne podniebienie. Mogą zaobserwować to podczas zabawy, pielęgnacji zębów lub rutynowej kontroli pyszczka. Na przestrzeni lat utarło się nawet stwierdzenie, że pies, który ma ciemne podniebienie jest bardziej agresywny. Miało tyczyć się to zarówno innych zwierząt, jak i ludzi.

Ponoć różowe podniebienie u psa oznacza łagodny i ugodowy charakter. Czy zatem zły pies to ten z ciemnym podniebieniem? Geneza tej teorii pozostaje nieznana, aczkolwiek eksperci przekonują, że nie ma żadnego odniesienia w przeprowadzanych badaniach. Nie ma takich statystyk, które mogłyby wskazać powiązanie koloru podniebienia zwierzęcia z problemem agresji czy trudnym charakterem. Za wszystko odpowiedzialne jest najprawdopodobniej wrażenie.

Mamy tendencję do łączenia koloru czarnego z czymś nieznanym, przerażającym i złym. W większości kultur czerń to wręcz symbol zła, bólu, śmierci i nieznanego. Co gorsza, wielu z nas nadal mocno wierzy w ten przesąd i może nawet zrezygnować z adopcji podopiecznego, kierując się zabobonami. Przeświadczenie, że czarne psy i koty są gorsze w porównaniu z tymi o innym umaszczeniu, niestety ma realny wpływ na realia panujące w schroniskach. Zwierzaki o ciemnym kolorze futra częściej poddawane są eutanazji i o wiele rzadziej adoptowane niż inne pupile.

jack-plant-uXkJ41D5piY-unsplash (1)

Poprosiła w schronisku o najstarszego psa, którego nikt już nie chce. Wzruszające, kto do niej przyszedł

CZYTAJ DALEJ

Czy czarne podniebienie u psa powinno martwić?

Skoro już wiemy, że ciemny kolor podniebienia sugerujący skłonności do zachowań agresywnych i niebezpiecznych to zdecydowanie mit, który powtarzany z ust do ust dotarł do szerokiego grona ludzi, zastanówmy się, co wpływ na intensywność odcienia.

Okazuje się, że czarne podniebienie u pieska jest uwarunkowane jego konkretnymi predyspozycjami. Ciemny kolor w tym miejscu oznacza, że przeważają tam takie pigmenty. Najczęściej jest to spowodowane czarnym umaszczeniem jamy ustnej, które po prostu odziedziczył wraz z genami.

Ciemne wnętrze jamy ustnej u czworonożnego przyjaciela nie musi zwiastować żadnej choroby. Nie oznacza również, że będzie groźny lub niegrzeczny. To już zależy od pracy, jaką jego opiekun włoży w jego wychowanie i zdyscyplinowanie. Oprócz tego, należy mocno zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację zębów i pyszczka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

źródło: apetete.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >