Swiatzwierzat.pl
kot

pixabay/vlaaitje

Które rasy kotów są najinteligentniejsze? Ranking

5 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zastanawiałeś się kiedyś, które rasy kotów są najmądrzejsze? Najnowsze badania zdradzają, które kocie rasy zasługują na miano intelektualistów w świecie zwierząt. Przebywanie w ich towarzystwie to sama przyjemność, a w dodatku można je bez większych problemów wytresować, jak psy. Ich wysoka inteligencja nie podlega dyskusji!

Jesteśmy przekonani, że przeglądając Internet w poszukiwaniu ciekawostek na temat zwierzaków, choć raz natknąłeś się na ranking najmądrzejszych ras psów. A jak to jest z kotami? Od dawna wiadomo, że wpływ na ich rozwój mają nie tylko geny, ale także czynniki środowiskowe. A więc które mruczki cieszą się opinią najbystrzejszych?

Czy koty są inteligentne? Nawet bardziej niż myślisz

Na przestrzeni lat przyroda wielokrotnie zmuszała wszystkie istoty żywe, w tym koty, do rywalizacja o zasoby, przystosowania się do zmian w środowisku i umacniania swojej pozycji, co znajduje odzwierciedlenie w obecnie znanej nam sylwetce kota domowego. W dodatku naukowcy udowodnili, że w procesie udomowienia te miauczące stworzenia opanowały obserwację ludzkiego zachowania do perfekcji i nauczyły się wyciągać z niego wnioski, co samo w sobie świadczy o tym, że gdyby nie były wystarczająco zaradne, mogłyby po prostu wyginąć.

mastif

Kurier nie wie o ukrytej kamerze. Filmik z jego spotkania z mastifem tybetańskim obiega świat

CZYTAJ DALEJ

Dostosowanie się do otoczenia oraz wzajemne porozumienie nawiązane z ludźmi świadczy o tym, że koty domowe niewątpliwie wykazują inteligentne zachowania i w żadnym wypadku nie można ich nazwać głupimi. Z kolei późniejsze badania wykazały, że uczą się od człowieka tylko tego, na co mają ochotę, co również przemawia na ich korzyść. Istnieje bowiem teoria, że kot wykonuje polecenia opiekuna nie po to, aby go zadowolić, lecz żeby sprawić satysfakcję sobie.

Oprócz tego, na inteligencję kota, niezależnie od rasy, wpływ ma jego indywidualny temperament. Oprócz niego, pozostałymi czynnikami są środowisko, w jakim żyje, opiekun, przy którym może się rozwijać, a nawet dieta.

Reasumując, pojęcie inteligencji obejmuje pewną liczbę zdolności: uczenie się, zapamiętywanie, adaptację do nowych sytuacji oraz samodzielne rozumowanie. Ciekawostką jest, że według badań opublikowanych w 2017 roku na platformie Science Direct przez japońskich naukowców z Uniwersytetu w Kioto, mruczki mają bardzo dobrą pamięć epizodyczną, która nierozłącznie wiąże się z wysokim ilorazem inteligencji.

Pozostaje istotne pytanie - które rasy kotów według ekspertów są najmądrzejsze? Poniżej prezentujemy zestawienie 6 kocich ras w oparciu o nadzwyczajną chęć do nauki i wykonywania sztuczek, a przy tym nie mają umiejętność dogadywania się z innymi zwierzętami i ludźmi. W związku z tym nie należy przyjmować, że rasy, które się w nim nie znalazły, nie są inteligentne.

Najinteligentniejsze koty - które uchodzą za najmądrzejsze?

6. Kot kornwalijski (cornish rex)

Kot kornwalijski, nazywany też cornish rex, to ciekawskie stworzenia, lubiące kontakt z człowiekiem i wspólną zabawę. Bystry wygląd zapewniają mu ciągle postawione uszy, które sprawiają wrażenie, jakby przez cały czas nasłuchiwał otoczenia.

5. Kot syberyjski

Koty syberyjskie szybko przywiązują się do właściciela i chętnie przebywają w jego towarzystwie. Przystosowanie się do nowych warunków życia nie stanowi dla nich większego problemu. Z człowiekiem kontaktują się przy pomocy melodyjnego miauczenia, które trudno zignorować.

4. Kot balijski

Ta rasa często zajmuje pierwsze miejsce na podium kotów najbardziej aktywnych i ciekawskich. Mocne przywiązanie do opiekuna sprawia, że pozostawione zbyt długo same, mogą popaść w stres separacyjny. Lubią zabawę i naukę nowych komend. Co ciekawe, chętnie spacerują na smyczy.

3. Kot bengalski

Bengale powstały w wyniku krzyżówki dzikiego osobnika z domowym kociakiem. Są towarzyskie, a poprzez swoje miauczenie chętnie porozumiewają się z człowiekiem. Wykazują chęci nauki, jednak należy pamiętać, że w ich przypadku znacznie większą rolę odgrywa wysiłek fizyczny, niż mentalny, o który również należy zadbać.

2. Kot syjamski

Koty syjamskie charakteryzują się dużą ciekawością świata. Kiedy znajdą ukochanego człowieka, bez przerwy chcą przebywać w jego towarzystwie. Są odważne, bystre, a przy tym zwykle nie boją się obcych i lubią poznawać nowych ludzi i zwierzęta. Chętnie uczą się sztuczek, ponieważ nie znoszą nudy i rutyny.

1. Kot abisyński

Pierwsze miejsce w zestawieniu najmądrzejszych ras kotów zajmuje kot abisyński. To prawdziwa dusza towarzystwa, która bardzo chce towarzyszyć człowiekowi we wszystkich domowych obowiązkach i aktywnościach. Doskonale nadaje się również do udziału w zabiegach felinoterapii.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: koty.pl; kobieta.interia.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty boją się ogórków? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

Czytaj więcej >