Swiatzwierzat.pl
kot

unsplash/Eric Han

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

5 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Koty to zwierzęta, których rozszyfrowanie zachowania zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Zastanawiasz się, co chce przekazać Ci kot, kiedy do Ciebie mruga? Czy to pierwsze objawy infekcji oczu, a może inny powód do niepokoju? Okazuje się, że taki gest skierowany w stronę człowieka może mieć dużo bardziej pozytywne znaczenie, niż mogłoby Ci się wydawać.

Przyjęło się mówić, że mruczki są zdecydowanie mniej wylewne, jeśli chodzi o uczucia w porównaniu z psami. Zazwyczaj dużo bardziej cenią sobie spokój i ulubiony cichy kąt, aniżeli ciągłe podążanie za właścicielem i usilne zabieganie o jego uwagę. Nie oznacza to jednak, że nie starają się przekazać swojemu właścicielowi charakterystycznych znaków, świadczących o ich uczuciach. Każdy miłośnik kotów powinien je znać.

Czy kot darzy człowieka uczuciami?

Nie da się ukryć, że koci język nie jest najprostszą formą komunikacji, jaka zachodzi między człowiekiem a zwierzęciem. Mruczki to w większości indywidualiści. Wolą podążać swoimi ścieżkami, cenią sobie niezależność, przez co zdecydowanie trudniej nauczyć ich komend i w subtelny sposób dają do zrozumienia, że darzą swoją rodzinę sympatią. Ta wyróżniająca je cecha powoduje, że jedni ludzie szaleją za nimi, a drudzy trzymają się z dala. 

Mimo swojej skrytej natury, koty to prawdziwi spryciarze, którzy doskonale wiedzą czego chcą i jak to zdobyć. Fakt, że kot nie jest specjalnie uczuciowy, nie oznacza jednak absolutnie, że nas nie lubi. Po prostu okazuje to w mniej widowiskowy sposób.

"Lagun z Żyrardowa"

Straż miejska myślała, że jedzie do węża, przypadkiem odkryła nowy gatunek. Oto "lagun z Żyrardowa"

CZYTAJ DALEJ

Co to znaczy, że kot do mnie mruga?

Jednym ze znaków, za pomocą których kot chce okazać miłość swojemu opiekunowi, jest właśnie mruganie. Obok mruczenia i ugniatania, to równie istotny element komunikacji informującej o przywiązaniu do swojego właściciela i reszty rodziny.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kot wpatruje się w Ciebie, po czym powoli mruży oczy – będziesz pozytywnie zaskoczony odpowiedzią na to pytanie. Otóż, w ten sposób okazuje, że darzy Cię miłością oraz bardzo Ci ufa.

Co ciekawe, jeśli chcesz odpowiedzieć mu na ten sygnał, koniecznie wykonaj tę samą czynność i poślij swojemu podopiecznemu "koci pocałunek". Okazuje się, że mrużenie oczu przez człowieka do kota czyni go dla zwierzaka bardziej atrakcyjnym. Wtedy dasz kotu znak, że odwzajemniasz jego uczucia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

Źródło: koty.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Co zrobić, gdy koty się biją? Nigdy nie stosuj kar, znamy lepszy sposób

Czytaj więcej >
kot

Koty

Czemu służy przycinanie uszu u bezdomnych kotów? To dla ich dobra

Czytaj więcej >

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >