Swiatzwierzat.pl
głaskanie po brzuchu

unsplash/nomao saeki

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

22 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zastanawialiście się kiedyś, czy psy naprawdę lubią drapanie po brzuchu? Okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście dla większości z nich jest to przyjemne uczucie, lecz istnieje jeden wyjątek. O czym świadczy odruch kopania, gdy drapiemy psa po odsłoniętym miejscu na jego ciele?

Niemal każdy właściciel psa doskonale wie, w którym miejscu głaskanie sprawia największą przyjemność jego pupilowi. Prawdziwą rozkosz sprawia im gładzenie u nasady ogona czy pod brodą, aczkolwiek często zdarza się, że drapaniu po brzuszku towarzyszą mimowolne kopnięcia łapkami. To wiadomość, którą chce przekazać ci twój czworonożny przyjaciel!

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu?

Psy bardzo lubią pieszczoty, uwielbiają być głaskane, drapane, masowane i tarmoszone po wybranych miejscach na ciele. Niejeden miłośnik czworonogów na pewno doświadczył sytuacji, kiedy jego zwierzak położył się przed nim na ziemi, wyraźnie odsłaniając brzuszek i jednoznacznie dał do zrozumienia, że to właśnie w tym miejscu chce być głaskany. To jeden z obszarów na ich ciele, którego delikatne masowanie sprawia im największą przyjemność. W ten sposób pobudzamy także do pracy jego jelita, co przyczyni się do lepszego trawienia i łatwiejszego wypuszczania gazów.

Brzuch to wyjątkowe miejsce u psa, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna. Bezpośrednio pod nią nie kryją się także żadne kości, a jedynie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządy. Jeśli twój pies układa się wygodnie odsłaniając je, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Podobnie, co w przypadku kotów, pokazywanie tej najdelikatniejszej partii ciała to sposób na zakomunikowanie, że pupil naprawdę ci ufa.

Istnieje jednak pewien wyjątek, z którego także należy zdawać sobie sprawę. Przewrócenie się na plecy i odsłonięcie brzuszka to także oznaka silnego stresu, który towarzyszy psu. W ten sposób chce zapobiec atakowi zagrażającego mu osobnika. Wtedy towarzyszy mu bardzo silne spięcie mięśni i dźwięki oznaczające zestresowanie. Oprócz tego zwierzę może podkulić ogon i nerwowo oblizywać pysk. Wtedy należy zostawić go w spokoju, aby nie narazić się na pogryzienie.

pisklę

Opiekun gładzi pisklę po brzuszku. Słodki widok, o którym trudno zapomnieć

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pies kopie podczas drapania po brzuchu?

Nie zapominajmy jednak o kluczowej kwestii, a mianowicie odruchu kopania łapkami w trakcie drapania po brzuszku. Na pewno zauważyliście, że na ciele psa jest zlokalizowane miejsce, którego głaskanie wywołuje podrygi łapką. Takie kopanie w powietrzu to nic innego jak automatyczny odruch, nad którym zwierzę nie jest w stanie zapanować. Odpowiedzialne są za niego nerwy połączone z rdzeniem kręgowym.

Naukowcy ustalili, że wyżej opisana reakcja jest odruchem bezwarunkowym, a więc zwierzak zupełnie go nie kontroluje. Analogicznym przykładem jest sytuacja podczas badania w gabinecie lekarskim, gdy specjalista uderza kolano specjalnym młoteczkiem w bardzo konkretnym miejscu, poniżej rzepki. Na skutek uderzenia wyzwala się reakcja ruchowa.

Badacze twierdzą, że w momencie drapania po brzuchu psy czują delikatne mrowienie, które irytuje nerwy umiejscowione tuż pod skórą. W takim wypadku lepiej nie psuć psu chwili pieszczot i przesunąć dłoń w inne miejsce, by mógł w pełni cieszyć się z dotyku ulubionego człowieka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

MUNDIAL 2022. Gwiazdy reprezentacji Polski i ich zwierzaki. Poznajcie milusińskich naszych piłkarzy

Polscy piłkarze to nie tylko znakomici sportowcy, ale również miłośnicy zwierząt. Swoimi pupilami chętnie dzielą się w swoich social mediach ku uciesze fanów. To właśnie czworonożni przyjaciele są z nimi nawet wtedy, gdy wyniki meczu zawodzą ich oczekiwania. W ich towarzystwie zdecydowanie łatwiej jest się także zrelaksować po trudnym meczu i odpocząć przed kolejnymi zawodami. Trzeba przyznać, że niektóre rasy są naprawdę interesujące!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: psy.pl; zpazurem.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >