Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Bezpieczne sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu. Sprawdzone triki
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 28.04.2024 12:12

Bezpieczne sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu. Sprawdzone triki

mrówki
Fot. Canva/shammiknr

Mrówki są niewątpliwie pożytecznymi istotami w panującym ekosystemie. Jak się okazuje, nie tylko świat przyrody czerpie korzyści z ich obecności, ale również właściciele ogródków. Jeśli jednak ich ilość stanie się zbyt liczna, mogą okazać się bardziej szkodliwe niż dobroczynne. Przedstawiamy sprawdzone triki na skuteczne pozbycie się owadów z działek. 

Niewielka ilość mrówek w ogródkach ma pozytywny wpływ na otoczenie

Nie tak dawno pisaliśmy jak skutecznie pozbyć się mrówek z naszych domów. Przedstawiliśmy kilka naturalnych metod, które znane są od dawien dawna i stosowały je jeszcze nasze babcie. Dziś przyszła pora na definitywne pożegnanie się z tymi owadami w naszych ogródkach.

Niewielka ilość owadów występujących na naszych działkach nie powinna spędzać nam snu z powiek. Mają one bowiem korzystny wpływ na otoczenie, m.in.:

 • czyszczą trawnik z resztek organicznych roślin i zwierząt;
 • uczestniczą w rozsiewaniu niektórych roślin;
 • spulchniają, napowietrzają i użyźniają ziemię;
 • żywią się szkodnikami.

Jeśli jednak zaroi nam się od nich przed oczami, może okazać się, że namnożeniu uległy także nasze problemy i straty. Podpowiadamy, jak w skuteczny sposób pozbyć się mrówek z własnego ogrodu.

mrówki
Fot. Canva/Passakorn_14
Jak w bezpieczny sposób odstraszyć szerszenie? Oto sprawdzone triki “My je odbieramy, żeby bezsensownie nie umierały”. O zwierzętach ocalonych z laboratoriów mówi się za mało

Jaki wpływ ma nadmierna ilość mrówek w ogródkach?

Mimo że samo mrowisko może wyglądać niepozornie, warto pamiętać, że zwierzęta te formują rozbudowaną sieć tuneli w glebie i ich ilość może być zatrważająca. Skala problemu zwykle wychodzi na światło dzienne w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to mrówki stają się aktywne i opuszczają podziemne domy. Jeśli nie zauważymy, żeby ich obecność miała negatywny wpływ na ogród, nie musimy się nimi przejmować.

Te małe, niepozorne istoty mogą jednak narobić sporo szkód na naszych działkach. Oto kilka z możliwych szkodliwych działań wzmożonej ilości mrówek:

 • przesuszona gleba;
 • punktowo gorzej rosnąca trawa;
 • nieprzyjęcie się sadzonek;
 • zwiększona ilość mszycy i innych szkodników na roślinach;
 • uszkodzenia roślin;
 • zaburzenie ekosystemu.

Sprawdzone triki na pozbycie się mrówek z ogrodu

Problem zwalczania mrówek należy zacząć od zlokalizowania ich kopca. Gdy już je znajdziemy, mamy dwa rozwiązania: sięgnąć po preparaty chemiczne bądź zastosować te przyjazne dla środowiska, czyli naturalne. My skupimy się na tych ostatnich. 

Aby skutecznie pożegnać się problemem mrówek w ogródku, zastosuj poniższe triki z wykorzystaniem produktów, które znajdziesz w każdym domu:

 1. Rozsyp cynamon w miejscach występowania mrówek. Przyprawa nie tylko odstrasza owady, ale dodatkowo likwiduje pleśń oraz uchroni rośliny przed różnego rodzaju grzybami.
 2. Obok mrowiska w pojemniczku pozostaw miód. Mrówki zwabione słodkim zapachem utkną w zastawionej pułapce.
 3. Rozlej ocet w miejscu występowania owadów. Jego woń sprawi, że mrówki na długo będą omijać ten teren. 
 4. Posyp wybrane miejsce mąką kukurydzianą. Po jej zjedzeniu mrówki pęcznieją, a następnie umierają.
 5. W ogrodzie posadź rośliny, których zapach odstrasza owady, są to m.in.: bazylia, tymianek, mięta, lawenda.
 6. Zalej mrowisko wrzącą wodą. Dzięki temu cała kolonia wyginie.
kopiec
Fot. Canva/CPCollinsPhotography