Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2022-12-23T131516.450

unsplash/freestocks

Dlaczego psy wąchają nasze intymne miejsca? To żaden powód do wstydu

23 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Niewątpliwie niektóre zachowania psów mocno zastanawiają ich właścicieli. Jedno z najczęściej przychodzących do ich głów pytań brzmi: dlaczego psy wąchają ludzi w intymnych miejscach? Choć takie postępowanie może wprowadzać nas w uczucie zakłopotania, dla nich to nic zdrożnego - zupełnie normalna czynność, mająca na celu uzyskanie informacji o napotkanym człowieku.

Dlaczego psy wąchają narządy intymne? Nie ma się co dziwić, że większość ludzi nie będzie zadowolona z tego, że pies zaczyna wkładać głowę między nogi napotkanych osób i intensywnie pociągać nosem. Zanim właścicielowi przyjdzie do głowy nakrzyczeć na swojego podopiecznego lub go odgonić, należy dowiedzieć się, czemu służy to krępujące zachowanie. Odpowiedź ma swoje źródło w wybitnym zmysłu węchu u naszych czworonożnych przyjaciół, ale i nie tylko.

Dlaczego psy wąchają ludzi w intymnych miejscach?

Na wstępie najważniejsze, aby zdać sobie sprawę, że pies, przejawiając takie zachowanie, nie ma złych intencji. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci obserwuje się niekontrolowane zjawisko antropomorfizacji psów, a więc uczłowieczania zwierząt domowych, polegające na wyposażaniu naszych pupili w myśli, intelekt i samoświadomość. Choć troska o maksymalny dobrostan domowych pupili jest jednym z obecnych trendów, należy sobie uzmysłowić, że pies - nawet najmądrzejszy - nie jest człowiekiem.

Dlaczego psy wąchają ludzi w intymnych miejscach To żaden powód do wstydu

unsplash/Manuel Meza

Mimo, iż każdemu zwierzęciu niewątpliwie należy się szacunek, zrównywanie pewnych zwierzęcych zachowań z ludzkimi może prowadzić do szkodliwej nadinterpretacji - przykładem są wymagania, aby psy przestrzegały norm społecznych, które zazwyczaj zupełnie nie idą w parze z ich naturą. Skąd bowiem czworonóg mógłby wiedzieć, że wśród ludzi obwąchiwanie krocza nie występuje na porządku dziennym tak, ja w przypadku jego gatunku? Nie da się wytłumaczyć psu, że ludzie nie życzą sobie, by zbliżał swój nos do ich miejsc intymnych, ponieważ w tym momencie mogą poczuć się niekomfortowo.

- Zwierzak reaguje na świat, który go otacza inaczej niż my. Powinien móc rozwijać się w zgodzie z potrzebami swojego gatunku, zapisanymi od tysięcy lat w jego genach. Jeśli to mu zapewnimy, będzie najszczęśliwszy na świecie - wyjaśnia instruktor szkolenia psów Radosław Ekwiński, cytowany przez "Dzień Dobry TVN".

Należy pamiętać, że węch jest najbardziej czułym zmysłem domowych czworonogów i właśnie za jego pośrednictwem komunikują się najczęściej i najlepiej. Psy dysponują przeciętnie 40 razy więcej komórek węchowych w porównaniu z ludźmi, dlatego najwięcej informacji odbierają właśnie za sprawą zmysłu powonienia. Stoi za tym niezwykła anatomia psiego nosa oraz szczególna fizjologia węszenia. Za ich pomocą eksplorują otaczający je świat i zbierają informacje na temat otoczenia, w którym się znajdują.

piesek na święta

Zaczęło się. Schroniska wstrzymały adopcję psów i kotów na święta

CZYTAJ DALEJ

Chodzi o coś więcej niż zapach

Jak wiadomo, ssaki zostały obdarzone przez Matkę Naturę gruczołami potowymi umiejscowionymi w różnych częściach ciała. W przypadku psów znajduję się one głównie w okolicach genitaliów. To jest właśnie ten tajemniczy powód, dla którego psy wąchają krocze innych psów w momencie spotkania. 

Podobnie jest w przypadku ludzi. Gruczoły apokrynowe znajdują się pod pachami i w pachwinach. Te niewielkie struktury odpowiedzialne są za produkowanie zapachów ciała i płynów ustrojowych znanych pod pojęciem feromonów. Nauczone instynktem zwierzaki w pierwszej kolejności instynktownie kierują nosy właśnie w ten obszar. W ten sposób pokazują, że chcą się zapoznać i przedstawić, a dzieje się tak, zwłaszcza kiedy mają do czynienia z nowo poznaną osobą.

Dlaczego psy wąchają ludzi w intymnych miejscach? Chodzi o coś więcej niż zapach, większość się nie domyśli

pixabay/Pezibear

Dlaczego pies obwąchuje krocze?

Co ciekawe, istnieje kilka powodów, dla których psy chętniej wąchają krocze konkretnych osób. Najczęściej nurtuje je zapach ludzi, którzy niedawno odbyli stosunek seksualny, kobiet w trakcie owulacji lub podczas cyklu menstruacyjnego oraz karmiących piersią i po porodzie. Wtedy ich zapachy są najwyraźniejsze i wzbudzają ciekawość u zwierząt.

Najczęściej takie zachowanie nie jest groźne i nie ma na celu wyrządzenia nikomu krzywdy. Jeśli jednak ktoś nie czuje się komfortowo w takiej sytuacji z twoim pupilem, koniecznie zadbaj o to, aby wypracować z pupilem komendę przywołania.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

pixabay/OksanaSemak

Psy, koty i świąteczne psoty. Zwierzaki wiedzą, że idzie Boże Narodzenie, ich zdjęcia bawią do łez

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób prawdopodobnie jeden z najszczęśliwszych i najradośniejszych okresów w roku, który warto uwiecznić na pamiątkowych fotografiach. Właściciele zwierzaków wiedzą jednak, że spokojne zapozowanie z pupilami na tle choinki nie wchodzi w grę. W święta psy i koty pokazują swoją prawdziwą naturę, a opiekunowie nie nadążają ze sprzątaniem po ich "wyczynach". Oto najzabawniejsze świąteczne zdjęcia ze zwierzakami w rolach głównych!

Zobacz galerię >

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: wamiz.pl; myanimals.com; psy.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >