Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty mogą jeść z jednej miski? Zasada, której nie należy łamać
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 30.01.2023 11:23

Czy koty mogą jeść z jednej miski? Zasada, której nie należy łamać

Kotek pora karmienia
facebook/Adrienne Nichole

Osoby, które zajmują się więcej niż jednym kotem, na pewno nie raz zastanawiały się, czy ich pupile mogą jeść z jednej miski. Choć to niewątpliwie uroczy widok, który świadczy o zażyłej więzi między zwierzakami, może prowadzić do problemów ze zdrowiem oraz zachowaniem. Oto żelazna zasada dotycząca żywienia kota, której nie należy łamać.

Opieka nad kotem wydaje się być prostą czynnością, a każdy, kto dzieli przestrzeń z mruczkiem doskonale wie, że pora karmienia to jedna z najważniejszych chwil w ciągu dnia. Nie wszyscy właściciele zwierzaków zdają sobie jednak sprawę z konsekwencji współdzielenia miseczki przez więcej niż jednego osobnika. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnimy, dlaczego nie powinno się tak robić w kilku punktach.

Czy koty mogą jeść z jednej miseczki?

Koty, które żyją pod jednym dachem często wykonują wspólnie różne czynności, jeśli są w przyjacielskich relacjach - myją się nawzajem, bawią, śpią, a czasem również jedzą z jednej miski. Choć opiekunom może wydawać się to słodkie, w rzeczywistości używanie tego samego naczynia nie wpływa pozytywnie ani na zdrowie ani zachowanie mruczących pupili.

Nawet jeśli opiekun świadomie karmi swoich podopiecznych z różnych miseczek, nie zawsze jest to gwarancją, że zwierzak, który je szybciej, nie będzie chciał skosztować karmy z tej znajdującej się obok. Jedzenie z jednej miski jest niewskazane również u kociąt i bezdomnych zwierząt, na których dokarmianie często decydują się ludzie o dobrym sercu.

Mimo że koty nie wytworzyły tak jasnych hierarchicznych zasad jak wilki, w kociej społeczności panuje kilka niepisanych zasad umożliwiających pokojową koegzystencję. Dla wspólnego dobra wszystkich czworonożnych domowników podczas karmienia należy przestrzegać kilku ważnych reguł.

Czy koty mogą jeść z jednej miski Zasada, których nie należy łamać
unsplash/Fernando Jorge

Jedzenie z miski może powodować problemy zdrowotne, ale także behawioralne

Naturalny instynkt twojego kotka

Natura sprawiła, że koty polują w pojedynkę. Nawet jeśli zwierzę od najmłodszych lat żyje w domu, nie sprawi to, że zatraci wszystkie łowieckie instynkty. Ich ofiary są zazwyczaj zbyt małe, by dzielić się nimi z innymi osobnikami, dlatego wspólna miska z innym osobnikiem może sprawić, że dany osobnik nie będzie czuć się z tym dobrze.

Pierwszeństwo do miski

Nie wolno również zapominać, że w każdym stadzie obowiązuje namiastka hierarchia, chociaż nie jest ona osadzona w sztywne ramy, jak w przypadku wilków. Każdy gatunek kota ma swoje specyficzne zachowania społeczne, a dominacja w kocim świecie to skomplikowane zagadnienie. W związku z tym najczęściej pierwszy przy posiłku zasiada lider, który nie będzie przejmował się tym, że jeśli zje wszystko, innym członkom grupy może dokuczać głód przez resztę dnia. Taki schemat może prowadzić do nadmiernego dokarmiania, a wreszcie otyłości, a z drugiej strony niedożywienia u bardziej wycofanych mruczków.

Ryzyko zapadnięcia na choroby zakaźne

Jedzenie z jednej miseczki prowadzi również do zarażania się bakteriami chorobotwórczymi, zupełnie tak, jak w przypadku ludzi podczas jedzenia jedną łyżką oraz picia z jednej butelki lub kubka. To najprostsza droga do przenoszenia się wirusów i grzybów, a niektóre ze zwierząt mogą być ich bezobjawowymi nosicielami od pierwszych dni życia. Dotyczy to zwłaszcza obcych zwierząt lub tych nieznanego pochodzenia, które zdecydowaliśmy się przygarnąć pod swój dach. Sprawa wygląda podobnie w przypadku jednego pojemniczka na wodę, choć koty nie piją jej zbyt często.

Czy koty mogą jeść z jednej miski Zasada, których nie należy łamać (1)
unsplash/Felice Wolke

Zróżnicowana dieta to podstawa

Wspólna miska oznacza również ten sam pokarm. W tym wypadku to problem, zwłaszcza jeśli zwierzaki są w różnym wieku. Zazwyczaj każde zwierzę ma swoje upodobania pokarmowe, a oddzielne miseczki pozwolą nie tylko zapewnić im większy komfort jedzenia, ale także odpowiednią suplementację.

Konflikty w kocim stadzie

Najczęściej rywalizacja o karmę w miseczce wiąże się z narastaniem konfliktów między mruczkami. Nierzadko problematyczne stają się również dwie miski, lecz ustawione obok siebie. Eksperci zalecają, by każde ze zwierząt miało własną przestrzeń w trakcie posiłku, a naczynie z karmią najlepiej ustawione w osobnym pomieszczeniu, jeśli pozwalają na to domowe warunki. W porze karmienia zawsze warto również nadzorować zachowanie pupili i reagować w odpowiedni sposób w przypadku, kiedy dzieje się coś niedobrego.

Żelazna zasada żywienia zwierzęcia: jeden kot - jedna miska

Reasumując, osobne miski dla kotów wpłyną pozytywnie nie tylko na ich zdrowie i zachowanie, ale także kontakty między sobą i wobec opiekuna. Choć zakup dodatkowych naczyń to większy wydatek, zwierzaki odpłacą Ci za niego bezgraniczną miłością i przywiązaniem. A w końcu każdy miłośnik zwierząt zgodzi się ze stwierdzeniem, że szczęśliwy pupil to szczęśliwy właściciel!

cat-gc16862691 1920
pixabay/mariahuusgaard

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: koty.pl