Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ten roztwór skutecznie odstraszy muchy. Przygotuj go i pożegnaj bzyczący problem
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 01.05.2024 09:33

Ten roztwór skutecznie odstraszy muchy. Przygotuj go i pożegnaj bzyczący problem

muchy
Fot. Canva/ChrisKrugerSA

Muchy potrafią nieźle zajść nam za skórę. To jedno z bardziej irytujących latających stworzeń, z którymi mamy do czynienia w naszym klimacie. Do tego są dosłownie wszędzie. Jak skutecznie pozbyć się ich z domu? Dzięki temu roztworowi muchy będą omijać okna szerokim łukiem. 

Muchy w domu są prawdziwą udręką

Każdy z nas zapewne niejednokrotnie miał sytuację, kiedy to podczas snu był nękany i dręczony przez muchy. Ich brzęczenie i natarczywe siadanie na twarzy lub kończynach wywołujące łaskotanie potrafi na dobre wybudzić ze snu i doprowadzić do szału. 

Mimo że latające owady nie gryzą ani nie powodują alergii, mogą przynieść wiele złego. Zwierzęta te są odpowiedzialne za przenoszenie chorób, nawet śmiertelnych m.in. duru brzusznego, cholery, gruźlicy. Muchy nie są z natury wybredne i żerują na niemal każdej żywności i bioodpadach. Widok rozgoszczonych na naszych potrawach owadów nie jest nikomu obcy. Pamiętajmy, że w tym czasie mogą one roznosić groźne patogeny.

mucha
Fot. Canva/Vivek Sharma
Adoptowali nietypowe zwierzę. Tylko dzięki nim miało szansę przetrwać Wpadka w zoo. Pracownicy po 7 latach poznali prawdę o hipopotamie

Jak pozbyć się much z domu?

Zaczynamy zabawę w ganianego. Najczęściej przy użyciu łapki lub kapcia staramy się upolować jak największą ilość, skacząc z fotela na stół i na odwrót. Kiedy już myślimy, że złapaliśmy wszystkie, kolejne 2 wylatują zza firanki bądź żyrandola. Wtedy poziom irytacji sięga zenitu, a w głowie pojawia się tylko jedno pytanie: jak skutecznie pozbyć się much z domu? Podpowiadamy. Dzięki temu roztworowi natarczywe owady będą omijać okna szerokim łukiem.

Wybawcą w walce z muchami jest pieprz cayenne. Zawiera on kapsaicynę, która swoim zapachem skutecznie odstrasza zwierzęta. Poniżej przedstawiamy, jak przygotować roztwór.

Przygotowanie: 

  • Do 1 litra ciepłej wody wsyp 15 gramów pieprzu cayenne. 
  • Całość wymieszaj. Ważne jest, aby pieprz dokładnie się rozpuścił. 
  • Odczekaj, aż preparat ostygnie, a następnie przelej go do wygodnego pojemnika ze spryskiwaczem. 

Przygotowany roztwór rozpyl na ramach okiennych, drzwiowych i w innych miejscach, przez które potencjalnie mogą przedostać się muchy do środka. Czynność warto powtarzać co kilka dni. Można także pozostawić płyn w płaskim pojemniku np. na parapecie, co zwiększy skuteczność działania.

Jak przeciwdziałać pojawieniu się much w domu?

Jeśli udało już nam się pozbyć plagi much, warto zadbać również o profilaktyczne działania i nawyki. Poniżej prezentujemy kilka rad, jak dodatkowo ograniczyć wnikanie natrętnych owadów do wnętrza pomieszczeń i uchronić żywność przed niepożądanymi infekcjami.

Oto co możesz zrobić, żeby zapobiegać inwazji much w domu:

  • zamontuj moskitiery;
  • nie pozostawiaj jedzenia bez ich zamknięcia lub przykrycia;
  • zadbaj, aby w zlewie nie zalegały resztki jedzenia;
  • zamykaj pojemniki na śmieci.
mucha
Fot. Canva/mar_qs