Swiatzwierzat.pl > Porady

Porady

steve-williams-e0x6QWF RWM-unsplash (1)
22.10.2022 13:29 Jak pozbyć się pająków z domu? Wypróbuj niezawodny sposób

Panikujesz na widok pająków? Wiele osób tak ma. Okazuje się, że istnieją humanitarne sposoby na to, by pozbyć się pajęczaków z domu. Pomogą produkty, które znajdziemy podczas jesiennego spaceru. Co zatem należy zrobić, aby trzymały się z dala od nas?Z reguły pająki, które mogą pojawić się w naszych domach, nie powinny być szkodliwe czy stanowić realnego zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Te sympatyczne stwory z pewnością nie wchodzą nam do ust, kiedy śpimy, a niektóre z nich są pożyteczne, gdyż dbają o kontrolowanie ilości much i ciem, które często uprzykrzają nam życie. Jeśli jednak źle znosisz obecność stawonogów w domu, warto sięgnąć po nieinwazyjne i sprawdzone środki. Nawet jeśli cię przestraszą, lepiej odpychać pająki niż je zabijać. Już nasze babcie miały niezawodny sposób na to, jak pozbyć się pająków z domu.

Zdjęcie ilustracyjne
14.10.2022 10:23 Psie fochy. Czy pies może się obrazić na właściciela?

Zastanawialiście się kiedyś, czy pies może się obrazić na właściciela? Psie fochy to nic nadzwyczajnego i zdarzają się czworonogom w każdym wieku. Czym możemy urazić swoich podopiecznych i wywołać u nich rozgoryczenie? Odpowiedź brzmi: to skomplikowane. Wszyscy właściciele psów doskonale wiedzą, że ich pupile potrafią okazywać uczucia. Oczywistym jest, że niektóre z nich jest łatwiej odczytać, natomiast nad niektórymi trzeba się bardziej zastanowić. Okazuje się nawet, że psy mogą być zazdrosne o swoich właścicieli. O co najczęściej się na nas gniewają?

Zdjęcie ilustracyjne
12.10.2022 14:41 Guzy gruczołu sutkowego u psów. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby?

Według lekarzy weterynarii jednym z najczęściej występujących nowotworów u psów i kotów jest guz gruczołu sutkowego. Objawy niestety nie zawsze są widoczne gołym okiem, a szybki wzrost świadczy najczęściej o złośliwym charakterze zmian, co wiąże się z wysoką śmiertelnością. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?Czy Twój podopieczny stał się apatyczny i nie ma ochoty na zabawę? A może podczas pieszczot wyczułeś na jego ciele twardy guz? Każdy opiekun musi mieć świadomość, że choroby nowotworowe stanowią poważne zagrożenie także dla naszych pupili. Niepokojących objawów, które zaobserwujemy pod żadnym pozorem nie możemy zlekceważyć. Podpowiadamy, na co szczególnie właściciele powinni zwrócić uwagę.

litter-robot-dYnqzfx7Dk8-unsplash (1)
11.10.2022 12:43 Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Każdy właściciel kota żyjącego w domu wie, jak ważną sprawą jest dobór odpowiedniego żwirku do kuwety. Często zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy go utylizować. Okazuje się, że podczas sprzątania po naszym milusińskim łatwo o pomyłkę, która może być kosztowna. Podpowiadamy, który ze żwirków można spuszczać w toalecie. W chwili, gdy zdecydujesz się na kota, należy mieć świadomość, że czeka Cię masa wyborów i obowiązków związanych z prawidłową opieką nad podopiecznym. Jak się okazuje, dużą zagwozdką jest nie tylko wybór pełnowartościowej karmy, ale także żwirku, który jest nieodzownym elementem toalety domowego kota.Jak często należy wymieniać żwirek dla kota i czy można wyrzucać go do muszli sedesowej. Jeśli nie chcesz wzywać hydraulika w sprawie zapchanej toalety, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi faktami na temat utylizacji podłoża do kuwety.

