Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak w bezpieczny sposób odstraszyć szerszenie? Oto sprawdzone triki
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 24.04.2024 09:20

Jak w bezpieczny sposób odstraszyć szerszenie? Oto sprawdzone triki

szerszenie
Fot. Canva/TomasSereda

Szerszenie swoją sporą posturą potrafią niejednemu napędzić stracha. Spotykamy je znacznie rzadziej niż osy czy pszczoły, jednak coraz częściej możemy zaobserwować ich obecność w ogródkach, a nawet w pobliżu domu. Co robić gdy zlokalizujemy gniazdo? Jak skutecznie odstraszyć owady? 

W jakich miejscach szerszenie najczęściej budują gniazda?

Szerszenie należą do gatunku owadów z rodziny osowatych i charakteryzują się największą sylwetką spośród nich. W Polsce występuje tylko rodzaj europejski. Mimo że samo ugryzienie zwykle przejawia się tylko silnym bólem i opuchlizną, to dla osób uczulonych na jad może ono stanowić zagrożenie zdrowia oraz życia.

Naturalnym środowiskiem dla szerszeni są tereny leśne, z drzewami liściastymi, w których to dziuplach budują swoje gniazda. Możemy je jednak spotkać także w okolicy naszych domów lub działek. Tam owady wybierają zwykle różnego rodzaju szczeliny bądź zadaszone miejsca z dala od wiatru. Niejednokrotnie szczerzenie upodobają sobie czyjeś poddasze czy strych. Co w sytuacji gdy znajdziemy ich gniazdo?

szerszenie
Fot. Canva/Bruno Uehara
Pytanie w "Milionerach" zaskoczyło uczestniczkę. Chodziło o zwierzę Zafarbowała psa na fioletowo. Zwierzę o mało nie zginęło

Co zrobić gdy znajdziemy gniazdo szerszeni?

Gniazdo szerszeni jest stosunkowo łatwe do rozpoznania nawet na wczesnym etapie powstawania. Z wyglądu przypomina ono papierową kulę. Jeśli zauważymy ją np. na podbitce dachowej, tylnej ścianie pomieszczeń gospodarczych, na drzewie lub krzewie w naszym ogródku pamiętajmy, żeby zachować ostrożność i nie działać na własną rękę. 

Najlepiej nie zbliżać się do gniazda na odległość mniejszą niż 20 metrów. Cała grupa szerszeni może stanowić poważne zagrożenie. Warto o pomoc poprosić lokalnych strażaków bądź skontaktować się z osobami, które specjalizują się w usuwaniu gniazd. 

szerszenie
Fot. Canva/skhoward

Jak w naturalny sposób odstrasyć szerszenie?

Aby zapobiec osiedlaniu się lub powrotom szerszeni w okolice naszych domów lub działek warto sięgnąć po domowe sposoby. Niektóre z zapachów potrafią skutecznie odstraszyć owady. Oto lista produktów, których aromat może zapobiec występowaniu szerszeni w ich okolicy:

  • cytryna;
  • bazylia;
  • czosnek;
  • palona kawa;
  • majeranek;
  • mięta;
  • lawenda;
  • tymianek;
  • eukaliptus.

Poza środkami zapachowymi możemy rozważyć również zakup moskitier do okien czy drzwi, które świetnie sprawdzą się jako przeszkoda w przedostaniu się niechcianych owadów do wnętrza mieszkań.