Pięknie mieniąca się tysiącem światełek choinka, to niewątpliwie gwiazda wieczoru i najistotniejsza dekoracja związana ze świętami Bożego Narodzenia. Nie tylko wprowadza nas w magiczną atmosferę, ale pozwala też na chwilę się zatrzymać. Jednakże nad jej obecnością powinni zastanowić się wszyscy właściciele kotów i psów. Okazuje się, że obecność tego niepozornego drzewka może mieć dla nich tragiczne konsekwencje.
Właściciel kota, który w ostatnich dniach niespodziewanie odszedł za Tęczowy Most, ma wiadomość do wszystkich właścicieli mruczków: uważajcie, gdzie stawiacie choinkę. Każdy, komu zależy na zdrowiu i życiu pupila, powinien wziąć sobie do serca jego rady.
W święta uważaj na psa i kota - choinka może je zabić
Kolorowo przystrojona choinka, na której mienią się lampeczki i pękate bombki, to widok, który bez dwóch zdań wzbudzi ciekawość w twoim pupilu. Kot będzie zainteresowany tym bardziej, że dzięki swoim warunkom fizycznym bez problemu potrafi wskoczyć na drzewko, żeby dobrać się do wypatrzonej wcześniej ozdoby. To coroczny problem wielu właścicieli zwierzaków.
Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń czyhających na nasze pupile w okresie świątecznym. Stłuczone bombki czy przewrócone drzewko to nic w porównaniu z silnym zatruciem oraz uszkodzeniem jelit wskutek zjedzenia igieł czy wypicia wody, w której stoi choinka. Swoimi doświadczeniami podzieliła się pewna opiekunka kotów, która tuż przed świętami Bożego Narodzenia straciła jednego ze swoich ukochanych podopiecznych.
Choć to bardzo smutna historia z opłakanym końcem, nauczona doświadczeniem właścicielka zwierzaków pragnie zwrócić uwagę innych opiekunów na pewien poważny problem. Ma nadzieję, że dzięki swojemu apelowi pomoże zapobiec podobnym tragediom.
Niewielu znało Jana Nowickiego od tej strony. Choć łamał kobiece serca, dla zwierząt zrobiłby wszystko
CZYTAJ DALEJZdruzgotana opiekunka kota ma apel do właścicieli zwierząt
Kelly Schockman z IJmuiden w Holandii była świadkiem, jak ukochany mruczek o imieniu Fay odchodził za Tęczowy Most, w wyniku zatrucia. Pierwsze symptomy choroby zaobserwowano w sobotę, lecz już we wtorek zapadła decyzja o eutanazji zwierzęciem. Zrozpaczona opiekunka wraz z weterynarzami doszła do wniosku, że problemy zdrowotne nastąpiły w wyniku spożycia wody z miski, do której wpadły igły sosny.
Igły z choinki zawierają oleje, które mogą być toksyczne dla układu pokarmowego zwierząt. Teraz właścicielka zmarłego Fay radzi wszystkim opiekunom zwierzaków domowych, aby regularnie sprzątali opadłe igły, jeśli zdecydują się na umieszczenie żywej choinki w domu, a przede wszystkim trzymać .misek na wodę i karmę z daleka od świątecznego drzewka.
Niebezpieczne rośliny świąteczne. Na jakie trzeba uważać?
Choinka, która przed świętami gości w domach, może być trująca dla zwierząt. Oczywiście dyskusji nie podlega fakt, że problem tyczy się żywego drzewka, a w szczególności niektórych jego rodzajów. Właściciele zwierząt domowych powinni zrezygnować w szczególności z cisa, choć żywica innych gatunków iglaków także może mieć szkodliwy wpływ na ich nerki.
Najbardziej odpowiednią choinką dla właścicieli kotów i psów będzie zatem świerk. Wszystko dlatego, że to drzewo nie puszcza żywicy.
unsplash/Jasmin Schuler
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
Prezent dla psa na Święta i Mikołajki 2022 - 7 wyjątkowych propozycji
Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu
Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!
źródło: wamiz.it; koty.pl