Zdjęcie ilustracyjne: pieniądze
06.10.2022 15:54 Miesięczny koszt utrzymania psa. Ile wydajemy na zwierzaki?

Zanim zdecydujemy się na merdającego ogonkiem członka rodziny, wiele osób stara się obliczyć, ile może kosztować jego utrzymanie. Czy panująca inflacja ma realny wpływ na miesięczny koszt utrzymania psa? Przeliczamy wszystkie niezbędne wydatki związane z opieką nad zwierzęciem domowym.Posiadanie czworonoga, to nie tylko ogromna przyjemność i możliwość cieszenia się bezwarunkową miłością pupila, ale przede wszystkim masa obowiązków i ukrytych kosztów. Adopcja lub kupno psa wiąże się z dodatkowymi wydatkami, które należy uwzględnić przy planowaniu miesięcznego budżetu. Aby uczynić to rozważnie, przed całą procedurą należy zastanowić się, czy w danym momencie życia jest nas na to zwyczajnie stać.

reed-naliboff-NTkRLiRP3fc-unsplash (1)
05.10.2022 12:24 Sportowe psy. 6 ras psów dla osób kochających być w ruchu

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w życiu człowieka, ale także psa. Jej ilość zależy od rasy i indywidualnych predyspozycji czworonoga. Ważnym jest, aby odpowiedzialnie decydować się na zwierzę i móc zapewnić mu tyle aktywności, ile rzeczywiście potrzebuje. Poznaj 6 ras psów dla osób kochających być w ruchu.Spośród wszystkich ras psów, każda ma swoje preferencje i zapotrzebowania, które należy spełniać. Niektóre potrzebują dużo więcej aktywności fizycznej i niewątpliwie należy uwzględnić to w chwili, gdy decydujemy się na konkretnego czworonoga. Aktywność fizyczna z pupilem ma swoje zalety. Właściciel będzie spędzał więcej czasu na świeżym powietrzu, podczas spacerów zwiększy aktywność ruchową, a oprócz tego na pewno pogłębi się wasza relacja. Oto wybrane rasy psów, które zawstydzają innych swoją szybkością i wytrzymałością.

Miłość psa
04.10.2022 12:15 Jak psy okazują uczucia? 7 zachowań mówiących o tym, że Cię kocha

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób pies okazuje miłość? Wielu właścicieli jest przekonanych o tym, że ich pupilowi bardzo na nich zależy. Z całą pewnością mają racje, czasem jednak brakuje im "argumentów" na poparcie tego stwierdzenia. Wyjaśniamy, w jaki sposób czworonogi okazują nam swoje uczucia.Jak pies okazuje miłość? Wszystko zależy od jego usposobienia. Niektóre dowody psiego uczucia są dla nas jasne i zrozumiałe, inne bardziej subtelne mogą umknąć naszej uwadze. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

psy wyczuwają stres
03.10.2022 15:44 Jak psy wyczuwają stres u swoich właścicieli? Znamy odpowiedź

Czy psy potrafią wyczuć u człowieka stres? Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele przywiązują się do swoich właścicieli na tyle, że odczuwają niektóre z emocji, jakie im towarzyszą. Zwierzaki dzielą z nami nie tylko te pozytywne odczucia, ale także zdają sobie sprawę z tego, że coś nas trapi. W jaki sposób tego dokonują?Stres to jedna z emocji, która najczęściej pojawia się w życiu człowieka. Można radzić sobie z nim na wiele sposobów. Nierzadko w walce z nim mogą pomóc nasi czworonożni przyjaciele.

Las
03.10.2022 12:16 Dziwne dziury sfotografowane w polskim lesie. Leśnicy wyjaśniają, skąd się tam wzięły

Czy podczas spaceru po lesie zdarzyło Ci się zobaczyć dość płaskie i powierzchowne ubytki w korze drzew? Jak informują pracownicy Nadleśnictwa Baligród, te tajemnicze ślady to znak, że w pobliżu były i nadal mogą przebywać niedźwiedzie. Autorzy facebookowego profilu Nadleśnictwa Baligród, obejmującego obszar północno-zachodniej części Bieszczad, podzielili się ciekawostką dotyczącą zachowania dzikich zwierząt w polskich lasach. Wielu nie miało o tym pojęcia.

Pies jesienią
26.09.2022 14:26 Jakie niebezpieczeństwa kryją jesienne liście? Eksperci ostrzegają

Jesień to doskonały czas na spacery i wędrówki, także z psami. Choć kolorowe liście to urokliwy element pory roku, może on stać się przyczyną chorób u naszych czworonożnych przyjaciół. Wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy zachęcać pupili do szaleństw w jesiennych liściach.Dywan żółto-czerwonych liści robi wrażenie nie tylko na ludziach, ale także na czworonogach. Mimo, iż zwierzaki uwielbiają wbiegać i tarzać się w stercie zagrabionego listowia, to pozwalanie im na takowe zabawy jest ryzykownym pomysłem. Podpowiadamy, na co uważać w czasie jesiennych spacerów z psem, by uniknąć wizyty u weterynarza.

Zdjęcie ilustracyjne: pies
25.09.2022 10:20 Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Co szkodzi zwierzętom domowym? Istnieje 7 popularnych błędów popełnianych przez właścicieli, które wpływają na nasze pupile. Unikając tych zachowań, poprawimy zdrowie i samopoczucie pupila w dłuższej perspektywie czasowej.Chcąc dać podopiecznemu wszystko, co najlepsze, często nieświadomie mu szkodzimy. Wiele błędów popełnianych przez niedoświadczonych opiekunów przy wychowaniu i opiece nad zwierzętami jest łatwych do uniknięcia. Wyjaśniamy, jak powinniśmy zajmować się czworonożnymi członkami rodziny i jakiego zachowania należy unikać!

zdjęcie ilustracyjne: kot
20.09.2022 16:51 Kot nie służy do głaskania. Dlaczego mruczek nie jest pieszczotliwy?

W przeciwieństwie do psów koty są bardziej powściągliwe w kwestii bezpośredniego, fizycznego kontaktu z ludźmi. Zdarza się, że niektóre mruczki unikają dotyku jak ognia lub też reagują na niego agresją. Dlaczego niektóre koty nie lubią głaskania i czy można to zmienić?Głaskanie to jedna z najskuteczniejszych metod nawiązywania oraz pogłębiania więzi z pupilem, jednak każde zwierzę ma inny charakter. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż zdarzają się zwierzaki, które nie akceptują pieszczot. Wyjaśniamy, jakie mają ku temu powody.

Basenji
19.09.2022 10:52 Psy, które nie szczekają. 5 psich ras, które wydają inne dźwięki

Szczekanie to naturalne zachowanie psów, jednak nadmierne dawanie głosu może irytować zarówno sąsiadów, najbliższe otoczenie, jak i nas samych. Poznaj rasy, które pod tym względem są wyjątkowo ciche. Nie oznacza to jednak, że nie wydają one żadnych dźwięków. Jeśli szczególnie zależy Ci na czworonogu, który będzie dawał głos rzadko, powinieneś rozważyć określonego osobnika, które może przypaść Ci do gustu. W niniejszym zestawieniu prezentujemy rasy psów, które nie cechują się dużą szczekliwością i słyną ze spokojnego charakteru. W zamian za to mogą wyć a nawet… jodłować.

Pies się oblizuje
26.08.2022 14:34 Dlaczego pies liże powietrze? Wyjaśniamy krok po kroku

Z pewnością wielu opiekunów zwierząt mogło zauważyć, że ich pupil wystawia język i wykonuje nim ruchy, które przypominają lizanie powietrza. Tylko dlaczego psy w ogóle używają języka w ten sposób? Wyjaśniamy, jakie sygnały kryją się za tym zastanawiającym zachowaniem.Psy okazują swoją sympatię do człowieka poprzez lizanie - o tym wie zapewne każdy, niezależnie od tego, czy widuje je wyłącznie podczas spacerów, czy też sam opiekuje się czworonogiem. Pewne zachowania zwierząt są oczywiste, inne zaś trudno wytłumaczyć w logiczny sposób. "Smakowanie" powietrza jest jednym z nich.

Zdjęcie ilustracyjne
23.08.2022 11:52 Weterynarze ostrzegają przed niebezpieczną zabawką. Nie pozwól, by trafiła w kocie łapki

Popularne przedmioty codziennego użytku, jakimi są gumka recepturka oraz gumka do włosów, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pupila. Weterynarze ostrzegają, by nie zostawiać ich w zasięgu wzroku czworonoga, gdyż potrafią wyrządzić mu ogromną krzywdę.Zabawki są niezbędne w asortymencie każdego kociego opiekuna, choć często okazuje się, że to drobiazgi znalezione w domu cieszą się największym zainteresowaniem zwierzaka. Rzadko jednak mówi się o tym, że kot może się nieświadomie okaleczyć poprzez zabawę popularnymi przedmiotami codziennego użytku.

Zdjęcie ilustracyjne
22.08.2022 13:14 Dlaczego pies merda ogonem? To wcale nie musi oznaczać radości

Dlaczego psy merdają ogonami? Z pewnością każdy z Was uzna, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Tymczasem ostatnie badania dowodzą, że pupil może w ten sposób wyrażać nie tylko radość i zadowolenie. W ruchu ogona kryje się cała gama emocji. Uważa się, że machanie ogonem to najbardziej charakterystyczne zachowanie psa oraz oznaka, że zwierzę na pewno czuje się szczęśliwe i chce okazać radość z powodu obecności właściciela. To często powtarzane stwierdzenie nie do końca jest zgodne z prawdą. Jak zatem prawidłowo odczytać komunikat, który chce nam przekazać nasz pupil?

Pies podnosi łapę
14.08.2022 11:26 Dlaczego pies podnosi przednią łapę? Poznaj 4 możliwe powody

Interakcje między psem a człowiekiem opierają się na innych rodzajach komunikacji niż te które zachodzą między dwojgiem ludzi. Większość opiekunów, a nawet osób, które nie mają stałego kontaktu ze zwierzętami, wie, że gdy czworonóg macha ogonem, czuje się szczęśliwy. A co próbuje przekazać, gdy podnosi przednią łapkę do góry? Nie chodzi wyłącznie o skupienie.Specyficzne gesty, jakie wykonują czworonożni przyjaciele człowieka, rozbudzają naszą ciekawość i skłaniają do szukania przyczyn konkretnych zachowań. Jeśli bacznie obserwujesz zwierzaki, to zapewne zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego psy podnoszą łapę. Okazuje się, że istnieją co najmniej 4 możliwe powody, dla których przybierają tę pozę.

Zdjęcie ilustracyjne: pies
09.08.2022 15:40 Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2023 roku?

Złe wieści dla właścicieli psów. W 2023 roku po raz kolejny czeka nas podwyżka podatku od posiadania pupila. Wiadomo już, ile będzie wynosić maksymalna stawka opłaty od posiadania czworonogów, a także kto jest odgórnie zwolniony z obowiązku płacenia.W związku z poziomem inflacji przekraczającym 11 proc. nowy rok przyniesie coraz wyższe opłaty. Od 1 stycznia 2023 roku należy szykować się na iście rekordowy skok w przypadku niektórych podatków. "Fakt" spostrzega, że będzie to najwyższa podwyżka od 25 lat i niestety dotknie również właścicieli psów.

pies łazienka
03.08.2022 11:36 Dlaczego pies chodzi za tobą nawet do toalety? Odpowiedź z pewnością cię ucieszy

Nasi pupile chcą towarzyszyć nam w każdym momencie naszego życia. Nic więc dziwnego, że bardzo często chodzą za nami nawet do toalety, kiedy potrzebujemy chwili prywatności. To, że pies podąża za nami do łazienki, jest wbrew pozorom bardzo dobrym znakiem.Istnieje wiele powodów, dla których nasz czworonożny przyjaciel nie zamierza opuszczać nas podczas korzystania z toalety. Nie musisz się martwić — to, że pies chce być z nami w takim prywatnym momencie, świadczy tylko i wyłącznie o jego ogromnej miłości.

Pies
23.07.2022 14:37 Kaganiec dla psa na lato - jak wybrać odpowiedni model?

Ostatnia fala upałów nie oszczędza nikogo. Tyczy się to nie tylko ludzi, ale również innych stworzeń, w tym psów. Te potrafią bardzo dotkliwie odczuwać wysokie temperatury, dlatego należy zadbać o to, by mogły sobie z tym radzić na własne sposoby. Bardzo istotny może okazać się odpowiedni kaganiec dla psa.Choć pozornie trudno znaleźć związek między osłoną pyska zwierzęcia, a jego chłodzeniem, ten jest naprawdę istotny. Źle dobrany kaganiec może się w taką pogodę skończyć naprawdę tragicznie.

Pies Canva
23.07.2022 10:28 Jak rozpoznać, czy szczeniak wyrośnie na dużego psa? Fakty i mity

Określenie tego, na jak dużego psa wyrośnie szczeniak, jest istotne przy wychowaniu pupila, bo pozwala na lepsze zaplanowanie jego utrzymania. Nie zawsze jest to prosty proces, w szczególności wtedy, gdy mamy do czynienia z kundelkiem o bliżej nieokreślonym pochodzeniu. Po czym więc można szacować jego potencjalne rozmiary w przyszłości?Okazuje się, że nie tylko rodowód zwierzęcia daje nam poszlaki do tego, by stwierdzić, jak duży będzie, gdy już dorośnie. Ciało szczeniaka już jest wystarczającą wskazówką, na podstawie której wiele można wywnioskować.

Kot na kanapie
05.07.2022 10:14 Dlaczego kot drapie meble? Przyczyną złość? Wręcz przeciwnie

Dlaczego koty czują silną potrzebę drapania mebli, drzwi, dywanów czy tapet? Niektórzy tłumaczą te kocie działania znudzeniem, inni - złośliwością. Badania przeprowadzone przez brazylijskich naukowców rzucają nowe światło na sprawę. Brazylijscy psychologowie zwierzęcy przedstawili interesującą teorię, wyjaśniającą przyczyny drapania tapicerowanych mebli, zasłon, dywanów i innych przedmiotów w domu przez koty. Zgodnie z wynikami najnowszych badań ta czynność może mieć związek z... miłością odczuwaną przez zwierzaka do opiekunów! Co dokładnie stara się przekazać mruczek? Czy ślady pazurów na fotelu to swego rodzaju laurka? Dowiesz się tych informacji z naszego artykułu.

Pies w upał
04.07.2022 13:31 Jak schłodzić psa? Podpowiadamy, jak chronić go przed udarem

Letnie fale upałów doskwierają nie tylko ludziom, ale także i naszym pupilom. Można zaryzykować stwierdzenie, że to czworonożni przyjaciele człowieka mają od nas gorzej. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób schłodzić psa w czasie upału bez narażania go na utratę zdrowia i życia. Temperatury sięgające latem trzydziestu kilku stopni w cieniu przestają powoli dziwić. Gdy słupek rtęci dochodzi niebezpiecznej granicy dla naszych czworonogów oznacza to prawdziwą męczarnię. Nie lekceważ wysokich temperatur - Twoje postępowanie ma ogromny wpływ na to, czy domowe zwierzaki doczekają jesieni.

