Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Porady

Porady

demencja u kota
30.03.2024 15:16 Jak rozpoznać demencję u kota? Objawy choroby to nie tylko dezorientacja

Ze skutkami starości zmagają się nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Wraz z wiekiem spadkowi ulega kondycja i samopoczucie, a proporcjonalnie zwiększa się ryzyko wielu chorób wieku starczego. Jedną z dolegliwości, która może dotknąć koty na starość, jest demencja. Objawy tej choroby są bardzo zbliżone do ludzkiego Alzheimera. Jak je rozpoznać? Wyjaśniamy, jak radzić sobie z mruczkiem staruszkiem, który zmaga się z zaburzeniami poznawczymi i zaczyna tracić pamięć.

kot
30.03.2024 12:12 Pojawia się w domu na Wielkanoc. Dla kota może stwarzać zagrożenie

Wielkanoc już tuż, tuż. Przygotowania idą pełną parą w większości domów. Jedni zajmują się domowymi porządkami, drudzy gotowaniem, a jeszcze inni ozdabianiem wnętrza, aby podczas wspólnego świętowania było ono jak najbardziej przytulne. Właściciele kotów powinni jednak pamiętać, że niektóre z dekoracyjnych roślin pojawiających się na świątecznym stole mogą stwarzać zagrożenie dla mruczków. Czy owies wielkanocny szkodzi kotu? Wyjaśniamy.

jeże na drogach
29.03.2024 13:50 Zaczyna się dla nich najgorszy sezon. Jak pomóc jeżom przetrwać wiosnę?

Wiosna to trudna pora roku dla jeży. Kolczaści nocni włóczędzy dopiero niedawno wybudzili się z zimowego snu i pędzą przed siebie na oślep. Mają jeden cel — zdobycie pożywienia. Niestety wiedzione instynktem zwierzęta na masową skalę giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Ekostraż kieruje ostrzeżenie do kierowców i nie tylko. Bez naszej pomocy jeże nie mają szansy na ratunek.

pies
28.03.2024 15:14 Imię dla psa inspirowane jedzeniem. Propozycje nie tylko dla smakoszy

Gdy w naszym domu pojawia się nowy pies, stajemy przed jakże ważną decyzją, a mianowicie wyborem imienia. Pamiętajmy, że będzie mu ono towarzyszyło przez całe życie. Ile właścicieli, tyle pomysłów, ale wybór tego idealnego jest nie lada wyzwaniem. Niektórzy opiekunowie chcą, aby nazwa jak najlepiej oddawała charakter lub wygląd ich pupila. Inni zaś sięgają po nieco bardziej nietypowe pomysły — na przykład inspirowane jedzeniem. Poznajmy propozycje psich imion nie tylko dla smakoszy.

kot w Wielkanoc
28.03.2024 12:20 Wielkanocna roślina trucizną dla kota. Możesz niechcący zaszkodzić pupilowi

Wielkanoc to rodzinny i bardzo kolorowy czas w naszych domach. Przyozdabiamy mieszkania, święcimy koszyczki, a zapach kwiatów i pysznych potraw unosi się niemal w każdym pomieszczeniu. Właściciele kotów wiedzą, jak bardzo wielkanocne ozdoby przyciągają swoją fakturą i zapachem ciekawskie mruczki. Jedna z nich może być dla nich śmiertelną pułapką.

pies
28.03.2024 10:18 Jak powinna wyglądać apteczka dla psa? Bez tego wyposażenia ani rusz

Doskonale wiemy, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla ludzi. Ale czy znamy prawidłowe zaopatrzenie tej jakże istotnej skrzyneczki dla psa? Podpowiadamy, czego nie może w niej zabraknąć.

trociniarka czerwica
27.03.2024 11:23 Sieje spustoszenie na działkach. Ogrodnicy mają patent na pozbycie się tego szkodnika

Trociniarka czerwica podczas rozwoju zmienia barwę jak kameleon i potrafi boleśnie ugryźć. Ten szkodnik spędza sen z powiek sadownikom i działkowcom, gdyż najbardziej upodobał sobie owocowe drzewka. Istnieje jednak skuteczny sposób na pozbycie się intruza. Podpowiadamy jak usunąć nieproszone larwy z ogródka.

