Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty wyczuwają depresję? Przyjaźń ze zwierzakiem może uratować życie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 10.10.2022 16:07

Czy koty wyczuwają depresję? Przyjaźń ze zwierzakiem może uratować życie

chewy-w8C d0lhxZ8-unsplash (1)
unsplash/Chewy

Koty, jako bardzo bystre i wrażliwe zwierzęta, wychwytują nasze emocje i nastrój w mgnieniu oka, niemniej jednak wielu opiekunów mruczków nadal zastanawia się nad tym, czy są one w stanie wyczuć obniżony nastrój i oznaki depresji. Czy zwierzęta potrafią zaobserwować, że z ich bliskimi dzieje się coś niedobrego? Wyjaśniamy.

Badania z udziałem psów, które miały za zadanie rozróżnić emocje u swoich właścicieli potwierdziły, że nasi czworonożni przyjaciele potrafią wychwycić zmiany w naszym samopoczuciu, między innymi wzmożony poziom stresu. Jak natomiast koty reagują na odczucia opiekunów? Czy ich indywidualizm ma na to wpływ?

Koty reagują na emocje właścicieli

Okazuje się, że nie tylko psy reagują na smutek, złość czy niepokój u swojego ukochanego człowieka. Podobnie, jak w przypadku innych zwierząt, koty także potrafią rozróżnić emocje, jakie towarzysza jego właścicielowi. Co więcej, mogą nawet mieć także wpływ na jego zachowanie.

Na pewno nie raz wszystkim właścicielom mruczków zdarzyło się, że gdy mieli gorszy humor pupile szybko znajdywały się na ich kolanach. Kot nie potrzebuje zaproszenia, by zaoferować swoim opiekunom bliskość. Dzięki temu mogą pełnić funkcję zwierzęcia terapeutycznego, zwłaszcza w terapiach rodzinnych. Szybko wyczuwają negatywne emocje i wyraźnie dają to po sobie poznać, na przykład głośnym miauczeniem i chęcią przytulania.

 

Czy koty wyczuwają depresje u właścicieli?

Okazuje się, że kot potrafi nie tylko wyczuć pewne choroby, ale też rozpoznać zły humor u człowieka i stara się go poprawić. Co ciekawe, niektórzy eksperci twierdzą, że koty potrafią rozpoznać odczuwane przez nas emocje po wyrazie twarzy człowieka. W ich pamięci pozostają także nawyki, kiedy towarzyszy mu smutek. W tym momencie znajdują także korzyść dla siebie. Kontakt z opiekunem często wiąże się z głaskaniem, a większość z nich w gorszych chwilach chce obdarować miłością ukochanego pupila.

Naukowcy dowiedli, że koty częściej reagują na uśmiechniętego opiekuna, ponieważ nauczyły się kojarzyć uśmiech na twarzy z takimi rzeczami jak głaskanie i dawanie smakołyków. Oprócz tego, podczas kontaktu ze zwierzęciem w organizmie człowieka wydziela się oksytocyna – hormon szczęścia. Trzeba pamiętać o tym, że nastrój opiekuna oddziałuje bezpośrednio na nastrój pupila. 

Bywa jednak, że kontakt ze zwierzakiem nie jest wystarczającym pocieszeniem w trudnych chwilach. Wtedy najlepiej poszukać pomocy u specjalistów. Jeśli znajdujesz się w kryzysie zdrowia psychicznego, potrzebujesz pomocy lub masz myśli samobójcze, nie wahaj się skorzystać z numerów pomocowych:

– 800 70 22 22 – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego,

– 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,

– 116 123 – kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych,

– 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych,

– 800 120 002 – Niebieska Linia, ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie,

– 112 – w razie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Dziki przyszły upomnieć się o skradzione ziemniaki? Nagranie z Gdyni sensacją w sieci

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Kota nie da się wykąpać? Tylko popatrzcie, nagranie robi furorę w sieci

źródło: zwierzaki.pl, koty.pl

Polecane