Swiatzwierzat.pl
Jeż

youtube/Evan Countryman

Jak wygląda kąpiel jeża pigmejskiego? Urocze nagranie podbija Internet

10 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Na popularnym w sieci filmiku pokazano, jak wygląda kąpiel kolczastej kuleczki. Nie ma się co dziwić, że nagranie z udziałem rozczulającego jeżyka ma już 13 mln odsłon, ale jednocześnie łatwo może umknąć naszej uwadze fakt, że zwierzątko unosi się na powierzchni wody. Dlaczego tak się dzieje?

Leśnicy oraz ratownicy zwierząt często zwracają uwagę na problem związany z ochroną jeży. W przestrzeni publicznej oraz internetowej pojawiają się apele informujące o tym, w jaki sposób powinno obchodzić się z osobnikami wędrującymi po lasach i sadach. W okresie jesienno-zimowym, a więc wzmożonego ryzyka, jesteśmy im winni maksymalną ochronę. Ponadto jeże są objęte całkowitą ochroną i nie należy ich niepokoić, ani chwytać.

Tymczasem coraz więcej osób decyduje się na hodowlę mniejszego kuzyna jeża europejskiego w domowym zaciszu. Mowa o potomkach jeży białobrzuchych, czyli jeżach pigmejskich. Odpowiednia pielęgnacja i zapewnienie podopiecznemu właściwych warunków bytowych to nieco skomplikowana sprawa. Na przykładzie filmiku publikowanego w Internecie wyjaśniamy, jak dbać o gatunek domowego "tuptusia".

Jak wygląda kąpiel jeża pigmejskiego?

Jeż pigmejski, czyli afrojeż białobrzuchy (Atelerix albiventris) to mały ssak (nie mylić z gryzoniem!) z rodziny jeżowatych, który coraz częściej gości w domach Polaków. Niewątpliwie najbardziej charakterystyczną cechą ich wyglądu są kolce, które są przekształconymi włosami. Kolce mają długość 2–3 cm, a ponieważ są u dołu elastyczne, jeż może je groźnie stroszyć. Kolce, choć wyglądają groźnie, służą do odstraszania napastników. 

jeż

Jeśli zastanawiasz się nad hodowlą jeża pigmejskiego, na pewno zadajesz sobie pytanie, jak odpowiednio dbać o jego higienę. Okazuje się, że jednym ze sposobów na zapewnienie jej naszemu iglastemu przyjacielowi jest kąpiel.

Jeże pigmejskie, tak jak większość zwierząt, nie są miłośnikami kąpieli. Mimo to zdarza się, że nie są w stanie samodzielnie usunąć zabrudzenia z trudno dostępnego miejsca i właściciele muszą im w tym pomóc. Jej wykonywanie zaleca się także podczas quillingu, a więc wymiany igieł.

jeż

Jeden z właścicieli jeża pigmejskiego nagrał filmik z kąpieli swojego pupila, który następnie umieścił w sieci. Materiał cieszy się dużą popularnością i jesteśmy przekonani, że niewiele osób wiedziało, że jeże unoszą się na powierzchni wody. Dzieje się to za sprawą bąbelków powietrza uwięzionych pomiędzy igłami. Warto pamiętać, że kolce nie są niczym innym niż pustymi włosami z keratynową powłoką, która nadaje im sztywnego wyglądu.

Czyż nie wygląda uroczo?

jeż

papuga jajko

Włożył porzucone jajko do inkubatora. Wkrótce wykluło się z niego urzekające stworzonko

CZYTAJ DALEJ

Cała siła w kolcach. Jak dbać o czystość jeża pigmejskiego?

Zanim zaprosisz jeża do kąpieli, warto zwrócić uwagę na zachowanie czystości w terrarium, w którym zwierzak przebywa. Ważne, aby każdego dnia opróżniać kuwetę z zanieczyszczeń. Maty higieniczne, które najczęściej stosuje się do wyścielania terrarium, wymienia się zależnie od czystości jeża.

Ważnym aspektem jest także obcinanie pazurów. Tempo ich przyrostu jest indywidualne i to właściciel powinien kontrolować ich stan. Co ciekawe, jeże pigmejskie należą do zwierząt, które uwielbiają kąpiele piaskowe. Jeśli chcemy sprawić im przyjemność, wystarczy włożyć go do miski wypełnionej specjalnym piaskiem kąpielowym. Nie należy powtarzać ich zbyt często, ponieważ mogą prowadzić do wysuszenia skóry.

Pozostaje najważniejsze pytanie - jak przygotować kąpiel dla kolczastych przyjaciół? Najprościej przygotować ją w małej misce lub wanience. Ważne by poziom wody nie był zbyt wysoki, a zwierzę mogło swobodnie oddychać, stojąc na nóżkach. Powinna mieć około 35°C, ponieważ tyle wynosi jego temperatura ciała. Jeżeli jeż załatwi się do wody, należy ją wymienić. Do czyszczenia pupila doskonale sprawdzi się szczoteczka do zębów. Obowiązkowo należy zaopatrzyć się również w odpowiedni szampon. Po całym procesie należy jak najdokładniej osuszyć go ręcznikiem i odłożyć do terrarium.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: jezogrod.pl; karinatuptusia.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ogromny humbak wyrzucony przez morze. To kolejny przypadek w ciągu kilku tygodni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Wstrząsające odkrycie spacerowicza. Sześciometrowe boa i pytony znalezione w worku

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nie masz pomysłu na Walentynki? Nazwij karalucha imieniem swojego eks

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Na belgijskim lotnisku zamarzły trzy niedźwiedzie. Na całym świecie pozostało ich 5-10 tysięcy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Stwór wynurzył się z wody, trzymając zwłoki 4-latka w szczęce. Paraliżujące sceny w Indonezji, ludzie nie dowierzali

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >