Swiatzwierzat.pl
Chleb

facebook/Koty, które udają chleb

Pozycja, która stanowi dla nas zagadkę. Dlaczego kot udaje chleb?

21 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Koty słyną z tego, że często przybierają dziwne pozycje, jednak jedna z nich zastanawia miłośników mruczków w szczególności. Dlaczego kot udaje chleb? Co właściwie oznacza pozycja leżąca z podwiniętymi łapkami pod siebie? Okazuje się, że nie chodzi tylko o relaks. Koci problem często udaje się namierzyć dzięki dokładnej obserwacji mowy ciała zwierzęcia.

Jesteśmy przekonani, że wśród właścicieli kotów nie znajdzie się choćby jeden, który nigdy nie przyłapał swojego pupila w najdziwniejszej pozycji na świecie. Mruczki słyną z tego prawie tak bardzo, jak ze swoich umiejętności kamuflażu. Czasem możemy zauważyć, że wyglądem przypominają bochenek przyrumienionego, świeżutkiego chlebka, w sam raz do schrupania. Dlaczego udają chleb? Odpowiedź na to pytanie może was zaskoczyć!

Dlaczego kot udaje chleb? Co oznacza pozycja "na bochenek"?

Choć tak zwana pozycja bochenkowa u kota jest bardzo urocza, w głowach ich opiekunów na pewno nie raz pojawiło się pytanie, dlaczego przybierają akurat takie położenie. To zjawisko jest popularne na tyle, że w sieci bez problemu możemy znaleźć zdjęcia, na których mruczki leżą właśnie w ten sposób. Najmniejszego znaczenia nie ma rasa, wiek, a nawet okoliczności - wszystkie zwierzaki łączy chęć przeobrażenia się w pieczywo.

Golden retriever codziennie kradnie tę samą ozdobę z choinki

Golden retriever codziennie kradnie tę samą ozdobę z choinki. To, co z nią robi, roztopi serce każdego

CZYTAJ DALEJ

Temu zagadnieniu postanowił przyjrzeć się doktor habilitowany w Szkole Weterynarii w UC Davis - Mikel Delgado. Dzięki niemu wszystkie wątpliwości i teorie opiekunów kociaków zostały rozwiane na dobre.

- Kot, który leży z łapkami schowanymi pod brzuchem, uważany jest za zrelaksowanego. W takiej pozycji zwierzę nie przygotowuje się do obrony czy ucieczki - stwierdził ekspert.

W związku ze stwierdzeniem eksperta, widząc kota, który przyjął pozycję chlebka, możemy być pewni, że czuje się w pełni zrelaksowany i bezpieczny. Dlatego najczęściej robi to na kolanach ukochanego człowieka, w przytulnym kartonie, czy łóżku przepełnionym zapachem opiekuna.

Ponadto w pozycji przypominającej bochenek chleba kot nie odczuwa żadnego obciążenia kręgosłupa. Pozostanie w niej przez krótszą czy dłuższą chwilę nie kosztuje go również zbyt wiele wysiłku.

Nie chodzi tylko o relaks

Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego mruczki przybierają taką pozycję. Mianowicie dzięki niej mogą zachować odpowiednią temperaturę ciała. Tajemnicą nie jest, że to ciepłolubne zwierzęta, które niechętnie wychodzą na zewnątrz, kiedy panuje niska temperatura. Opuszki ich łap, w odróżnieniu od innych części ciała, nie są pokryte futerkiem, a co za tym idzie, są bardziej narażone na kontakt z zimnym podłożem.

Koty nie są w stanie bezpośrednio zakomunikować nam, że odczuwają ból, dlatego mogą przybierać opisywaną pozycję, wtedy gdy doskwiera im ból łapek lub opuszek. Zwinięcie ich i podłożenie pod ciepły brzuszek powoduje, że są nie tylko bezpieczne, ale i ogrzane. Warto zatem przyjrzeć się łapkom podopiecznego i w razie potrzeby zaaplikować odpowiednie leki przyspieszające regenerację uszkodzonej części ciała.

A wy przyłapaliście kiedyś swojego pupila w pozycji chlebka? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się zdjęciami w komentarzach!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

pixabay/OksanaSemak

Psy, koty i świąteczne psoty. Zwierzaki wiedzą, że idzie Boże Narodzenie, ich zdjęcia bawią do łez

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób prawdopodobnie jeden z najszczęśliwszych i najradośniejszych okresów w roku, który warto uwiecznić na pamiątkowych fotografiach. Właściciele zwierzaków wiedzą jednak, że spokojne zapozowanie z pupilami na tle choinki nie wchodzi w grę. W święta psy i koty pokazują swoją prawdziwą naturę, a opiekunowie nie nadążają ze sprzątaniem po ich "wyczynach". Oto najzabawniejsze świąteczne zdjęcia ze zwierzakami w rolach głównych!

Zobacz galerię >

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: koty.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Kot uciekł na tory, pracownicy kolei odmówili pomocy. Pociąg rozjechał zwierzę na oczach właścicieli

Czytaj więcej >

Koty

Rodzice starali się uspokoić płaczące dziecko, lecz bez skutku. Czarny kot pokazał im, jak się to robi

Czytaj więcej >
unsplash/Ray Zhou

Koty

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Czytaj więcej >

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >