Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 09.04.2024 12:40

Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka

kot kuweta
fot. Canva/ Marina Troynich

”Niespodzianki” znalezione w naszych mieszkaniach spowodowane załatwieniem się młodych kociaków poza kuwetą to nic szokującego, jednak co w przypadku starszego kota, który jest już naszym długoletnim domownikiem? Okazuje się, że nawet jednorazowa wpadka powinna dać nam do myślenia. Winna często leży po stronie opiekuna. 

Czy jednorazowe załatwienie się dorosłego kota poza kuwetą powinno nas niepokoić?

Decydując się na posiadanie młodego kota w domu, zwykle jesteśmy świadomi, że początki mogą być trudne zarówno dla zwierzaka jak i jego właścicieli. Każda ze stron uczy się wzajemnego życia ze sobą. Małe osobniki dopiero zaznajamiają się z nową przestrzenią, uczą się reguł, przez co musimy liczyć się z różnego rodzaju stratami. Od zniszczeń np. mebli w wyniku frywolnej i beztroskiej zabawy po liczne niespodzianki spowodowane załatwieniem się poza kuwetką. Nic w tym nadzwyczajnego, jednak co w przypadku starszego kota, który jest już naszym długoletnim domownikiem? 

Jak się okazuje, przy każdej takiej sytuacji powinna zapalić nam się lampka. Nawet jednorazowa sytuacja uniknięcia kuwety przez dorosłego mruczka nie jest normalna. Powody mogą być różne. Na temat przyczyn zdrowotnych pisaliśmy tutaj. Zachowanie to może mieć jednak także podłoże behawioralne, a winowajcą jest sam człowiek.

kot.jpg
Fot. Canva/ Inge Wallumrød 
Wzrost podatku od psa. Lada moment upływa termin płatności O świcie budzi cię kot? Przyczyny takiego zachowania wiele wyjaśniają

Ważne jest, aby reagować na sygnały od kocich podopiecznych

Kiedy nasz wąsaty podopieczny zaczyna oddawać mocz poza kuwetą, należy przede wszystkim ustalić przyczynę takiego zachowania. Jeśli wykluczymy ewentualne problemy zdrowotne, warto pochylić się nad powodami natury behawioralnej. Behawiorystka, Martyna Ladzińska w wywiadzie dla Świata Zwierząt powiedziała:

Bardzo często koty załatwiają się obok kuwety lub w miejscach często uczęszczanych, by zasygnalizować swoim opiekunom, że coś jest nie tak, aby Ci zareagowali i im pomogli.

Pamiętajmy również, że koty to zwierzęta terytorialne. Gdy zaobserwujemy, że nasz kot sika na pionowe powierzchnie, w pozycji stojącej wiedzmy, że oznacza on terytorium. Czasami dodatkowo futrzaki oddają też w tym miejscu kał i nie zakopują go. 

Dlaczego kot unika kuwety? Przyczyny behawioralne

Przyczyny załatwiania się poza kuwetą są różne i zwykle do sprawy trzeba podejść indywidualnie. Niejednokrotnie spowodowane są:

  • źle dobranym żwirkiem;
  • nieodpowiednio dobranym rozmiarem kuwety;
  • zbyt małą ilością kuwet w domu w przypadku posiadania większej ilości futrzaków;
  • nieodpowiednim ulokowaniem kuwety;
  • stresem;
  • nieumiejętnością radzenia sobie z emocjami;
  • niezaspokojeniem podstawowych potrzeb zwierzęcia.

Jeśli zdarzy się, że nasz mruczący przyjaciel załatwi się poza kuwetą, wiedzmy, że próbuje nam zasygnalizować coś ważnego. Choć cała sytuacja może wywoływać u nas frustrację, nie bądźmy źli na podopiecznego. Cierpliwie poszukajmy przyczyny takiego dosadnego zachowania. Jeśli działanie na własną rękę nie przyniesie pożądanych efektów, warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Koci specjalista pomoże nam ustalić problem i zaproponuje możliwe rozwiązania.

kot kuweta
Fot. Canva/ pixelshot