Swiatzwierzat.pl > Psy > Co zrobić z pogryzionymi przez psa pieniędzmi? Wyjaśniamy
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 11.11.2022 10:43

Co zrobić z pogryzionymi przez psa pieniędzmi? Wyjaśniamy

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Psy uwielbiają gryźć - ten fakt potwierdzi każdy właściciel czworonoga. Ta czynność je odpręża, stymuluje i daje chwilę wytchnienia od meczącego pieskiego życia. Zdarza się jednak, że do ich pyszczka trafią przedmioty, które nigdy nie powinny się tam znaleźć - na przykład pieniądze. Co zrobić, gdy mamy uszkodzony banknot, bo np. w połowie został zjedzony przez psa? Banki zobowiązane są bezpłatnie wymienić zniszczony banknot, ale jest haczyk.

Zdarza się, że niczego nieświadomy pies zajmie sobie czas czymś, co przynosi przykre skutki dla jego właściciela. Czasem banknoty okazują się być idealnym gryzakiem, w konsekwencji czego opiekunowie czworonoga głowią się, co zrobić z pogryzionymi przez psa pieniędzmi. Klient, który chce zapłacić za cokolwiek uszkodzonym banknotem, musi się liczyć z odmową jego przyjęcia.

Pies pogryzł i zniszczył banknot - co zrobić?

Psy, a zwłaszcza młodzieniaszki i szczeniaki, którym wciąż rosną zęby, mają tendencję do podgryzania wszystkiego, co tylko znajduje się w zasięgu ich pyszczka. W tym czasie ich opiekunowie powinni zachować szczególną ostrożność i starać się przechowywać wszystkie wartościowe przedmioty w miejscach, do których nie mają dostępu.

Jednakże zdarza się, że przez nieuwagę pies zainteresuje się ważnymi dokumentami, czy banknotem wystającym z portfela lub odłożonym gdzieś odruchowo. Wtedy pojawia się pytanie, co zrobić z takimi pieniędzmi?

- Mam małego psa. Zostawiłem otwarty portfel na ławie, a psiak, podczas chwili mojej nieuwagi, ściągnął go na dywan i wyszarpał z niego pieniądze. Pogryzł 100 i 50 złotych, a pięćdziesiątka jest w fatalnym stanie. Żeby to było 10 zł, ale 150 to mi szkoda! Czy mogę gdzieś zanieść uszkodzone banknoty, żeby je wymienili na nowe? - pyta jeden z czytelników Gazety Pomorskiej.

Jeśli zniszczenie jest niewielkie, zazwyczaj staramy się wydać taką gotówkę w sklepie, jednak kasjer może odmówić jej przyjęcia. W takiej sytuacji lub gdy uszkodzenie jest poważniejsze, nie pozostaje nic innego, jak udać się do banku. Na szczęście istnieje zarządzenie, dzięki któremu wymianie podlegają postrzępione, naddarte i uszkodzone banknoty. Wymiana zniszczonego banknotu nic nie kosztuje, choć istnieje w tym przypadku jeden wyjątek.

Czy bank musi wymienić podarty banknot? Jest jeden haczyk

Aby bank zgodził się na wymianę zniszczonego banknotu, musi on spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, jeden fragment powinien zachować od 45%-75% oryginalnej powierzchni, nie budzą podejrzeń, a oprócz tego możliwe będzie odczytanie jego nominału. Jeśli zachowało się ponad 75% powierzchni banknotu, przysługuje wymiana 100% jego wartości nominalnej, natomiast w przypadku gdy zachowało się jedynie 45%-75% pierwotnej wersji pieniądza, bank wymienia go na 50% wartości nominalnej.

Choć istnieją możliwości wymiany zużytego, zniszczonego czy podartego banknotu, warto zadbać, aby pies miał zapewnioną inną rozrywkę, niż niszczenie pieniędzy, a przede wszystkim należy trzymać je poza jego zasięgiem. Przeznaczone do gryzienia zabawki lub gryzaki sprawdzą się w tej roli idealnie i zapobiegną nieprzyjemnym konsekwencjom i wizytom w banku.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: visset.pl; pomorska.pl

Polecane