Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? W ten sposób daje ważny znak
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 06.04.2024 09:19

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? W ten sposób daje ważny znak

kocia kuweta
Fot. canva.com/ pixelshot

Właściciele mruczków często borykają się z problemem kota, która załatwia się poza przygotowaną dla niego kuwetą. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jednak eksperci zwracają uwagę, że czasem w ten sposób pupil daje nam ważny znak, że z jego zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Behawiorystka Martyna Ladzińska wyjaśnia, co kot próbuje przez to powiedzieć.

Koty instynktownie korzystają z kuwety

Choć mruczki już najmłodszych lat instynktownie korzystają kuwety, to przychodzi czasem taki moment, że kot zaczyna załatwiać się poza wyznaczonym przez nas miejscem. Najczęściej szukamy przyczyny w niewłaściwym żwirku lub źle wybranym miejscu na kocią toaletę. Często też zrzucamy winę na niewykastrowanie pupila. Co jednak zrobić, gdy zwierzę już dawno jest po zabiegu, ma wszystko, co mu potrzeba, a mimo to nie trafia z potrzebami do kuwety?

Okazuje się, że koty nie robią tego ze złośliwości, jak często się je o to podejrzewa, a z chęci zwrócenia uwagi właściciela. Próbują w ten sposób zakomunikować swojemu opiekunowi, że z ich zdrowiem zaczyna dziać się coś niedobrego. Niestety kocie choroby mają to do siebie, że objawy zaczynają być widoczne dopiero gdy dolegliwości są już mocno rozwinięte. Behawiorystka Martyna Ladzińska wyjaśnia dla czytelników Świata Zwierząt trudny do zrozumienia i uprzykrzający nam życie koci komunikat. 

Posesja warta miliony, a na niej konający pies. Beza nie zasłużyła na taki los Po tym poznasz, że dzik szykuje się do ataku. Jak zareagować?

Kot załatwia się poza kuwetą. Przyczyną mogą być problemy zdrowotne

Mruczki podatne są na wiele chorób związanych z układem moczowym. Wiele z nich pojawia się z powodu złej diety lub ciągłego stresu, z jakim zwierze musi się mierzyć każdego dnia. Najczęstszymi z dotykających koty chorób są zalegające kamienie w pęcherzu moczowym oraz przewlekłe często nawracające zapalenie pęcherza. Dolegliwości związane z tymi przypadłościami mogą spowodować w naszym kocie niechęć do załatwiania się w kuwecie. 

Jeżeli oddawanie moczu/kału powoduje ból i dyskomfort - w dłuższym okresie czasu może to spowodować awersję całkowitą do kuwety, ponieważ w głowie kota działa to tak, że jeśli boli w kuwecie, to pewnie jest ona źródłem bólu - wyjaśnia nam przyczynę kociego zachowania behawiorystka Martyna Ladzińska.

U kotów z problemami ortopedycznymi również może pojawić się takie zachowanie. Mruczki, które odczuwają ból, podczas wchodzenia i wychodzenia z kuwety lub podczas przybierania odpowiedniej pozycji do załatwienia się, będą jej unikać. Warto więc czasem się przełamać zakłócając kocią intymność i przypatrzeć się czy pupil nie ma problemów z wejściem do kuwety i poruszaniem się w niej.

Projekt bez nazwy-45.jpg
kot w kuwecie, Fot. canva.com/ Nils Jacobi

Kot załatwia się poza kuwetą - ważny komunikat dla właściciela

Koty w dosadny sposób komunikują się ze swoimi właścicielami. Gdy chcą się bawić, będą do skutku zrzucać i przewracać rzeczy, dopóki ci nie zareagują i nie podejmą zabawy. Tak samo tutaj będą załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą do momentu, aż nie odczytamy prawidłowo sygnału, jaki chcą nam przekazać. Szybka reakcja może nawet uratować życie pupilowi. Choć sytuacja może mocno uprzykrzać opiekunom życie z powodu nieprzyjemnego zapachu i trudnych do usunięcia plam, to nie należy denerwować się na zwierzaka, tylko szukać pomocy u najbliższego weterynarza.

Bardzo często koty załatwiają się obok kuwety lub w miejscach często uczęszczanych, by zasygnalizować swoim opiekunom, że coś jest nie tak, aby Ci zareagowali i im pomogli - mówi dla Świata Zwierząt specjalistka od kocich zachowań Martyna Ladzińska.

Projekt bez nazwy-46.jpg
kot u weterynarza, Fot. canva.com/ Nils Jacobi

Jeśli jednak to nie zdrowie naszego kota okaże się przyczyną problemu załatwiania się poza kuwetą, warto zgłosić się ze zwierzakiem do behawiorysty. Specjalista od kociego zachowania pomoże nam namierzyć problem i ustali plan działania, tak abyśmy mogli ponownie cieszyć się spokojnym życiem z naszym kotem.