Czy na pewno wiesz, czego boją się psy? Z pewnością część ich lęków jest powszechnie znana, ale nie zawsze wiemy, dlaczego właściwie nasz pupil boi się czegoś, co pozornie nie powinno wzbudzać w nim strachu. Jednak psie zmysły znacznie różnią się od naszych, w związku z czym psy mogą bać się pewnych zjawisk z innych powodów, niż nam się wydaje.
W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wiele słyszy się o psach, które mają liczne behawioralne problemy, wynikające ze zbyt wczesnego oddzielenia od matki. O ile licencjonowani hodowcy zazwyczaj pozwalają małym czworonogom cieszyć się spokojnym dzieciństwem, w pseudohodowlach takie przypadki nie należą do rzadkości. Warto zwracać uwagę na wiek kupowanego zwierzaka.
Dlaczego kot ziewa na Twój widok? Koty ziewają średnio raz na godzinę. Ich tryp życia składa się z okresów drzemki i aktywności. Jest duża szansa, że zwierzak ziewa na twój widok dlatego, że twoje pojawienie się go obudziło. W wielu wypadkach takie zachowanie może po prostu nie mieć żadnej wyraźnej przyczyny. Tak jak człowiek musi się raz na jakiś czas przeciągnąć, tak kotu zdarza się ziewnąć.
Kot w odróżnieniu od psa, swoje emocje wyraża w subtelny sposób, który łatwo umknie niewprawnemu obserwatorowi. W wypadku tych zwierząt kluczowe znaczenie mają ułożenie ogona, pozycja ciała, czy drobne gesty takie jak mrugnięcia. Okazuje się, że nawet sposób, w jaki zwierzak kładzie się na podłodze, może stanowić ważny sygnał i informację, którą próbuje przekazać człowiekowi. Dlatego warto wiedzieć, co kot ma na myśli, gdy układa się na grzbiecie na twój widok!
Dlaczego pies chrapie? Przyczyn może być wiele, większość z nich nie wiąże się z żadnymi poważnymi dolegliwościami czy problemami zdrowotnymi. Część wynikać będzie z predyspozycji rasowych, takich jak budowa czaszki, kształt pyska i podniebienia, w niektórych wypadkach będą one dokładnie takie same jak w wypadku ludzi. Poniżej prezentujemy ich listę oraz kilka prostych sposobów na wyeliminowanie problemu głośnego oddychania przez sen.
Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Te małe gryzonie mogą wydawać się niektórym słodkimi, bezbronnymi zwierzakami. W wielu wypadkach jednak próba podniesienia go i przytulenia może skutkować bolesnymi skaleczeniami. Nawet wkładanie rąk do jego klatki może być niebezpieczne. By zadbać o poprawne relacje ze zwierzakiem, przestrzegaj tej krótkiej listy zasad. Nawiązanie relacji z tym maluchem nie jest trudne.
Dlaczego pies wszystko liże? Powodów takiego zachowania może być wiele. Choć niektóre z nich mogą być objawem poważnych problemów, ciężko jest rozgraniczyć naturalną potrzebę czy chęć lizania od niezdrowego, kompulsywnego odruchu. Warto monitorować sytuację, pamiętając o tym, że pies liżący nas po rękach, nawet jeśli robi to za każdym razem gdy ma ku temu sposobność, okazuje nam jedynie w ten sposób uczucie.
Jak wybrać psu przyjaciela? Należy najpierw zadać sobie pytanie o to, jak reaguje nasz pupil na spotkania z innymi czworonogami. Wiele psów wyraża niechęć wobec zwierzaków tej samej płci, inne nie tolerują obecności zwierząt większych od siebie. Podobnie jak ludzie, miewają różne charaktery kaprysy, humory i preferencje towarzyskie. Nigdy nie powinniśmy na siłę zmuszać naszego kompana do kontaktów z innymi przedstawicielami jego gatunku. Warto także przyjrzeć się temu, czy nas pies przesadnie nie dąży do dominacji nad innymi lub, czy nie brakuje mu pewności siebie.
Koty zachowują się często w bardzo dziwny, jak na ludzkie standardy sposób. W wielu wypadkach nie rozumiemy, o co naszemu pupilowi może chodzić. Czasem zwierzak przemierza dom, głośno miaucząc, jednak nie chcąc jeść, pić ani się bawić. W innych wypadkach zwierzak ociera się o nasze nogi, jakby domagał się pieszczot, jednak gdy tylko odwrócimy się w jego stronę, od razu ucieka. Logika wydaje się nie być mocną stroną mruczków, jednak czy aby na pewno powinniśmy mierzyć je ludzką miarą? Poniżej spróbujemy wyjaśnić kilka specyficznych kocich zachowań.