kot
27.03.2024 10:18 Dlaczego kot saneczkuje? To zachowanie zazwyczaj nie zwiastuje niczego dobrego

Saneczkowanie — czy zdarzyło Ci się zaobserwować to dziwne zachowanie u swojego kota? Zastanawiasz się, jakie są tego przyczyny i co powinieneś z tym zrobić? Czynność ta nie zwiastuje nic dobrego, zazwyczaj oznacza, że pora udać się do specjalisty.

kleszcz
26.03.2024 16:14 Ta grupa krwi zniechęca kleszcze. Eksperci jasno wskazują, kto ma szczęście

Niedawno powitaliśmy wyczekiwaną wiosnę. Możemy zaobserwować, jak przyroda budzi się do życia, dzień staje się dłuższy a pogoda ładniejsza. Ta pora roku sprzyja miłośnikom spędzania czasu wolnego blisko natury. Należy jednak pamiętać o czyhającej w niej kleszczach. Co ciekawe, naukowcy jasno wskazują, że jedna z grup krwi zniechęca pajęczaki do ukłucia. Sprawdźmy, kto z nas ma to szczęście.

owczarek niemiecki
26.03.2024 09:46 Zbliżała się pora na kąpiel. Reakcja owczarka rozłożyła wszystkich na łopatki

Nie tylko husky syberyjskie mają skłonność do dramatyzowania. Ten owczarek niemiecki może konkurować z największymi gwiazdami filmowymi. Na krótkim filmiku uchwycono, do czego jest w stanie posunąć się czworonóg, aby uniknąć kąpieli. Godna podziwu gra aktorska Zeusa rozbawiła miliony widzów na TikToku. W ich ocenie zasłużyła nawet na nominację do Oscara. 

kocia mowa
25.03.2024 14:34 Wykonaj ten gest, by zdobyć sympatię kota. Tak przekażesz mu jasny komunikat

Czy powszechnie uważane za introwertyków koty mogą się uśmiechać? Okazuje się, że czujni właściciele potrafią sprowokować swoje mruczki do pewnych zachowań. Podpowiadamy co zrobić, aby pupil okazał nam sympatię, której tak bardzo pragniemy. 

kot i kuweta
23.03.2024 13:38 Dlaczego kot nie załatwia się do kuwety? Wcale nie robi tego na złość opiekunowi

Kuweta i żwirek to jedna z pierwszych rzeczy, w które należy zaopatrzyć się przed przyjęciem kota pod swój dach. Choć nauka załatwiania się w tym miejscu przez pupila zazwyczaj przychodzi mu instynktownie, bywa, że nawet starszym osobnikom zdarza się zrobić siku w innym miejscu. Czym jest to spowodowane?

pies przyjacielem człowieka
21.03.2024 14:18 Zwierzęta czują, że ich opiekun umiera? Pielęgniarka nie ma wątpliwości

To, że zwierzęta potrafią okazywać uczucia, wie niemal każdy właściciel czworonoga. Ale czy śmierć ma dla nich jakieś znaczenie? Okazuje się, że istnieją dowody, że zwierzęta przeżywają odejście opiekuna równie boleśnie jak my. Pielęgniarka towarzysząca ludziom w ostatnich chwilach przedstawia niesamowite nagranie, które nie pozostawia złudzeń co do miłości, jaką darzą nas zwierzęta.

pędraki w ogrodzie
20.03.2024 14:18 Jak odróżnić pędraki niosące spustoszenie w ogrodzie od tych pożytecznych?

Pędraki to zmora leśników, ogrodników, rolników oraz posiadaczy przepięknych trawników. Larwy potrafią błyskawicznie zniweczyć całą naszą pracę oraz doprowadzić do obumarcia wielu roślin i drzew. Te małe robaczki kryją się przed naszym wzrokiem głęboko w ziemi. Za poczynione szkody mamy ochotę wytępić wszystkie z nich, lecz okazuje się, że niektóre nie są szkodnikami.

kot
20.03.2024 12:07 Po czym poznać, że kot choruje na FIP? Te objawy powinny wzbudzić twoją czujność

FIP, czyli od angielskiej nazwy feline infectious peritonitis, to zmora wszystkich opiekunów mruczków. Ta podstępna i wyniszczająca organizm choroba może doprowadzić do śmierci naszego pupila. Jeśli zauważymy, że z naszym podopiecznym dzieje się coś niepokojącego, warto udać się z nim jak najszybciej do weterynarza. Jednak po czym poznać objawy zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów? Wyjaśniamy, w jaki sposób zwierzę może się zarazić FIPem i jak przebiega leczenie. 

