Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies liże sobie łapy. Kiedy lizanie łap powinno nas zaniepokoić?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.10.2022 15:33

Pies liże sobie łapy. Kiedy lizanie łap powinno nas zaniepokoić?

real-natures-food-2uA9ICekFCE-unsplash (1)
unsplash/Real Natures Food

Pies liże sobie łapy - jeżeli jesteście właścicielami czworonoga, to na pewno nie raz przyłapaliście go na takim zachowaniu. Według ekspertów lizanie łap nie zawsze jest tylko rytuałem dbania o higienę. Uporczywe wylizywanie części ciała może być sygnałem alarmowym.

Jednym z najczęstszym powodów, dla którego Twój pies liże łapy, może być codzienna pielęgnacja i chęć zachowania odpowiedniej higieny. Nasi czworonożni przyjaciele robią to zazwyczaj po jedzeniu, spacerze, zabawie oraz przed drzemką. Niemniej jednak zbyt częste powtarzanie tej czynności powinno zwrócić uwagę opiekuna, bowiem psy próbują w ten sposób własnymi siłami poradzić sobie z odczuwanym dyskomfortem - zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Dlaczego pies liże łapy?

Jeśli Twój pies ma w zwyczaju wylizywać lub gryźć łapy, może to oznaczać problem. Kompulsywne lizanie łap u psa może być oznaką problemów zdrowotnych lub/i behawioralnych. Zwierzę często skupia się na tej czynności do tego stopnia, że wszystko inne przestaje je interesować. Taki nawyk w późniejszym czasie może okazać się trudnym do wykorzenienia.

Poniżej znajdziesz 6 najczęstszych przyczyn z powodu, których Twój pies liże sobie łapy.

6 najczęstszych powodów lizania łap u psa

1. Silny, długotrwały stres u psa

Poprzez lizanie pies może starać się znaleźć chwilę odetchnienia od codziennych zmartwień i stresu. To zachowanie można porównać do nerwowego obgryzania paznokci u ludzi. Jeśli zwierzę nie robi tego zbyt nagminnie, nie musisz się przesadnie martwić. Regularnie kontroluj jednak stan psiej skóry łap i pazurów, gdyż nadmierne wylizywanie łap może powodować obrzęki oraz zaczerwienienia.

2. Ból bądź podrażnienie spowodowane różnymi typami urazów

Uszkodzenia skóry oraz pazurów to najczęstsze urazy, które mogą przydarzyć się psu podczas zabawy, wspólnego spaceru czy zwyczajnego funkcjonowania. Gorąca nawierzchnia latem lub droga posypana środkami zapobiegającymi zamarzaniu zimą może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Aby poprawić jej kondycję wystarczy użyć odpowiedniego olejku lub balsamu. Powodem takiego zachowania mogą być także zbyt długie pazury, które należy skrócić, bądź wbita drzazga.

3. Alergie o różnorakim podłożu

Lizanie łap przypisuje się również alergiom, które mogą uprzykrzać życie psu. Uczulenia mogą mieć różne podłoże. Zależnie od panującej pory roku uczulać mogą trawy, pyłki, kwiaty, natomiast zimą sól na drogach. Wpływ na to mogą mieć również alergie pokarmowe, które wiążą się z wysypką.

Wylizywanie łap przez psa mogą także spowodować środki chemiczne, których używasz w swoim domu. Zdarza się, że płyn czyszczący do podłóg czy proszek do prania podrażniają skórę na kończynach zwierzaka. W takim wypadku zdiagnozowanie przyczyny alergii najlepiej zlecić specjaliście.

4. Infekcje bakteryjne

Pies, liżąc łapę, przenosi na nią wraz ze śliną rozmaite drobnoustroje, które się intensywnie namnażają. Bakteryjne infekcje u psów zdarzają się więc statystycznie dość często. Niestety tego typu dolegliwości bywają uciążliwe i trudne do wyleczenia zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Wtedy odpowiedni sposób leczenia musi ustalić weterynarz po zlecenia całego szeregu badań diagnostycznych.

5. Problemy żołądkowo-jelitowe

Wyniki badań opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Journal of Veterinary Behavior potwierdzają, że nadmierne lizanie łap u psa może być spowodowane problemami żołądkowo-jelitowymi. W przeprowadzonym doświadczeniu wzięło udział 19 psów, które nagminnie lizały sobie łapy, z czego aż 14 z nich miało zdiagnozowane nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym.

6. Nuda lub frustracja

Powodem lizania łap u psa może być także uczucie znudzenia. Poza tym bywa swego rodzaju tikiem nerwowym. W ten sposób zwierzę chce zająć sobie czas, a także wyraża swoją frustrację, kiedy zostawiamy je na zbyt długo samo w domu lub nie poświęcamy mu odpowiedniej ilości czasu na zabawę i spacery. Chcąc tego uniknąć, postaraj się zmienić swoje nawyki w relacji z psem i zapewnij mu więcej uwagi niż dotychczas.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: buryznatury.pl