Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Tak w naturalny sposób pozbędziesz się ślimaków z ogródka. Zastosuj łatwy trik
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 09.04.2024 10:16

Tak w naturalny sposób pozbędziesz się ślimaków z ogródka. Zastosuj łatwy trik

ślimak
Fot. Canva/anton_mel

Mimo że ślimaki są ważną częścią ekosystemu i raczej kojarzą nam się pozytywnie, mogą wyrządzić sporo szkód. Najczęściej przekonują się o tym właściciele ogródków, którzy próbują przeróżnych metod, aby na stałe pozbyć się nieproszonych gości. Podpowiadamy, jak w naturalny sposób zwalczyć problem szkodników. Produkty ze sklepów nie umywają się do tego patentu.

Wiosną w ogródkach pojawiają się ślimaki

Ślimaki, mimo że stwarzają pozory niegroźnych zwierząt, potrafią nieźle zajść za skórę niejednemu właścicielowi ogródka czy też działki. Szkodniki z gromady mięczaków są powodem strat m.in. w zasadzonych warzywach, owocach czy ziołach. Nie tylko zjadają rośliny, ale również je zanieczyszczają. Wyrządzone przez te małe stworzenia zniszczenia doprowadzają do szału hodowców upraw. 

Jak temu zaradzić? Zanim sięgniemy po najbardziej drastyczne metody, warto zapoznać się z naturalnymi rozwiązaniami. Użycie chemicznej mieszkanki może i przyniesie szybki efekt, ale negatywnie wpłynie na pozostałe żyjące na tym terenie organizmy. Podpowiadamy, jak w naturalny sposób możesz pozbyć się ślimaków z ogródka.

Wzrost podatku od psa. Lada moment upływa termin płatności O świcie budzi cię kot? Przyczyny takiego zachowania wiele wyjaśniają

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Wystarczy zastosować jeden trik

Na jednej z grup na Facebooku o nazwie Gardening Hints and Tips pewna pasjonatka zieleni zamieściła post, w którym podpowiedziała, jak w prosty sposób zwalczyć obecność mięczaków w swoim ogródku. Co więcej, jest to całkowicie naturalna metoda.

W pustym kartonie po mleku odetnij górę i dół opakowania i umieść go w ogrodzie, w pobliżu zagrożonych roślin. Sposób ten hamuje zapach zasadzonych roślin i nie wabi ślimaków, tworzy tzw. zaporę. Ogrodniczka doradziła również, że w ochronie młodych kwiatów czy warzyw przed ulewami bądź chłodem świetnie sprawdzi się wbity w ziemię karton z nieodciętym dnem.

Inne naturalne metody zwalczania ślimaków w ogrodzie

Zachęcamy do przetestowania przedstawionego powyżej triku. Metoda jest niezwykle prosta, a przy tym naturalna, więc nie stanowi zagrożenia dla pozostałych istot żywych czy roślin. A jakie są inne również ekologiczne sposoby na pozbycie się ślimaków? 

Inne naturalne metody w walce ze ślimakami:

  • wymieszaj piasek i popiół. Następnie wysyp mieszankę w pożądanych miejscach. Dzięki temu ślimaki nie dostaną się do roślin za sprawą grząskiego podłoża;
  • rozmieść w różnych miejscach skórkę po grejpfrucie, a gdy zbiorą się wokół niej ślimaki, przenieś ją z dala od ogródka;
  • rozsyp fusy z kawy, kofeina ma toksyczne działanie na ślimaki;
  • zaproś jeża do swojego ogródka;
  • zasadź w ogrodzie rośliny, których zapach zniechęca szkodniki (rumianek, cebula, czosnek, majeranek).
ślimak.jpg
Fot. Canva/ Oleg Marchak