Kleszcz
19.03.2024 09:42 Co zrobić, gdy część kleszcza pozostaje w skórze? Nie odkładaj tego na później

„Co zrobić gdy kleszcz się urwie u kota?”, „Co zrobić, gdy kleszcz ugryzie psa?”, „kleszcz u psa, została głowa — co robić?” - to tylko niektóre z najczęściej wyszukiwanych haseł przez właścicieli czworonogów.  W chwili dostrzeżenia pajęczaka na skórze pupila zaniepokojeni opiekunowie szukają pomocy w Internecie. Podpowiadamy co zrobić, gdy nie uda się wyciągnąć kleszcza w całości i czym grozi pozostawienie w skórze urwanego kawałka.

Szczypawka
17.03.2024 17:03 Szczypawki wchodzą do uszu? W ten popularny mit wciąż wierzy wiele osób

Skorek pospolity, inaczej szczypawka, to owad, który u większości osób wzbudza negatywne skojarzenia. Wiosną, już od kwietnia, napotykamy skorki zdecydowanie częściej w ogrodach i domach. Spotkaniu z tymi stworzeniami towarzyszy zwykle lęk przed ugryzieniem szczypcami znajdującymi się na zakończeniu odwłoka bądź wślizgnięciem się owada do ucha śpiącej osoby. Ile w tym prawdy?

obowiązek sprzątania po psie
17.03.2024 10:03 Nie sprzątasz po swoim psie? Sanepid ostrzega: mandat to najmniejszy problem

Sprzątanie po psie to nie tylko obowiązek z prawnego punktu widzenia, ale przede wszystkim wyraz społecznej odpowiedzialności, szacunku wobec otaczających nas osób i kwestia estetyki. Dla jednych osób jest to oczywistość, inni nie zawsze stosują się do ogólnie przyjętych zasad. Warto pamiętać o tym, że za złamanie przepisów grozi mandat, lecz nie wizja kary pieniężnej okazuje się być największym problemem. Sanepid wydał oświadczenie, które powinno nas mocno zaniepokoić.

kret w ogrodzie
13.03.2024 12:44 Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Ta prosta pułapka nie zrobi mu krzywdy

Niechciani lokatorzy w naszych ogródkach pojawiają się zazwyczaj wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni. Wyczuwające w powietrzu wiosnę krety i nornice stają się bardziej aktywne z powodu zwiększonej ilości pożywienia. Niestety podążając na oślep za dżdżownicami, potrafią zniszczyć nam trawnik oraz rabatki ze świeżo zasadzonymi roślinami. Jest jednak skuteczna metoda, która sprawi, że zwierzęta same wyniosą się z naszego ogródka, a zarazem nie stanie im się krzywda.

gołębie na balkonie
09.03.2024 16:17 Tak pozbędziesz się gołębi z balkonu. Nie będą chciały tam przesiadywać

Gołąb miejski to najczęstszy, nieproszony ptasi współlokator, odwiedzający nasze parapety i balkony. Z uwagi na dużą populację gołębi w miastach i stadny charakter tego ptaka walka z nim bywa niezwykle uciążliwa. Dodatkowo należy pamiętać, że w Polsce gatunek ten podlega częściowej ochronie. Znamy jednak kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Ci bezpiecznie pozbyć się nieproszonego lokatora ze swojego balkonu. Poznaj wszystkie z nich!

sposób na sierść
09.03.2024 12:24 Łatwy sposób na pozbycie się sierści zwierząt z mebli. Wystarczy jedna rzecz

Ratowniczka zwierząt mając pod opieką wiele uratowanych czworonogów, odkryła cudowny sposób, na pozbycie się wszędzie lzalegającej sierści. Dotychczas kupowała drogie sprzęty i odkurzacze, a i tak nie była zadowolona z rezultatów. Jeden domowy przedmiot załatwił sprawę. Można go kupić niemal w każdym sklepie.

kot na kolanach
08.03.2024 12:13 Dlaczego kot wskakuje ci na kolana? Za kocim zwyczajem kryje się ważny przekaz

W życiu z kotem nie brakuj chwil, które wywołują uśmiech na twarzy. Jednym z tych uroczych gestów jest moment, kiedy kot wskakuje nam na kolana. Zjawisko to rozczula wszystkich miłośników kotów, niezależnie od położenia na kuli ziemskiej. Ale czy wiemy, co owo zachowanie tak naprawdę oznacza w kocim języku? Oto kilka powodów, dlaczego mruczki tak chętnie zajmują miejsce na naszych kolanach. 