Odchudzanie psa wymaga od właściciela wiele samozaparcia i dużej konsekwencji. Mało kto potrafi oprzeć się pupilowi, który patrzy na nas wielkimi szklistymi oczkami, dopraszając się o kęs naszego jedzenia. Właściciele, którym zależy na zdrowiu ich zwierzęcia, muszą nauczyć się mu odmawiać. Czworonogi nie posiadają świadomości pozwalającej im samodzielnie ograniczyć przyjmowanie pokarmu. Zazwyczaj psiak, któremu uda się dorwać do nieograniczonych zapasów karmy, będzie jadł tak długo, aż nie poczuje się źle z przejedzenia.
Imię dla kota powinno być łatwe do zapamiętania, krótkie i dźwięczne. Może być nietypowe lub w innym języku, ale pod żadnym pozorem nie może być obraźliwe! Imię nie powinno kojarzyć się negatywnie, być kłopotliwe dla kogoś do wymówienia. Imię dla kota nie musi zaczynać się na tę samą literę, co mają ich rodzice, chyba że hodowca w umowie zaznaczył inaczej. Przy wyborze imienia warto kierować się charakterystycznymi cechami zwierzaka. Czy kot ma długi ogon, białe skarpetki albo bardzo głośno mruczy? Poobserwuj mruczka przez kilka dni i dopiero potem podejmij decyzję.
Dlaczego koty chodzą po aucie? Właściciele samochodów, którzy wydali na nie krocie nie są w stanie tego zaakceptować. Jak w ubiegłym roku relacjonowała "Rzeczpospolita", jeden z mieszkańców Wałbrzycha sprawiedliwości postanowił domagać się w Sądzie. Kiedy koty sąsiadki nieustannie spacerowały po masce jego auta, zostawiając przy tym ślady pazurów, miarka się przebrała. Mężczyzna założył sąsiadce i jej kotom sprawę w Sądzie Rejonowym. Wyrok? Opiekunka mruczków, która je tylko dokarmiała (nie była ich właścicielką) została ukarana najniższą możliwą karą z art. 77 kodeksu wykroczeń. Sąd stwierdził, że kobieta udomowiła koty, a więc bierze za nie odpowiedzialność. Słusznie? Nie nam oceniać, ale aby uniknąć takich sytuacji lepiej nie dokarmiać mruczków w pobliżu aut, skoro jak wiemy lubią na nie wskakiwać...
Komendy ułatwiają właścicielowi zapanowanie nad swoim zwierzakiem. Nie oznacza to jednak, że ich nauka nie jest dla psa przyjemna. Dzięki stosowaniu metod pozytywnych, trening stanowi dla psa bardziej wyzwanie czy łamigłówkę niż przykry obowiązek. Zwierzak musi zastanowić się, by wykombinować jakiej reakcji od niego oczekujemy. Często dostaje wskazówki od właściciela. Czworonogi entuzjastycznie reagują na trening także ze względu na smaczne przysmaki stanowiące w nim nagrody. Istnieje kilka podstawowych poleceń, które powinien poznać każdy z nich. Na szczęście większość zna je instynktownie, ich poznawanie polega więc głównie na powiązaniu danego zachowania z dźwiękiem głosu opiekuna.
Kot jest zwierzęciem udomowionym, lecz w dalszym ciągu pozostaje drapieżnikiem. Wiele osób może zapominać, że poza swoim rozmiarem, w wielu kwestiach koty domowe nie różnią się przesadnie od swoich większych kuzynów, takich jak lwy, pumy czy lamparty. W kociej naturze zakorzenione jest pragnienie do polowań na ofiarę, dlatego nawet w domowych mruczkach, co pewien czas mogą odezwać się wrodzone instynkty. Niektórzy opiekunowie mogą narzekać na niekontrolowane wybuchy agresji ze strony ich pupili. Jakie jest jej źródło i co zrobić, aby wybuchowe kociaki podporządkowały się zasadom panującym w domu i zaprzestały ataków na niczego nie podejrzewających członków rodziny? Behawioryści tłumaczą krok po kroku.
Pies może zapaść na zapalenie ucha z wielu różnych powodów. Podstawowym z nich jest reakcja alergiczna. Często też choroba ma związek z obiektem, który wpada do kanału słuchowego i podrażnia wrażliwe tkanki. Zdarza się także, że za ból i swędzenie tego wrażliwego narządu odpowiadają pasożyty. Jeśli pies drapie się po uszach, lub odczuwa ból, gdy ich dotykamy w większości wypadków będzie zmagał się ze stanem zapalnym ucha zewnętrznego. W rzadszych wypadkach będziemy mieć do czynienia z poważniejszymi schorzeniami.
Biedny psiak nie wiedział, co się dzieje, gdy jego właściciel postanowił wyprać pluszowego psa. Zdjęcie podbija serca internautów na całym świecie. Przerażony labrador wygląda, jakby miało się stać coś strasznego!Labrador był kompletnie przerażony, gdy jego właściciel wrzucił jego pluszowego psa do pralki. Zwierzakowi wydawało się, że jest on prawdziwy! Chciał ratować kolegę z opresji.
