Dlaczego psy wąchają nasze intymne miejsca? To żaden powód do wstydu
Niewątpliwie niektóre zachowania psów mocno zastanawiają ich właścicieli. Jedno z najczęściej przychodzących do ich głów pytań brzmi: dlaczego psy wąchają ludzi w intymnych miejscach? Choć takie postępowanie może wprowadzać nas w uczucie zakłopotania, dla nich to nic zdrożnego - zupełnie normalna czynność, mająca na celu uzyskanie informacji o napotkanym człowieku. Dlaczego psy wąchają narządy intymne? Nie ma się co dziwić, że większość ludzi nie będzie zadowolona z tego, że pies zaczyna wkładać głowę między nogi napotkanych osób i intensywnie pociągać nosem. Zanim właścicielowi przyjdzie do głowy nakrzyczeć na swojego podopiecznego lub go odgonić, należy dowiedzieć się, czemu służy to krępujące zachowanie. Odpowiedź ma swoje źródło w wybitnym zmysłu węchu u naszych czworonożnych przyjaciół, ale i nie tylko.
Dlaczego psy wąchają ludzi w intymnych miejscach?
Na wstępie najważniejsze, aby zdać sobie sprawę, że pies, przejawiając takie zachowanie, nie ma złych intencji. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci obserwuje się niekontrolowane zjawisko antropomorfizacji psów, a więc uczłowieczania zwierząt domowych, polegające na wyposażaniu naszych pupili w myśli, intelekt i samoświadomość. Choć troska o maksymalny dobrostan domowych pupili jest jednym z obecnych trendów, należy sobie uzmysłowić, że pies - nawet najmądrzejszy - nie jest człowiekiem.
Mimo, iż każdemu zwierzęciu niewątpliwie należy się szacunek, zrównywanie pewnych zwierzęcych zachowań z ludzkimi może prowadzić do szkodliwej nadinterpretacji - przykładem są wymagania, aby psy przestrzegały norm społecznych, które zazwyczaj zupełnie nie idą w parze z ich naturą. Skąd bowiem czworonóg mógłby wiedzieć, że wśród ludzi obwąchiwanie krocza nie występuje na porządku dziennym tak, ja w przypadku jego gatunku? Nie da się wytłumaczyć psu, że ludzie nie życzą sobie, by zbliżał swój nos do ich miejsc intymnych, ponieważ w tym momencie mogą poczuć się niekomfortowo. - Zwierzak reaguje na świat, który go otacza inaczej niż my. Powinien móc rozwijać się w zgodzie z potrzebami swojego gatunku, zapisanymi od tysięcy lat w jego genach. Jeśli to mu zapewnimy, będzie najszczęśliwszy na świecie - wyjaśnia instruktor szkolenia psów Radosław Ekwiński, cytowany przez "Dzień Dobry TVN".
Należy pamiętać, że węch jest najbardziej czułym zmysłem domowych czworonogów i właśnie za jego pośrednictwem komunikują się najczęściej i najlepiej. Psy dysponują przeciętnie 40 razy więcej komórek węchowych w porównaniu z ludźmi, dlatego najwięcej informacji odbierają właśnie za sprawą zmysłu powonienia. Stoi za tym niezwykła anatomia psiego nosa oraz szczególna fizjologia węszenia. Za ich pomocą eksplorują otaczający je świat i zbierają informacje na temat otoczenia, w którym się znajdują.
Chodzi o coś więcej niż zapach
Jak wiadomo, ssaki zostały obdarzone przez Matkę Naturę gruczołami potowymi umiejscowionymi w różnych częściach ciała. W przypadku psów znajduję się one głównie w okolicach genitaliów. To jest właśnie ten tajemniczy powód, dla którego psy wąchają krocze innych psów w momencie spotkania.
Podobnie jest w przypadku ludzi. Gruczoły apokrynowe znajdują się pod pachami i w pachwinach. Te niewielkie struktury odpowiedzialne są za produkowanie zapachów ciała i płynów ustrojowych znanych pod pojęciem feromonów. Nauczone instynktem zwierzaki w pierwszej kolejności instynktownie kierują nosy właśnie w ten obszar. W ten sposób pokazują, że chcą się zapoznać i przedstawić, a dzieje się tak, zwłaszcza kiedy mają do czynienia z nowo poznaną osobą.
Dlaczego pies obwąchuje krocze?
Co ciekawe, istnieje kilka powodów, dla których psy chętniej wąchają krocze konkretnych osób. Najczęściej nurtuje je zapach ludzi, którzy niedawno odbyli stosunek seksualny, kobiet w trakcie owulacji lub podczas cyklu menstruacyjnego oraz karmiących piersią i po porodzie. Wtedy ich zapachy są najwyraźniejsze i wzbudzają ciekawość u zwierząt.
Najczęściej takie zachowanie nie jest groźne i nie ma na celu wyrządzenia nikomu krzywdy. Jeśli jednak ktoś nie czuje się komfortowo w takiej sytuacji z twoim pupilem, koniecznie zadbaj o to, aby wypracować z pupilem komendę przywołania.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.
źródło: wamiz.pl; myanimals.com; psy.pl