Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > "Sprawa jest poważna!". Morawiecki zabrał głos. Manul Mania poza konkursem
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 23.04.2024 14:11

"Sprawa jest poważna!". Morawiecki zabrał głos. Manul Mania poza konkursem

manul
fot. Facebook/Zoo Poznań Official Site

Mania z poznańskiego ZOO znalazła się w wielkiej czwórce najpiękniejszych okazów manuli stepowych z całego świata. Teraz obiegła nas smutna wieść o dyskwalifikacji naszej przedstawicielki. Powody tej szokującej decyzji nie są jeszcze znane. W sprawie głos zabrał były premier Mateusz Morawiecki. „Sprawa jest poważna!".

Manulom stepowym grozi wyginięcie

Manule stepowe to dzikie koty, które zamieszkują głównie tereny górskie w Azji Środkowej. Na świecie pojawiły się około 2 miliony lat temu. Wyróżnia je niezwykła zwinność oraz dostosowanie organizmu do życia na sporych wysokościach. Ich obecność zaobserwowano na imponującej wysokości ponad 5 tys. m. n.p.m.

Manule, mimo że z wyglądu przypominają uroczego kotka, nie występują w charakterze zwierząt domowych i są zwierzętami niezwykle agresywnymi. Należą do drapieżników, polują np. na ptaki lub gryzonie. Co więcej, objęte są ochroną ze względu na ryzyko ich wyginięcia. 

Pytanie w "Milionerach" zaskoczyło uczestniczkę. Chodziło o zwierzę Zafarbowała psa na fioletowo. Zwierzę o mało nie zginęło

Kontrowersyjna decyzja jury. Manul Mania znalazła się poza konkursem

W grudniu ubiegłego roku jeden z manuli zamieszkujących Ogród Zoologiczny w Poznaniu zdobył popularność na całym świecie za sprawą konkursu internetowego na portalu X. Nasz polski Magellan pokonał wielu przeciwników i został wybrany jako najważniejszy i najpiękniejszy manul stepowy 2023 roku.

W tym roku o tytuł walczyła kolejna z przedstawicielek poznańskiego ZOO, Mania. Nasza cudowna reprezentantka bezapelacyjnie trafiła do najlepszej czwórki wśród światowych manuli. Nagle organizatorzy poinformowali o zaskakującej decyzji. Polscy miłośnicy zwierząt nie zgadzają się z takim obrotem sprawy. Głos zabrał sam Mateusz Morawiecki. 

Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie afery z polskim przedstawicielem manuli

Mania miała zawalczyć o kolejne trofeum dla Polski oraz poznańskiego ZOO w konkursie organizowanym przez Daily Mantle na portalu X. Niespodziewanie organizatorzy konkurencji na najpiękniejszego manula na świecie poinformowali o szokującej decyzji w sprawie naszej kandydatki.

Zdaniem jury Mania została zdyskwalifikowana. Informacja ta wywołała spore kontrowersje wśród publiki w szczególności, że nie podano przyczyny tejże decyzji. W sprawie głos zabrał były premier Mateusz Morawiecki. Taki oto wpis umieścił na swoim koncie w mediach społecznościowych.

Mimo że Mania nie zawalczy już o najważniejszy tytuł wśród światowych manuli, to dla nas bez wątpienia jest najcudowniejszym i najpiękniejszym okazem tych dzikich kotów.

Władze ZOO do niezrozumiałej decyzji organizatorów podeszły ze sporą dawką dystansu oraz humoru. Dla nich najważniejszą misją było to, aby poszerzać i promować wiedzę na temat tych niesamowitych zwierząt. Przedstawiciele ogrodu zoologicznego opublikowali zabawny wpis na swoim profilu na Facebooku.