Choć na co dzień wolimy o tym nie myśleć, w domu każdego z nas mieszka wiele gatunków zwierząt, począwszy od much, przez rybiki cukrowe, po pająki i roztocza. Niektórzy zwierzęcy lokatorzy mogą wydawać niepokojące dźwięki. Jeśli usłyszysz nietypowy odgłos przypominający ćwierkanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w twoim otoczeniu znajduje się zyzuś tłuścioch. Czy pająk ten jest jadowity? Wyjaśniamy.
Prędzej czy później w życiu każdego opiekuna zwierzęcia nastąpi moment, gdy obecność futrzastego przyjaciela znajdzie swoje zwieńczenie w śmierci. Mimo iż współcześnie starość, umieranie i śmierć zostały niejako zepchnięte na skraj świadomości, sam temat nie traci na aktualności i u wielu rodzi dylematy. Kiedy należy rozważyć decyzję o uśpieniu pupila? Wyjaśniamy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było poddanie zwierzęcia eutanazji.
Wróbla zna niemal każdy. Jedne z najpospolitszych ptaków w Polsce krzątają się po ulicach w poszukiwaniu okruszków, wpisując się zarówno w miejski, jak i wiejski krajobraz. Niestety z każdym rokiem ich populacja gwałtownie maleje. Profesor Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnia przyczynę tego zjawiska. Czy to koniec epoki wróbli?
Wolontariusze ze Stowarzyszenia Pomocne Łapki proszą o wsparcie i pilną adopcję psiej rodziny. Wygłodzone i przerażone zwierzęta zostały porzucone w krzakach obok dworca w Sztumie (woj. pomorskie). Istnieje podejrzenie, że to “odpady” z pseudohodowli. Ratownicy uwolnili psy spod skorupy w postaci sfilcowanej sierści, ale ostatnie, czego teraz potrzebują, to trafienie do schroniska.
Mszyce to prawdziwa zmora wszystkich ogrodników. Gatunek ten żeruje na pąkach kwiatowych, liściach i łodygach, doprowadzając do osłabienia i uszkodzenia rośliny. Najczęściej można spotkać je na młodych pędach, jednak nierzadko atakują też korzenie. Ze zwalczaniem owadów nie należy zwlekać, dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie się ich pozbyć. Sprawdź, jak przygotować niezawodny oprysk, a uporczywe szkodniki przestaną wyrządzać szkody w Twoim ogrodzie.
Posiadając zwierzęta domowe, nie sposób uwolnić się od kłębków sierści latających w powietrzu, zwłaszcza w momencie intensywnego linienia. Kobieta imieniem Elle zauważyła, że z niewiadomych przyczyn robot odkurzający przestał zbierać kurz i włosy z podłogi. Wszystko wyjaśniło się w momencie, gdy do pokoju wbiegł kot. “Myśleliśmy, że nasza roomba nie działa, wtedy odkryliśmy to” - podpisano wideo, które zdobyło już ponad 1,5 miliona wyświetleń.
Niedźwiedzie polarne to zwierzęta nierozerwalnie związane z Biegunem Północnym. Nie trzeba jednak pokonywać blisko 14 tysięcy kilometrów, by ujrzeć “białe misie” na własne oczy. Chętnym zalecamy pośpiech, bo już niebawem Gregory i Aleut opuszczą Polskę. Ostatni przedstawiciele tego gatunku w naszym kraju ruszają w zagraniczną podróż. To przykra wiadomość dla wielbicieli niedźwiedzi z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.
Ostrożność to podstawa bezpieczeństwa na drodze, któremu może zagrozić jedna z głównych przyczyn kolizji — pośpiech. Policjantka ruchu drogowego przeprowadzała regularną kontrolę prędkości poruszających się pojazdów. W najmniej oczekiwanym momencie wpadła w pułapkę zastawioną… przez rudego kota. Mruczek doskonale wiedział, jak wykorzystać słaby punkt stróżniczki prawa.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu, gdzie obecne są koty? Wystarczy proste zabezpieczenie w postaci siatki, które mimo swojej popularności nadal budzi wiele pytań i niepewności. Wielu właścicieli zastanawia się, jak ocenić wytrzymałość siatki zabezpieczającej i czy montaż można wykonać bez ingerencji w elewację. O zaletach i wadach tego rozwiązania opowiada Maja Sieńkowska, kocia behawiorystka i założycielka firmy “Kotek nielotek”.
