Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Które zwierzę jest najdroższe w utrzymaniu? Odpowiedź może zaskoczyć
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 05.05.2024 09:15

Które zwierzę jest najdroższe w utrzymaniu? Odpowiedź może zaskoczyć

zwierzęta
Fot. Canva/FatCamera

Decydując się na zakup bądź adopcję zwierzęcia, należy bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw. Taki lokator z pewnością dostarczy nam sporą dawkę codziennej radości, ale musimy liczyć się także z wieloma obowiązkami czy zobowiązaniami finansowymi. Które ze zwierząt jest najdroższe w utrzymaniu? Odpowiedź może niejednego zaskoczyć.

Posiadanie zwierzęcia w domu jest kosztowne

Ostatnie lata przyniosły nam sporo ekonomicznych zawirowań, które odcisnęły piętno na naszych portfelach. Ceny produktów spożywczych, czy usług wywindowały znacząco w górę, dając o sobie znać. Zwiększone wydatki dotyczą również posiadaczy pupili. Pokarm, wizyty u weterynarza, szczepienia — domowy budżet zdecydowanie może to odczuć.

Warto więc zastanowić się przed podjęciem decyzji o adopcji bądź zakupie jak przedstawia się szacunkowy koszt utrzymania poszczególnych zwierząt. Które z nich jest najbardziej obciążające dla portfela? Jeden z niemieckich portali przeprowadził badania na ten temat. Wyniki mogą zaskoczyć.

Ile powinien pić pies? Wyjaśniamy. Tak przeliczysz dzienne zapotrzebowanie na wodę Majówka z pupilem. Pomysły na spędzanie czasu, praktyczne porady

Które zwierzę jest najdroższe w utrzymaniu? Odpowiedź zaskakuje

Niemiecki portal heimwerker.de wziął pod lupę ekonomiczny aspekt posiadania zwierząt w domu. Wyniki badań wskazują, ku zdziwieniu wielu osób, że ani szczekające, ani mruczące czworonogi nie są najdroższe w utrzymaniu. Podium należy do innego nieoczywistego pupila. Odpowiedź z pewnością was zaskoczy.

Tytuł najkosztowniejszego w utrzymaniu zwierzaka trafił do… żółwia! Tak, to nie żart. A to wszystko za sprawą jego długości życia. Przedstawiciele tego gatunku potrafią przeżyć swoich właścicieli, osiągając imponujący średni wiek 95 lat. Jeśli pod uwagę weźmiemy np. ilość wizyt u weterynarza czy zakupionego pokarmu przez cały okres jego życia to zwycięzca ten jest bezkonkurencyjny.

żółw
Fot. Canva/pavlovakhrushev

 

Ile wynosi utrzymanie innych zwierząt?

Policzono, że całkowity koszt utrzymania żółwia to ok. 30 tysięcy euro. A jak to się ma w porównaniu z najpopularniejszymi domowymi pupilami, czyli psem i kotem? Biorąc pod uwagę wydatki roczne, wyniki przedstawiają się następująco i nieco różnią się od finalnego bilansu:

  • żółw - 300 euro rocznie;
  • pies - 1240 euro rocznie;
  • kot - 615 euro rocznie.

Wiemy już, kto otrzymał miano najdroższego w posiadaniu zwierzęcia, a kto uplasował się na samym końcu tabeli? Najmniej obciążający nasz budżet, a zarazem najtańszy w utrzymaniu jest chomik, który w ciągu całego swojego życia właścicieli kosztuje średnio 500 euro.

chomik
Fot. Canva/Kerrick