Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 02.04.2024 13:50

Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela

Pies
fot. Canva/smrs1977

Właściciele psów, których pupile śpią w swoich legowiskach, zapewne niejednokrotnie widzieli, że ich zwierzętom zdarza się krążyć wokół swojego posłania, a nawet drapać je tuż przed położeniem się. Dlaczego tak się dzieje? Czy takie zachowanie powinno niepokoić? Wyjaśniamy. 

Drapanie legowiska przez psa. Czy to powód do niepokoju?

Mimo iż niekoniecznie chcemy się do tego przyznać na forum publicznym, to większość właścicieli decyduje się na spanie z psem w swoim łóżku. Oczywiście w wielu domach i mieszkaniach możemy znaleźć specjalnie wyznaczone miejsce dla psa. Najczęściej znajduje się tam legowisko czy ulubiony kocyk pupila. Zwierzęta, które śpią na posłaniu, mają swoje własne „rytuały”, które wykonują tuż przed oddaniem się błogiej drzemce. 

Zdarza się również, że pies przed pójściem spać okrąża legowisko, wącha je, dotyka pyszczkiem, a czasem nawet przestawia w inne miejsce. Traktują to jako element przygotowania się do snu. Okazuje się, że ten codzienny nawyk ma ścisły związek z psimi genami. Co ciekawe, zauważyć możemy go także u dzikich zwierząt. Nieoczywiste zachowanie udomowionych psowatych tłumaczy proces ewolucyjny.

pies
pies na legowisku, fot. Canva/Andrew Neel z Pexels
Za kilka lat mogą całkowicie wyginąć. Jak uratować chomiki europejskie? Weterynarze zdradzają, jakiej rasy psów boją się najbardziej. To nie pitbull

Co oznacza drapanie legowiska przez psa tuż przed spaniem? Z instynktem się nie wygra

Zwierzęta żyjące dziko tuż przed pójściem spać dokładnie badają teren i sprawdzają, czy wybrane przez nich miejsce jest bezpieczne. Muszą bowiem mieć pewność, że w pobliżu nie znajduje się żaden drapieżnik, którego obecność może stanowić dla nich bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. 

Ponadto dawniej psy uklepywały i ugniatały trawę lub inne podłoże przed snem, aby zwiększyć swój komfort i schronić się w dole przed zimnymi podmuchami wiatru. Niektóre z tych zachowań możemy zaobserwować po dziś dzień u naszych podopiecznych.

A co w przypadku usilnego drapania legowiska? Czy jest się czym martwić? Zacznijmy od oczywistości. Spanie jest dla psów niezwykle ważną czynnością, bowiem przeciętnie dorosły osobnik poświęca na regenerację około 14, a czasem nawet 16 godzin na dobę. Nic więc dziwnego, że nasi czworonożni przyjaciele chcą wypoczywać w wygodnym miejscu. 

Jeśli więc twój pies drapie posłanie lub kręci się na nim wokół własnej osi, to nie powinieneś mieć powodów do obaw. Najpewniej przygotowuje swoje miejsce do spania i chce sprawić, by było mu wygodniej. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy zachowanie zwierzęcia przybiera na sile i intensywności.

Kiedy szykowanie się psa do snu może niepokoić?

Jeśli pupil staje się agresywny, niszczy legowisko, gryzie je lub drapie w sposób nachalny, może to świadczyć o nieradzeniu sobie z trudnymi emocjami, m.in. frustracją. Być może pies nie ma zapewnionej wystarczającej ilości ruchu lub wymaga ćwiczeń regulujących rozładowywanie napięcia. Może to również sugerować, że posłanie jest dla niego najzwyczajniej w świecie niewygodne. Warto wtedy nieco je zmodyfikować, chociażby kładąc na nim ulubiony kocyk lub zmieniając jego obszycie. W ostateczności warto rozważyć wymianę posłania na inne, które spełni oczekiwania pupila. 

Warto stale przyglądać się zachowaniu swojego psa. Niektóre z jego reakcji mogą wzbudzać niepokój i sygnalizować właścicielowi, że na pewne sprawy nie należy przymykać oka i czym prędzej skonsultować wątpliwości z lekarzem weterynarii bądź behawiorystą. 

pies w legowisku
pies w legowisku, fot. Canva/ajr_images