Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Wystarczy uchylone okno. Kociarze nagminnie popełniają ten błąd, skutki mogą być opłakane
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.05.2024 17:01

Wystarczy uchylone okno. Kociarze nagminnie popełniają ten błąd, skutki mogą być opłakane

Kot na oknie
fot. pixabay/anvel

Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu, gdzie obecne są koty? Wystarczy proste zabezpieczenie w postaci siatki, które mimo swojej popularności nadal budzi wiele pytań i niepewności. Wielu właścicieli zastanawia się, jak ocenić wytrzymałość siatki zabezpieczającej i czy montaż można wykonać bez ingerencji w elewację. O zaletach i wadach tego rozwiązania opowiada Maja Sieńkowska, kocia behawiorystka i założycielka firmy “Kotek nielotek”.

Jak zabezpieczyć okna i balkon przed kotem?

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że koty to zwierzęta obdarzone wielką ciekawością otaczającego ich świata i dociekliwości w jego eksploracji. Za sprawą silnego instynktu terytorialnego i łowieckiego, szalonych sposobów na rozładowanie skumulowanej energii, a czasem i w wyniku niefrasobliwości właścicieli udomowione drapieżniki z rodziny kotowatych często pakują się w tarapaty. Mowa nie tylko o wypadkach z wanną wypełnioną wodą czy bójki wywiązujące się między podopiecznymi. Nie obce właścicielom kotów są nagłe zaginięcia i ucieczki pupili, gdy tylko spuszczą je z oczu. Czasami wystarczy niedomknięte okno czy drzwi balkonowe, by doszło do prawdziwego nieszczęścia. 

Ze względu na pogodę coraz częściej wietrzymy mieszkanie. Czasami wychodząc, zapominamy o uchylonym oknie i niezabezpieczonym balkonie. Jednocześnie umyka nam świadomość, że koty miewają różne pomysły, a jednym z nich jest samodzielne zwiedzanie świata zewnętrznego, który pełen jest nowych wrażeń. Część mruczków postanowi skorzystać z lufcika czy pospacerować po barierce, co nie zawsze kończy się dla nich dobrze. Zagrożenie jest na tyle poważne, iż lekarze weterynarii rozpoznali przypadłość zwaną „syndromem uchylonego okna”, które w przypadku zaklinowania się kota w oknie skutkuje niedowładem bądź paraliżem tylnych kończyn, a w najgorszym wypadku śmiercią. W dodatku nawet kocie zmysły czasem zawodzą i wbrew powszechnej opinii mruczki nie zawsze spadają na cztery łapy. 

Co zatem zrobić, by zapobiec tego typu niebezpiecznym sytuacjom? Najlepszym rozwiązaniem będzie łatwa w montażu siatka ochronna dla kotów, która zapewnia zwierzęciu bezpieczeństwo, ale i spełnia dodatkowe funkcje. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, decydując się na instalację siatki ochronnej dla kota.

Nie żyje ponad 2100 prosiaków. Potężny pożar strawił chlewnię Pies biegał wesoło po trawie, wkrótce potem zmarł. Wszystko przez to, co znalazł w ogródku

W jaki sposób opiekunowie kotów mogą poprawić bezpieczeństwo swoich zwierząt?

Czy siatka ochronna to najbardziej skuteczna metoda zabezpieczenia balkonu? Nie każdy rodzaj montażu oraz materiał gwarantuje wysoką żywotność siatki i powstrzyma mruczka przed ucieczką na wolność. 

Mocna i odpowiednio zamontowana siatka ochronna to najlepszy wybór, by zadbać o kocie bezpieczeństwo w ciepłe dni, kiedy chętnie wietrzymy nasze mieszkania. "Mocna i odpowiednio zamontowana” pada tu nie bez powodu – zdarzają się niestety przypadki wypadnięcia kotów, bo siatka była za słaba i kot ją przegryzł lub kiedy była za słabo przymocowana i kot znalazł słaby punkt tego montażu - wyjaśnia Maja Sieńkowska w rozmowie ze Światem Zwierząt.

Latem dość często zgłaszają się do nas opiekunowie z pytaniami o bardzo mocne siatki, przy których mogą być spokojni o bezpieczeństwo, bo właśnie wcześniej zawiedli się na jakimś średniej jakości produkcie. Jeśli ktoś z jakiegokolwiek powodu nie może siatki zamontować, nie powinien otwierać drzwi balkonowych czy okien w kocim towarzystwie - dodaje kocia behawiorystka.

Siatka na balkon i okna chroni nie tylko kota. To także zabezpieczenie przeciwko ptakom

Siatka na balkon bez wiercenia czy montaż inwazyjny? Jakie są wady i zalety tych instalacji?

Każda z tych opcji będzie dobra, jeśli będzie dobrze dobrana do danego balkonu czy okna. Nie zawsze da się skutecznie wykonać montaż siatki metodą bez wiercenia. Znacznie ma np. jakość tynku, jeśli mowa o zaczepach klejonych do elewacji. Najpewniejszą i najmocniejszą opcją jest postawienie stelaża na balkonie – można go zamocować również nieinwazyjnie. I dopiero do tego stelaża zmocować siatkę. Montaż nieinwazyjny będzie dobrą opcją w mieszkaniach wynajmowanych albo wtedy, gdy elewacja jest na gwarancji - podkreśla nasza rozmówczyni.

Czy kot albo przylatujące na balkon ptaki są w stanie rozerwać bądź zniszczyć siatkę?

Siatki najczęściej są niszczone czy przegryzane przez koty – dlatego tak ważny jest wybór dobrej jakości produktu. Na szali jest zdrowie i życie naszego kota, więc na tym nie warto oszczędzać. Należy też pamiętać o tym, że na siatkę działają warunki atmosferyczne, więc cienkie tworzywa dość łatwo niszczą się z tego powodu. Zdarza się, że ptaki przeciskają się przez oczka siatki i wtedy nasz kot na balkonie może być zagrożeniem, dlatego warto rozważyć mniejsze oczka - zauważa.

Jakie korzyści płyną z zabezpieczenia balkonu i okien w domu, gdzie obecne są koty? Przy niektórych mruczkach siatka metalowa na stabilnym stelażu to konieczność.

Przede wszystkim jest to spokojna głowa opiekuna, że jego kot jest bezpieczny. Jednocześnie kot ma dostęp do świeżego powietrza, może wygrzewać się na słońcu, obserwować okolicę – są to dodatkowe bodźce urozmaicającego jego życie, co jest niezwykle istotne pod kątem behawioralnym - tłumaczy Maja Sieńkowska.