Swiatzwierzat.pl
kot choinka

pixabay/beauty_of_nature

W święta uważaj na psa i kota. Obecność choinki może im zaszkodzić

8 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Pięknie mieniąca się tysiącem światełek choinka, to niewątpliwie gwiazda wieczoru i najistotniejsza dekoracja związana ze świętami Bożego Narodzenia. Nie tylko wprowadza nas w magiczną atmosferę, ale pozwala też na chwilę się zatrzymać. Jednakże nad jej obecnością powinni zastanowić się wszyscy właściciele kotów i psów. Okazuje się, że obecność tego niepozornego drzewka może mieć dla nich tragiczne konsekwencje.

Właściciel kota, który w ostatnich dniach niespodziewanie odszedł za Tęczowy Most, ma wiadomość do wszystkich właścicieli mruczków: uważajcie, gdzie stawiacie choinkę. Każdy, komu zależy na zdrowiu i życiu pupila, powinien wziąć sobie do serca jego rady.

W święta uważaj na psa i kota - choinka może je zabić

Kolorowo przystrojona choinka, na której mienią się lampeczki i pękate bombki, to widok, który bez dwóch zdań wzbudzi ciekawość w twoim pupilu. Kot będzie zainteresowany tym bardziej, że dzięki swoim warunkom fizycznym bez problemu potrafi wskoczyć na drzewko, żeby dobrać się do wypatrzonej wcześniej ozdoby. To coroczny problem wielu właścicieli zwierzaków.

Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń czyhających na nasze pupile w okresie świątecznym. Stłuczone bombki czy przewrócone drzewko to nic w porównaniu z silnym zatruciem oraz uszkodzeniem jelit wskutek zjedzenia igieł czy wypicia wody, w której stoi choinka. Swoimi doświadczeniami podzieliła się pewna opiekunka kotów, która tuż przed świętami Bożego Narodzenia straciła jednego ze swoich ukochanych podopiecznych.

Choć to bardzo smutna historia z opłakanym końcem, nauczona doświadczeniem właścicielka zwierzaków pragnie zwrócić uwagę innych opiekunów na pewien poważny problem. Ma nadzieję, że dzięki swojemu apelowi pomoże zapobiec podobnym tragediom.

Jan Nowicki

Niewielu znało Jana Nowickiego od tej strony. Choć łamał kobiece serca, dla zwierząt zrobiłby wszystko

CZYTAJ DALEJ

Zdruzgotana opiekunka kota ma apel do właścicieli zwierząt

Kelly Schockman z IJmuiden w Holandii była świadkiem, jak ukochany mruczek o imieniu Fay odchodził za Tęczowy Most, w wyniku zatrucia. Pierwsze symptomy choroby zaobserwowano w sobotę, lecz już we wtorek zapadła decyzja o eutanazji zwierzęciem. Zrozpaczona opiekunka wraz z weterynarzami doszła do wniosku, że problemy zdrowotne nastąpiły w wyniku spożycia wody z miski, do której wpadły igły sosny.

Igły z choinki zawierają oleje, które mogą być toksyczne dla układu pokarmowego zwierząt. Teraz właścicielka zmarłego Fay radzi wszystkim opiekunom zwierzaków domowych, aby regularnie sprzątali opadłe igły, jeśli zdecydują się na umieszczenie żywej choinki w domu, a przede wszystkim trzymać .misek na wodę i karmę z daleka od świątecznego drzewka.

Niebezpieczne rośliny świąteczne. Na jakie trzeba uważać?

Choinka, która przed świętami gości w domach, może być trująca dla zwierząt. Oczywiście dyskusji nie podlega fakt, że problem tyczy się żywego drzewka, a w szczególności niektórych jego rodzajów. Właściciele zwierząt domowych powinni zrezygnować w szczególności z cisa, choć żywica innych gatunków iglaków także może mieć szkodliwy wpływ na ich nerki.

Najbardziej odpowiednią choinką dla właścicieli kotów i psów będzie zatem świerk. Wszystko dlatego, że to drzewo nie puszcza żywicy.

psy choinka

unsplash/Jasmin Schuler

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: wamiz.it; koty.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Kociak ma dopiero 9 miesięcy, a już nazywają go gigantem. Gdy wstanie, jest wzrostu 5-letniego dziecka

Czytaj więcej >

Koty

Kot uciekł na tory, pracownicy kolei odmówili pomocy. Pociąg rozjechał zwierzę na oczach właścicieli

Czytaj więcej >

Koty

Rodzice starali się uspokoić płaczące dziecko, lecz bez skutku. Czarny kot pokazał im, jak się to robi

Czytaj więcej >
unsplash/Ray Zhou

Koty

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Czytaj więcej >

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >