Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Po czym poznać, że kot jest już seniorem? Nie wszystkie objawy widać gołym okiem
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 06.04.2024 13:09

Po czym poznać, że kot jest już seniorem? Nie wszystkie objawy widać gołym okiem

kot
Fot. Canva/supaneesukanakintr

Dla wszystkich żywych istot czas mija nieubłaganie. Warto pamiętać, że przemijanie dotyczy również naszych kocich przyjaciół. Jak wiadomo, mruczkom nie jest dane żyć tyle, co ludziom. Niektóre z oznak ich starzenia są widoczne na pierwszy rzut oka, a inne nie. A czy Ty wiesz, po czym poznać objawy starzenia się u kotów? 

Proces starzenia się u kotów

Średnia długość życia futrzaków zależy od wielu czynników. Domowe koty zazwyczaj są w lepszej kondycji zdrowotnej za sprawą szczepień, regularnych wizyt u weterynarza czy odpowiedniej diecie. Dzięki czemu często dożywają powyżej 15 lat. Bezpańskie mruczki, żyjące na ulicy są dużo bardziej narażone na urazy, głód i choroby, przez co średni wiek, który osiągają to 10 lat.

Przebieg kociego życia możemy podzielić na następujące etapy:

 • od momentu narodzin do 2 r.ż. — kot młody, dojrzewający płciowo,
 • od 2 do 8-10 lat — kot dorosły,
 • od 8-10 do 15 lat — kot senior,
 • powyżej 15 lat — kot staruszek. 

Proces starzenia się u kotów jest kwestią indywidualną. Następuje już po ok. 8-10 latach jego życia. Zmiany, jakie zachodzą, są oczywiście nieodwracalne. Nie wszystkie widać gołym okiem. Po czym zatem poznać, że nasz mruczek jest już seniorem?

kot.jpg
Fot. Canva/csdesigns
Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedzieć

Jakie są oznaki starzenia się u kota?

Z upływem czasu, nasz kot się zmienia. Z frywolnego kociaka, staje się dorosłym, dumnym kotem. Następnie nieubłaganie przychodzi czas seniorski. Mimo że proces starzenia się u każdego z mruczków przebiega inaczej, niektóre z oznak możemy zauważyć gołym okiem, niestety nie wszystkie. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę: 

 1. Wygląd futra — z wiekiem staje się ono bardziej matowe, szorstkie i wypłowiałe. Dodatkowo mogą pojawiać się na nim przebarwienia, w okolicy głowy. 
 2. Zaćma — stan, w którym zachodzi proces zmętnienia soczewki oka, a tym samym pogarsza się jakość widzenia.
 3. Większa masa ciała — efekt spadku procesu metabolizmu oraz mniejszej aktywności fizycznej. 
 4. Choroby zębów i przyzębia — przez lata nagromadzony kamień, próchnica czy stany zapalne dziąseł są częstą udręką starzejących się mruczków. Ból zębów może prowadzić do braku apetytu, a co za tym idzie do utraty wagi. 
 5. Choroby nerek — to jedna z częściej występujących dolegliwości u kotów starszych. Objawiają się poprzez: zwiększone pragnienie, spadek apetytu oraz wagi. Organy te są niezwykle ważne, dlatego warto kontrolować ich pracę, poprzez profilaktyczne badanie moczu i krwi.
 6. Nowotwory i guzy — na szczęście nie dotyczy to każdego kota, ale wraz z wiekiem, ryzyko zachorowania wzrasta. W razie niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
kot.jpg
Fot. Canva/mtr

Typowe zachowanie kociego seniora

Wraz z wiekiem zachowanie naszego futrzaka zmienia się na bardziej statyczne i opanowane. Rzadziej obserwujemy zwiększoną aktywność czy psotne wybryki. Poniżej przedstawiamy niektóre z często występujących zachowań u kotów w wieku seniorskim: 

 • mała aktywność fizyczna,
 • niechęć do kontaktu z człowiekiem,
 • ospałość,
 • utrata apetytu,
 • problemy z nietrzymaniem moczu,
 • niepokój, dezorientacja.

Nie odwrócimy ani nie zatrzymamy procesu starzenia się naszego mruczka, ale możemy otoczyć go odpowiednią opieką. Dopasowania pielęgnacja, dieta oraz profilaktyka zdrowotna mogą poprawić jakość życia naszego seniora. Bądźmy wrażliwi na zmiany, jakie zachodzą w naszych podopiecznych, aby pomimo nieuchronnych dysfunkcji żyło im się dobrze.

kocur.jpg
Fot. Canva/1001slide