Struś zaskoczył swoją obecnością przejeżdżających rowerzystów na jednej z podhalańskich ścieżek. Przypadkowy świadek zdarzenia udokumentował zajście za pomocą nagrania. Sprawa egzotycznego gościa jest wciąż niewyjaśniona, gdyż nikt nie zgłosił jego zaginięcia.
Choć naukowcy początkowo przypisywali jej pokrewieństwo z niedźwiedziowatymi, pod wieloma względami bliżej jej do kota lub szopa. Pandka ruda, bo o niej mowa, to tajemniczy i nieśmiały drapieżnik, który kryje przed ludźmi wiele sekretów. Pewna przedstawicielka tego gatunku wpadła w tarapaty. Młoda samiczka uciekła z zoo. Łapki poniosły ją w nieoczywiste miejsce.
Jego czułki są 3 do 5 razy dłuższe od własnego ciała. To prawdziwy rekordzista polskich lasów. Można go spotkać prawie w całym kraju. Choć najchętniej wygrzewa się na nasłonecznionych zrębach sosnowych, to równie często siada na czapkach, gdyż doskonale potrafi latać.
Policjanci ze Zwolenia oraz Posterunku Policji w Kazanowie wspólnie z lokalnymi ratownikami zwierząt odebrali królika przetrzymywanego w gołębniku. Zwierzę utrzymywane było bez dostępu do światła dziennego, pożywienia i wody. Mimo iż funkcjonariusze prosili właścicieli o otworzenie gołębnika, ci nie wyrazili na to zgody. Konieczne było wezwanie strażaków.
Chociaż zwierzęta są dla wielu ludzi ucieleśnieniem czułości i nieodłącznymi towarzyszami codzienności, są też tacy, którzy nie przepadają za ich towarzystwem. Pewien starszy mężczyzna nigdy nie lubił kotów i nic nie wskazywało na to, aby cokolwiek mogło wpłynąć na zmianę jego podejścia. Przymusowy pobyt mruczka w domu wywrócił jego życie do góry nogami.
Chrabąszcze majowe to niezbyt lubiane stworzenia, które można zobaczyć podczas nocnych lotów w okresie od maja do czerwca. Głośno bzyczą i wplątują się we włosy, zakłócając spokój osobom spędzającym czas na świeżym powietrzu. W rzeczywistości strach przed tymi owadami to nasz najmniejszy problem. Wraz z nadejściem słonecznych dni stają się one prawdziwą zmorą ogrodników i leśników. Czym zagraża chrabąszcz majowy i czy powinniśmy się go bać?
Gdy dziewczynka poinformowała rodziców, że w jej pokoju mieszka potwór nikt jej nie uwierzył. Każdy przecież wie, jak mocno potrafi działać dziecięca wyobraźnia. Tym razem jednak nie był to tylko zwykły niewinny wymysł. Prawda okazała się o wiele gorsza.
Decydując się na zakup bądź adopcję zwierzęcia, należy bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw. Taki lokator z pewnością dostarczy nam sporą dawkę codziennej radości, ale musimy liczyć się także z wieloma obowiązkami czy zobowiązaniami finansowymi. Które ze zwierząt jest najdroższe w utrzymaniu? Odpowiedź może niejednego zaskoczyć.
Była już miłość, zdrada, powietrzna bójka, śmierć i narodziny. Po powrocie Wrotki, otruciu Czarta, a wreszcie wykluciu i odzyskaniu piskląt wydawałoby się, że sytuacja w sokolim gnieździe na kominie PGE Elektrociepłowni w Lublinie nieco się uspokoiła. Niedoczekanie. Ptasia telenowela trwa w najlepsze i czas na kolejny nieoczekiwany zwrot akcji. Wrotka słusznie podniosła alarm. W pobliżu gniazda kręci się intruz.
Powodów, dla których pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać zwierząt w ZOO jest wiele. Ale przede wszystkim chodzi o ich bezpieczeństwo. Niestety nagminnie zdarzają się przypadki łamania zakazu i nie raz niosą one za sobą poważne konsekwencje. Sieć obiegły smutne wieści z ZOO w Lubinie. Koza osierociła młode, a to wszystko z winy odwiedzających.
Dla firmy serwisującej sieci światłowodowe wezwania do awarii to nic nadzwyczajnego. Problemy techniczne bądź uszkodzenia mechaniczne są na porządku dziennym. Tym razem winowajca okazał się być niezwykle wyjątkowy. W Łagiewnikach doszło do niecodziennej sytuacji z udziałem dzikiego zwierzęcia, które spowodowało uszkodzenie światłowodu. Sprawca został ranny.
Słoneczna pogoda w ostatnich dniach rozpieszcza nas w najlepsze. Jak widać, niektórzy nie próżnują i pierwsze plażowanie rozpoczęli już na dobre. Zdjęcia znad morza obiegły sieć. W tegoroczną majówkę nie ma szans wcisnąć tam parawanu. Wszystkie miejsca są już zajęte przez wylegujące się ssaki.
Muchy potrafią nieźle zajść nam za skórę. To jedno z bardziej irytujących latających stworzeń, z którymi mamy do czynienia w naszym klimacie. Do tego są dosłownie wszędzie. Jak skutecznie pozbyć się ich z domu? Dzięki temu roztworowi muchy będą omijać okna szerokim łukiem.
Mrówki są niewątpliwie pożytecznymi istotami w panującym ekosystemie. Jak się okazuje, nie tylko świat przyrody czerpie korzyści z ich obecności, ale również właściciele ogródków. Jeśli jednak ich ilość stanie się zbyt liczna, mogą okazać się bardziej szkodliwe niż dobroczynne. Przedstawiamy sprawdzone triki na skuteczne pozbycie się owadów z działek.
27 kwietnia przypada Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii. To idealna okazja, by zwrócić uwagę na fakt, że ta branża jest o wiele trudniejsza, niż wielu z nas mogłoby się wydawać. O rozmowę poprosiliśmy lekarkę weterynarii Klaudię Chrząszcz.
Rodzina z Florydy w Stanach Zjednoczonych zabrała ze sobą na kemping egzotyczne zwierzątko. Mały leniwiec będący ich ulubieńcem dotychczas przebywał głównie w domu i był noszony na rękach. Opiekunka nagrała jego reakcję, gdy pierwszy raz samodzielnie chodził po trawie.
Zjawisko turystyki szerzy się z każdym rokiem. Coraz więcej osób decyduje się mniejsze lub większe podróżnicze eskapady, podczas których niejednokrotnie mamy do czynienia z otaczającą nas dziką przyrodą oraz zwierzętami. Turyści jednak często bagatelizują sytuację i zachowują się nieodpowiedzialnie, zapominając o poszanowaniu danego terenu oraz o własnym bezpieczeństwie. Przykładem może być kobieta, która skrajnie blisko zbliżyła się do bizona, a to wszystko dla ładnego ujęcia.
Szerszenie swoją sporą posturą potrafią niejednemu napędzić stracha. Spotykamy je znacznie rzadziej niż osy czy pszczoły, jednak coraz częściej możemy zaobserwować ich obecność w ogródkach, a nawet w pobliżu domu. Co robić gdy zlokalizujemy gniazdo? Jak skutecznie odstraszyć owady?
Mania z poznańskiego ZOO znalazła się w wielkiej czwórce najpiękniejszych okazów manuli stepowych z całego świata. Teraz obiegła nas smutna wieść o dyskwalifikacji naszej przedstawicielki. Powody tej szokującej decyzji nie są jeszcze znane. W sprawie głos zabrał były premier Mateusz Morawiecki. „Sprawa jest poważna!".