Swiatzwierzat.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Co zrobić z pogryzionymi przez psa pieniędzmi? Wyjaśniamy

11 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Psy uwielbiają gryźć - ten fakt potwierdzi każdy właściciel czworonoga. Ta czynność je odpręża, stymuluje i daje chwilę wytchnienia od meczącego pieskiego życia. Zdarza się jednak, że do ich pyszczka trafią przedmioty, które nigdy nie powinny się tam znaleźć - na przykład pieniądze. Co zrobić, gdy mamy uszkodzony banknot, bo np. w połowie został zjedzony przez psa? Banki zobowiązane są bezpłatnie wymienić zniszczony banknot, ale jest haczyk.

Zdarza się, że niczego nieświadomy pies zajmie sobie czas czymś, co przynosi przykre skutki dla jego właściciela. Czasem banknoty okazują się być idealnym gryzakiem, w konsekwencji czego opiekunowie czworonoga głowią się, co zrobić z pogryzionymi przez psa pieniędzmi. Klient, który chce zapłacić za cokolwiek uszkodzonym banknotem, musi się liczyć z odmową jego przyjęcia.

Pies pogryzł i zniszczył banknot - co zrobić?

Psy, a zwłaszcza młodzieniaszki i szczeniaki, którym wciąż rosną zęby, mają tendencję do podgryzania wszystkiego, co tylko znajduje się w zasięgu ich pyszczka. W tym czasie ich opiekunowie powinni zachować szczególną ostrożność i starać się przechowywać wszystkie wartościowe przedmioty w miejscach, do których nie mają dostępu.

Jednakże zdarza się, że przez nieuwagę pies zainteresuje się ważnymi dokumentami, czy banknotem wystającym z portfela lub odłożonym gdzieś odruchowo. Wtedy pojawia się pytanie, co zrobić z takimi pieniędzmi?

- Mam małego psa. Zostawiłem otwarty portfel na ławie, a psiak, podczas chwili mojej nieuwagi, ściągnął go na dywan i wyszarpał z niego pieniądze. Pogryzł 100 i 50 złotych, a pięćdziesiątka jest w fatalnym stanie. Żeby to było 10 zł, ale 150 to mi szkoda! Czy mogę gdzieś zanieść uszkodzone banknoty, żeby je wymienili na nowe? - pyta jeden z czytelników Gazety Pomorskiej.

Jeśli zniszczenie jest niewielkie, zazwyczaj staramy się wydać taką gotówkę w sklepie, jednak kasjer może odmówić jej przyjęcia. W takiej sytuacji lub gdy uszkodzenie jest poważniejsze, nie pozostaje nic innego, jak udać się do banku. Na szczęście istnieje zarządzenie, dzięki któremu wymianie podlegają postrzępione, naddarte i uszkodzone banknoty. Wymiana zniszczonego banknotu nic nie kosztuje, choć istnieje w tym przypadku jeden wyjątek.

BeFunky-collage (22)

Stado owiec z farbowanymi czuprynami? Już wiadomo, dlaczego zmieniły kolor

CZYTAJ DALEJ

Czy bank musi wymienić podarty banknot? Jest jeden haczyk

Aby bank zgodził się na wymianę zniszczonego banknotu, musi on spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, jeden fragment powinien zachować od 45%-75% oryginalnej powierzchni, nie budzą podejrzeń, a oprócz tego możliwe będzie odczytanie jego nominału. Jeśli zachowało się ponad 75% powierzchni banknotu, przysługuje wymiana 100% jego wartości nominalnej, natomiast w przypadku gdy zachowało się jedynie 45%-75% pierwotnej wersji pieniądza, bank wymienia go na 50% wartości nominalnej.

Choć istnieją możliwości wymiany zużytego, zniszczonego czy podartego banknotu, warto zadbać, aby pies miał zapewnioną inną rozrywkę, niż niszczenie pieniędzy, a przede wszystkim należy trzymać je poza jego zasięgiem. Przeznaczone do gryzienia zabawki lub gryzaki sprawdzą się w tej roli idealnie i zapobiegną nieprzyjemnym konsekwencjom i wizytom w banku.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: visset.pl; pomorska.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >