Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 30.10.2022 14:41

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

BeFunky-collage (1)
unsplash/mistermon

Dlaczego kot chce towarzyszyć nam nawet w toalecie? Jeśli masz pod opieką mruczka, na pewno nie raz zadawałeś sobie to pytanie. Jeśli kot chodzi za Tobą krok w krok, oznacza to nie tylko afiszowanie braku poszanowania dla ludzkiej prywatności. Okazuje się, że powód takiego zachowania jest ważniejszy, niż mogłeś sądzić.

Jedni mogą postrzegać towarzystwo kota w toalecie jako brak poszanowania przestrzeni osobistej, inni natomiast jako demonstrację uczuć. W rzeczywistości poprzez podążanie za właścicielem krok w krok kot komunikuje, że chce być blisko nas w każdej chwili - nawet tej najbardziej intymnej.

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety?

Mimo, iż koty, w przeciwieństwie do psów, nie są z natury zwierzętami stadnymi, to i tak w niektórych przypadkach chcą robić z właścicielami wszystko. Jeśli więc jesteś posiadaczem kota, musisz przyzwyczaić się do tego, że mruczek będzie chciał obserwować twoje zachowanie w każdej chwili. Dosłownie każdej i tyczy się to nawet momentu, kiedy będziesz potrzebował chwili prywatności, chociażby podczas korzystania z toalety. Jeśli nie wpuścisz go ze sobą, jasno zakomunikuje ci swoje niezadowolenie m.in. głośnym miauczeniem i drapaniem w drzwi.

madalyn-cox-xxZS-Z2JKyo-unsplash

Mruczki nie znają pojęcia prywatności, dlatego nie mają wyobrażenia o tym, że niektóre sytuacje mogą być dla nas krępujące i, że niekiedy potrzebujemy zostać sami. Zupełnie nic nie robią sobie z respektowania przestrzeni osobistej opiekunów, choć same często nie chcą, aby ktokolwiek naruszał ich. Behawioryści zwierząt, a więc znawcy kocich zachowań, podają kilka powodów, dla których kot chce towarzyszyć swojemu opiekunowi w toalecie.

Dlaczego kot chce wchodzić ze mną do toalety?

Jednym z najczęstszych powodów jest fakt, że w łazience często znajduje się kocia kuweta. W czasie, gdy człowiek korzysta z toalety, zwierzak też załatwia swoje potrzeby. Niekiedy także nieświadomie zamykamy drzwi do tego pomieszczenia, w związku z czym mruczek nie może tam wejść.

W ten sposób kot może również chcieć okazać swojemu człowiekowi, jak bardzo go kocha. Mimo że koty są indywidualistami, niektóre z nich z trudem znoszą moment, gdy właściciel znika za drzwiami wejściowymi. Natomiast kiedy jest w domu, chce spędzić z nim każdą chwilę, nawet w łazience. Naukowcy sugerują, że ze swoim opiekunem kot czuje się najbezpieczniej. W obawie, że może mu się coś stać, podażą za człowiekiem, aby ten mógł go w razie potrzeby ochronić.

Choć nie wszystkie koty przepadają za kąpaniem, wiele z nich fascynuje woda. Mruczki lubią jej szum, którego w łazience i rurach jest pod dostatkiem. Zdarza się również, że polowanie na strumień wody lecący z kranu stanowi dla nich świetną zabawę. Nie należy zapominać, że to ciekawskie stworzenia. Jeśli zamykasz się w łazience, na pewno robisz tam coś interesującego.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: koty.pl