Swiatzwierzat.pl
pies z łapą

pixabay/RebeccasPictures

Dlaczego pies kładzie łapę na naszych kolanach? Poznaj mowę jego ciała

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pies kładzie na tobie łapę? Wydawałoby się, że nasz ukochany pupil robi to, by okazać swoje przywiązanie i miłość. Okazuje się jednak, że ten charakterystyczny gest może mieć także inne znaczenie. Poprzez delikatne położenie łapy na twoim kolanie pies przekazuje ci bardzo wyczerpującą, acz skomplikowaną odpowiedź.

Poznaj mowę ciała swojego pupila - co pies mówi za pomocą łap?

Wbrew pozorom psy komunikują się z człowiekiem oraz otaczającymi go zwierzętami przez cały czas i to na wiele rozmaitych sposobów. Bywa, że choć staramy się z całych sił zrozumieć, co nasz pupil ma nam do przekazania, to napotkamy przeszkody w rozszyfrowywaniu nadawanych komunikatów. Dotyczy to choćby gestu kładzenia łapy na kolanach opiekuna, który można odczytać w różnoraki sposób.

Aby poznać przekaz wysyłany przez naszych czworonożnych przyjaciół, warto skupić się na odbiorze wizualnym i na spokojnym analizowaniu mowy ciała psa, z uwzględnieniem kontekstu sytuacyjnego. Co sygnalizuje pupil, opierając o nas swoje łapki? Jesteśmy pewni, że o niektórych znaczeniach nie mieliście zielonego pojęcia!

pies zakopany żywcem

Pies zakopany żywcem. Policja publikuje rysopis i prosi o pomoc

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pies kładzie łapę na właścicielu?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, interpretacji takiego zachowania może być co najmniej kilka. Jednym z nich jest po prostu chęć zabawy. Często oprócz łapy położonej na ciało opiekuna, pies przynosi w jego pobliże także gryzaki czy inne ulubione zabawki. Zazwyczaj to sygnał, że pies się nudzi i dobrze byłoby się nim zająć.

Innym z możliwych komunikatów jest przypomnienie, że zapomniałeś go nakarmić. Zająłeś się pracą, sprzątaniem domu, czy gotowaniem obiadu, a wewnętrzny zegar psa doskonale wskazuje, że przyszedł czas na karmienie.

W momencie, kiedy psiak trąca cię łapą, może być to też sygnał, że jest czymś wyraźnie zaniepokojony i próbuje zwrócić na siebie uwagę. A gdzie znaleźć lepsze wsparcie, niż w ramionach ukochanego człowieka? Takie zachowanie może również świadczyć o tym, że nie czuje się komfortowo lub coś mu dolega.

pies z łapą (1)

pixabay/Mylene2401

Jak wiadomo, większość psiaków to prawdziwe pieszczochy, dlatego "pacaniem" łapką chcą przekonać opiekuna, że nadeszła odpowiednia pora na głaskanie. Jeśli robi to podczas pieszczot, najprawdopodobniej sugeruje, że sprawiasz mu przyjemność i ani się waż przerywać tej czynności!

Najprostszym przekazem jest jednak wyrażenie uczuć, jakimi pupil darzy właściciela. W takim przypadku psy często szukają kontaktu fizycznego z opiekunem. Przytulają się do niego, liżą go po rękach czy stopach, a także kładą na nim łapkę, gdyż nie potrafią mu powiedzieć "Kocham Cię!" poprzez komunikację werbalną.

Bardzo ważne jednak, by położenie łapki na człowieku zestawić z innymi znakami, które w danym momencie daje pies. W takich chwilach zwróć uwagę na spięcie jego mięśni, ułożenie uszu i ogona oraz ogólną postawę ciała. Jesteśmy jednak przekonani, że znasz swojego psiego przyjaciela na tyle, że bez problemu rozszyfrujesz jego intencje!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

MUNDIAL 2022. Gwiazdy reprezentacji Polski i ich zwierzaki. Poznajcie milusińskich naszych piłkarzy

Polscy piłkarze to nie tylko znakomici sportowcy, ale również miłośnicy zwierząt. Swoimi pupilami chętnie dzielą się w swoich social mediach ku uciesze fanów. To właśnie czworonożni przyjaciele są z nimi nawet wtedy, gdy wyniki meczu zawodzą ich oczekiwania. W ich towarzystwie zdecydowanie łatwiej jest się także zrelaksować po trudnym meczu i odpocząć przed kolejnymi zawodami. Trzeba przyznać, że niektóre rasy są naprawdę interesujące!

Zobacz galerię >

źródło: petner.com.pl; natemat.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >