Swiatzwierzat.pl

unspalsh/Volodymyr Tokar

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

31 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Dużą popularnością w naszej kulturze cieszą się wierzenia dotyczące zwierząt. Niektórzy są przekonani, że z pewnymi gatunkami lepiej nie zadzierać. W przeciwnym razie można ściągnąć na siebie niemałe kłopoty. Sprawdźmy zatem, jakie zachowania według wierzeń mogą sprowadzić na człowieka nieszczęście.

Wydawałoby się, że w coraz bardziej zracjonalizowanym świecie wiara w przesądy jest wciąż żywa, a praktykowane zwyczaje, których rozum nie obejmuje, a które odbierane bywają jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha, są wśród Polaków dość powszechne.

Przesądy na temat zwierząt

Zabobony to nie tylko pechowa trzynastka, zbite lustro czy lęk przed czarnymi kotami. Bezpodstawna wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami to temat rzeka. W zamierzchłych czasach lęk przez nieznanymi zjawiskami czy chorobami podsycał ludzką ciekawość. Aby dowolnie konstruować rzeczywistość, kojarzono zwierzęta z konkretnymi okolicznościami i tak narodziły się historie powielane do dzisiaj.

Przesądy wraz z rozwojem nauki i powszechną dostępnością wiedzy zanikają lub przybierają nowe formy, aczkolwiek niektórzy nadal wierzą w różne rzeczy, na których potwierdzenie próżno szukać dowodów. Choć zabobony często bywają nieszkodliwe, mogą stać się też przyczyną niebezpiecznych i groźnych zachowań. Czas rozwiać wątpliwości i przyjrzeć się wierzeniom ludowym związanym ze zwierzętami!

Jakim zwierzętom lepiej nie podpaść?

Koty

Jednym z najczęściej pojawiających się w przesądach zwierząt jest kot. Otóż nasi przodkowie przestrzegali przed kontaktem z tymi stworzeniami, a zwłaszcza czarnymi mruczkami. Według dawnych wierzeń w chwili, gdy przebiegnie on nam drogę, zwiastuje to nadchodzącego pecha. Z drugiej jednak strony, jeśli znajdziesz malca o tym ubarwieniu, koniecznie go przygarnij – tym sposobem zapewnisz sobie szczęście. Ponadto wierzono, że jeśli nadepniesz na łapę lub ogon kota, to ściągniesz na siebie nieprzychylność losu. Niespokojne zachowanie obserwowane u kotów miało natomiast sygnalizować obecność duchów.

vaea-garrido-gxsyIKe83N0-unsplash

fot. unsplash/vaea Garrido

Psy

Wokół psów również krąży wiele zabobonów. Wierzono, że czworonogi są żywymi "lekami" i potrafią nawet zabrać chorobę od właściciela. Opieka nad przybłędami miała zapewnić szczęście, a ich głośne wycie w nocy zwiastowało chorobę lub wypadek. Jeśli pod twoim dachem narodził się łaciaty szczeniak, jesteś prawdziwym szczęściarzem – to znak dobrobytu finansowego. Czarny psiak - jak i czarny kot - ma być zwiastunem pecha, lecz ta zasada nie ma żadnego zastosowania, kiedy jest to nasze zwierzę. 

sophia-kunkel-cxlCuypQabs-unsplash

fot. unsplash/sophiakunkel

Ptaki

Dużą popularnością wśród osób wierzących w przesądy cieszą się również ptaki. Nisko latające jaskółki zwiastują deszcz, natomiast kiedy przez uchylone okno lub drzwi wpadną do domu – zwiastują chorobę lub nieszczęście. Wierzono także, że w chwili niepochlebnego traktowania mają moc psucia mleka krów. Powszechnym był też przesąd, że nie należy niszczyć jaskółczych gniazd. Śmiałka, który zdobył się na ten bezprawny czyn, miały czekać liczne kary.

Pojawienie się bociana na dachu domu to znak przychylności fortuny albo nagłego macierzyństwa. Jeśli słyszysz kukanie kukułki wiosną, koniecznie sięgnij po monetę i przerzuć ją przez lewe ramię. Tym sposobem zapewnisz sobie szczęście na cały rok. Stado wron krążące wokół domu zwiastuje z kolei niepowodzenie.

Konie

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bryczki z nowożeńcami najczęściej ciągną białe konie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Według wierzeń zapewniają one powodzenie w miłości. Kiedy przez przypadek zobaczysz gdzieś tak umaszczone zwierzę, koniecznie pomyśl życzenie. Jest duża szansa na to, że się spełni.

helena-lopes-lIeqGEdvex0-unsplash

unsplash/helenalopes

Króliki

Królicze łapki były amuletami, które miały zapewnić szczęście, ale jeśli zgubiłeś takowy talizman, zgodnie z wierzeniami ludowymi byłeś skazany na niepowodzenie w najbliższej przyszłości.

janan-lagerwall-p2UbTX6Uoig-unsplash

fot. unsplash/jananlagerwall

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: magicznewrota.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]