Żmija
08.03.2024 10:46 Eksplozja ciepła ogarnia Polskę. Patrz pod nogi, w lasach budzą się węże

Wiosna, na którą czekaliśmy z niecierpliwością, przyszła w tym roku wcześniej niż zwykle. Chcąc nacieszyć się spacerem w piękną pogodę, warto jednak patrzeć pod nogi, zamiast w bezchmurne niebo. Leśnicy informują, że wraz ze wzrostem temperatury niektóre gatunki zwierząt, wliczając w to gady, wybudziły się ze snu zimowego i zaczynają być bardziej aktywne. Nie chciałbyś nadepnąć im na przysłowiowy odcisk.

Podaj łapę
05.03.2024 14:50 Jak nauczyć psa podawania łapy? Wystrzegaj się 3 błędów

”Daj łapę” to zazwyczaj pierwsza komenda, jakiej uczymy psa. I choć wydaje się prosta, a nauczenie jej pupila zdecydowanie ułatwia codzienne życie, to wymaga od czworonoga wiele pracy. Jak zabrać się do ćwiczeń i jakich metod szkoleniowych i błędów lepiej się wystrzegać? Wyjaśniamy, w jaki sposób zmotywować psa do nauki, by szybciej zrozumiał, o co chodzi opiekunowi. 

sposób na kleszcze
04.03.2024 14:50 Zabierz z kuchni i wysmaruj siebie oraz zwierzęta. Kleszcze już się nie zbliżą

Wiosna w tym roku pojawiła się znacznie wcześniej niż zwykle. Wysokie temperatury cieszą nie tylko opiekunów, ale również i psiaki, które motywują właścicieli do dłuższych spacerów. Wraz z budzącą się do życia przyrodą uaktywniły się kleszcze. Oprócz tradycyjnych zabezpieczeń w postaci preparatów od weterynarza warto zaopatrzyć się w jeden produkt, który przyda Ci się również w kuchni. Kleszcze go nie znoszą, a Tobie i Twoim czworonożnym przyjaciołom zapewni dodatkową ochronę.

Szczekanie psa
04.03.2024 13:08 Nie mogła już znieść szczekania psów sąsiadów. Przygotowała "zemstę idealną"

Mieszkająca w domku jednorodzinnym kobieta miała serdecznie dość właścicieli psów. Powodem toczących się sąsiedzkich wojen były nieposprzątane psie odchody oraz niekończące się ujadanie czworonogów. Chcąc ukarać nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt, przygotowała „zemstę idealną”. Wdrożony przez nią plan zapamiętają na długie lata.

Karmienie psa
02.03.2024 09:34 Ile razy dziennie dawać psu jeść? To od tego zależy ilość posiłków

To, czym oraz jak często karmisz swojego psa, ma ogromny wpływ na jego zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego warto wiedzieć, ile posiłków dziennie powinien spożywać czworonóg. Okazuje się, że nie ma uniwersalnej liczby, która byłaby odpowiedzią na potrzeby wszystkich psów. To, jak często należy podawać psu karmę, zależy od kilku czynników. Sprawdź, czy wiesz, na co zwrócić w tej kwestii uwagę.

kleszcze w ogrodzie
01.03.2024 10:15 Rośliny, które przyciągają kleszcze. Każdy ogrodnik ci to powie

Przez ocieplający się klimat sezon na kleszcze obecnie trwa cały rok. Jednak aktywność tych pajęczaków znacząco wzrasta w okresie wiosny i lata. Te maleńkie szkodniki, trudne do zauważenia polują na ludzi i zwierzęta, ukrywając się pośród gęstych roślin. Część z nich nieświadomie uprawiamy we własnych ogródkach. Sprawdź, których najlepiej nie sadzić tej wiosny.