Kot samotny
24.06.2022 11:49 5 sygnałów, które świadczą o tym, że kot czuje się samotny

Jak powszechnie wiadomo koty są niezwykłymi stworzeniami, które kryją w sobie niejedną tajemnicę. Mimo, iż są ogólnie uważane za mało towarzyskie, to większość z nich ceni bliskość człowieka. Po czym poznać, że powinieneś poświęcać kotu więcej uwagi? Oto 5 sygnałów, które świadczą o tym, że nie radzi sobie z samotnością.Dbając o dobre samopoczucie zwierzęcia, oszczędzamy mu niepotrzebnych nerwów i pomagamy zachować zdrowie na długie lata. Długotrwały stres i samotność mają bowiem negatywny wpływ na kocią psychikę i pozostawiają nieodwracalne zmiany w jego organizmie.

Starszy pies
21.06.2022 21:22 Po czym poznać, że pies umiera? 10 objawów nadchodzącej śmierci

Śmierć ukochanego zwierzaka to zazwyczaj moment emocjonalnej próby dla właściciela oraz całej rodziny. Jak przygotować się na odejście pupila i po czym poznać, że Wasza wspólna przygoda na tym świecie niedługo dobiegnie końca? Organizm psa na kilka, kilkanaście godzin przed śmiercią wysyła specyficzne sygnały. Niestety, nic w życiu nie trwa wiecznie, a upływu czasu póki co nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Wiele osób unika tematu śmierci i na co dzień stara się oddalić od siebie myśli o tym, że finalnie dotknie ona każdego z nas i naszych bliskich, w tym czworonożnych przyjaciół. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy - każdy żywy organizm, od swego naturalnego początku czyli narodzin podlega tym samym procesom biologicznym prowadzącym nieubłaganie do śmierci. Czy można ją przewidzieć? W tym wpisie wyjaśniamy, po czym rozpoznać, że wkrótce Ty i Twój psi kumpel będziecie musieli się pożegnać.

chory kot
14.06.2022 16:59 Jak koty okazują ból? 8 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła Ci pupil

Choć ból nie należy do przyjemnych doznać, w rzeczywistości jest bardzo potrzebny. Dzięki niemu bardzo często jesteśmy świadomi skaleczeń lub dotykających nas chorób. Koty również go odczuwają, ale rzadko otwarcie okazują, że coś im dolega. Warto jednak wiedzieć, po czym rozpoznać, że kota coś boli, aby móc mu jak najszybciej pomóc.Każdy właściciel mruczka doskonale zdaje sobie sprawę, że pomimo krzywdzących stereotypów na temat tych zwierząt, koty manifestują swoją sympatię i przywiązanie na różne sposoby. Może i nie są przesadnie wylewne w okazywaniu miłości, ale dawanie subtelnych sygnałów opanowały do perfekcji.

papugi
14.06.2022 12:10 Dlaczego ptaki wyskubują sobie pióra? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

Decydując się na hodowanie ptaków, należy być przygotowanym na wyzwania, jakie wiążą się z opieką nad skrzydlatym przyjacielem. Zaniedbania mogą prowadzić do zaburzeń behawioralnych objawiających się m.in. wyskubywaniem sobie piór. Co robić, kiedy już do tego dojdzie?

piesek
14.06.2022 09:40 Ciąża urojona dotyczy tylko młodych suczek? Obalamy największe mity

Ciąża urojona u psa to problem, które może pojawić się u niewysterylizowanych suczek. Wielu właścicieli pragnie dowiedzieć się, skąd się bierze oraz na co się przygotować, jeśli mimo braku zapłodnienia ich podopieczna zaczyna się specyficznie zachowywać. Czas rozprawić się z mitami na temat ciąży urojonej.