Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak wygląda kąpiel jeża pigmejskiego? Urocze nagranie podbija Internet
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 10.11.2022 14:22

Jak wygląda kąpiel jeża pigmejskiego? Urocze nagranie podbija Internet

Jeż
youtube/Evan Countryman

Na popularnym w sieci filmiku pokazano, jak wygląda kąpiel kolczastej kuleczki. Nie ma się co dziwić, że nagranie z udziałem rozczulającego jeżyka ma już 13 mln odsłon, ale jednocześnie łatwo może umknąć naszej uwadze fakt, że zwierzątko unosi się na powierzchni wody. Dlaczego tak się dzieje?

Leśnicy oraz ratownicy zwierząt często zwracają uwagę na problem związany z ochroną jeży. W przestrzeni publicznej oraz internetowej pojawiają się apele informujące o tym, w jaki sposób powinno obchodzić się z osobnikami wędrującymi po lasach i sadach. W okresie jesienno-zimowym, a więc wzmożonego ryzyka, jesteśmy im winni maksymalną ochronę. Ponadto jeże są objęte całkowitą ochroną i nie należy ich niepokoić, ani chwytać. Tymczasem coraz więcej osób decyduje się na hodowlę mniejszego kuzyna jeża europejskiego w domowym zaciszu. Mowa o potomkach jeży białobrzuchych, czyli jeżach pigmejskich. Odpowiednia pielęgnacja i zapewnienie podopiecznemu właściwych warunków bytowych to nieco skomplikowana sprawa. Na przykładzie filmiku publikowanego w Internecie wyjaśniamy, jak dbać o gatunek domowego "tuptusia".

Jak wygląda kąpiel jeża pigmejskiego?

Jeż pigmejski, czyli afrojeż białobrzuchy (Atelerix albiventris) to mały ssak (nie mylić z gryzoniem!) z rodziny jeżowatych, który coraz częściej gości w domach Polaków. Niewątpliwie najbardziej charakterystyczną cechą ich wyglądu są kolce, które są przekształconymi włosami. Kolce mają długość 2–3 cm, a ponieważ są u dołu elastyczne, jeż może je groźnie stroszyć. Kolce, choć wyglądają groźnie, służą do odstraszania napastników. 

jeż

Jeśli zastanawiasz się nad hodowlą jeża pigmejskiego, na pewno zadajesz sobie pytanie, jak odpowiednio dbać o jego higienę. Okazuje się, że jednym ze sposobów na zapewnienie jej naszemu iglastemu przyjacielowi jest kąpiel.

Jeże pigmejskie, tak jak większość zwierząt, nie są miłośnikami kąpieli. Mimo to zdarza się, że nie są w stanie samodzielnie usunąć zabrudzenia z trudno dostępnego miejsca i właściciele muszą im w tym pomóc. Jej wykonywanie zaleca się także podczas quillingu, a więc wymiany igieł.

jeż

Jeden z właścicieli jeża pigmejskiego nagrał filmik z kąpieli swojego pupila, który następnie umieścił w sieci. Materiał cieszy się dużą popularnością i jesteśmy przekonani, że niewiele osób wiedziało, że jeże unoszą się na powierzchni wody. Dzieje się to za sprawą bąbelków powietrza uwięzionych pomiędzy igłami. Warto pamiętać, że kolce nie są niczym innym niż pustymi włosami z keratynową powłoką, która nadaje im sztywnego wyglądu.

Czyż nie wygląda uroczo?

jeż

Cała siła w kolcach. Jak dbać o czystość jeża pigmejskiego?

Zanim zaprosisz jeża do kąpieli, warto zwrócić uwagę na zachowanie czystości w terrarium, w którym zwierzak przebywa. Ważne, aby każdego dnia opróżniać kuwetę z zanieczyszczeń. Maty higieniczne, które najczęściej stosuje się do wyścielania terrarium, wymienia się zależnie od czystości jeża.

Ważnym aspektem jest także obcinanie pazurów. Tempo ich przyrostu jest indywidualne i to właściciel powinien kontrolować ich stan. Co ciekawe, jeże pigmejskie należą do zwierząt, które uwielbiają kąpiele piaskowe. Jeśli chcemy sprawić im przyjemność, wystarczy włożyć go do miski wypełnionej specjalnym piaskiem kąpielowym. Nie należy powtarzać ich zbyt często, ponieważ mogą prowadzić do wysuszenia skóry.

Pozostaje najważniejsze pytanie - jak przygotować kąpiel dla kolczastych przyjaciół? Najprościej przygotować ją w małej misce lub wanience. Ważne by poziom wody nie był zbyt wysoki, a zwierzę mogło swobodnie oddychać, stojąc na nóżkach. Powinna mieć około 35°C, ponieważ tyle wynosi jego temperatura ciała. Jeżeli jeż załatwi się do wody, należy ją wymienić. Do czyszczenia pupila doskonale sprawdzi się szczoteczka do zębów. Obowiązkowo należy zaopatrzyć się również w odpowiedni szampon. Po całym procesie należy jak najdokładniej osuszyć go ręcznikiem i odłożyć do terrarium.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: jezogrod.pl; karinatuptusia.pl