Rasy psów które najbardziej lubią zabawę i przytulanie się z człowiekiem to głównie psy do towarzystwa. To zazwyczaj odmiany, które od dłuższego czasu są hodowane w domach, tak by zabawiały ludzi, którym może doskwierać samotność lub nuda. Takie czworonogi najlepiej czują się u boku swojego pana. Wiele z nich to aktywne psiaki, które liczą na to, że właściciele będą dostarczać im jak najwięcej rozrywki. Większość z nich należy do mniejszych typów psa, mieszczących się wszędzie tam, gdzie chce udać się ich opiekun.
Koty zachwycają i intrygują swoim wyglądem, jak i zachowaniem. Filmy z kotami robiącymi zabawne rzeczy cieszą się nieustającą popularnością w sieci. Wiele osób potrafi godzinami wpatrywać się w swojego pupila, niezależnie od tego co on robi. Nawet śpiące mruczki przyciągają uwagę ludzi. Wiele osób nie wie, że kot zamykający oczy gdy człowiek go głaszcze, nie wyraża jedynie przyjemności z racji na pieszczoty, których doświadcza. Jeśli powieki zwierzaka stykają się, znaczy to, że przede wszystkim ufa nam i czuje się bezpiecznie.
Psy w odróżnieniu od ludzi nie potrafią posługiwać się mową, muszą więc opierać się na innych środkach, kiedy chcą coś przekazać. Ludzie często nadinterpretowują zachowania swoich zwierząt, przypisując im ogromną inteligencję czy wrażliwość, gdy te po prostu reagują instynktownie. Zdarza się też, że pies wykazujący się niebywałymi, jak na swój gatunek cechami, nie zostaje doceniony i zrozumiany. Próbując zrozumieć naszego zwierzaka, musimy poznać garść informacji ułatwiających odczytywanie wysyłanych przez niego sygnałów.
Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? To pytanie pojawia się w głowach wielu właścicieli uroczych mruczków. Znamy przyczyny takiego zachowania! Jak temu zaradzić? Dowiedzcie się już dziś!Wykopywanie żwirku przez koty spędza sen z powiek wielu właścicielom. Ta problematyczna kwestia spotyka wielu z nich. Często zastanawiamy się, gdzie leży przyczyna takiego zachowania i czym jest spowodowana. Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Szczegółową odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Jak zachęcić do zabawy kota, który jest leniwy? Ile pupili, tyle charakterów. Niektóre są pełne energii, żywiołowe i chętne do wszelkiej formy aktywności, inne zaś całe dnie spędzałyby na drzemce, budząc się wyłącznie po to, by zajrzeć do miski. Jak poradzić sobie ze zwierzakiem, który jest prawdziwym leniuchem? Przedstawiamy proste sposoby! Na dobre funkcjonowanie naszego pupila wpływają nie tylko warunki, w jakich przebywa, ale również ruch, który powinien być mu dostarczany regularnie. Dlaczego jest to tak istotne? Czy chęć do zabawy zmniejsza się wraz z wiekiem?
Gdy koty się biją: jak reagować i czy powinniśmy to robić? A może zostawić je w spokoju, aby rozwiązały tę sprawę między sobą? Kiedy i jak interweniować? To bardzo ważna kwestia, zwłaszcza dla tych z was, którzy posiadają więcej niż jednego kota. Taka sytuacja może, choć wcale nie musi mieć miejsca. Jak się zachować? Gdy koty się biją warto najpierw zadać sobie pytanie czy jest to prawdziwa walka na śmierć i życie, czy raczej niewinna, lecz groźnie wyglądająca dla nas, zabawa. Posiadanie więcej niż jednego kota to naprawdę świetny pomysł, zarówno dla kociaków, jak i dla właściciela. W końcu to dwa razy więcej puszystych ogonków, słodkich łapek, mruczenia i przytulania, ale także dwa razy więcej sierści w domu.
Koty nie lubią zimna. Każdy powiew zimnego powietrza jest dla nich zmorą. Jak więc zapewnić im odpowiednie warunki podczas zimy, aby czuły się bezpiecznie i zawsze było im ciepło? Przedstawiamy pięć sprawdzonych porad. Kot i ciepło to idealny duet. Można śmiało powiedzieć, iż rozumieją się bez słów. Podobnie jest z ludźmi, którzy w większości wolą wyższe temperatury. Różnica jest jednak taka, że człowiek w trakcie zimy może założyć sweter, owinąć się kocem i ubrać podwójne skarpetki, kot zaś nie. Mróz doskwiera im tak, jak nam. Poniżej przeczytaj kilka porad, jak zadbać o kota zimą.