Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Po tym poznasz, że dzik szykuje się do ataku. Jak zareagować?
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 04.04.2024 11:41

Po tym poznasz, że dzik szykuje się do ataku. Jak zareagować?

dziki
Fot. Canva/Byrdyak

Wraz z nadejściem wiosny, natura budzi się do życia. Niektóre ze zwierząt wstają ze snu zimowego, a inne dopiero przychodzą na świat. WWF Polska opublikowała ważny komunikat na temat dzików i ich młodych. Zwierzęta coraz częściej możemy spotkać nie tylko w lasach, ale także w pobliżu naszych domów. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak zareagować w takiej sytuacji oraz po czym poznać, że dzik szykuje się do ataku. Podpowiadamy. 

Wiosna to okres narodzin młodych dzików. Łatwo o spotkanie ich na naszej drodze

Dziki to powszechnie znane zwierzęta w Polsce. Faza płodności u loch przypada na okres jesienno-zimowy. Ciąża trwa ok. 108-120 dni. Czas narodzin warchlaków ma miejsce od marca do maja. Dlatego właśnie teraz zwiększyło się prawdopodobieństwo spotkania ich na naszej drodze.

Warto podkreślić, że zwierzęta te nie atakują bezpodstawnie ludzi, zwykle samowolnie oddalają się na ich widok. Jednak gdy poczują się zagrożone, mogą stać się niebezpieczne. WWF Polska przypomina o kilku ważnych zasadach przy ewentualnym natknięciu się na dziki. Po czym poznać, że mogą zaatakować? Jak reagować?

dzik.jpg
Fot. Pixabay/Mikewildadventure
Alert RCB, rząd rozesłał SMS-y. Pilne wieści dla właścicieli zwierząt Kociątko codziennie rano biegnie na przystanek. Mama nagrała wzruszającą scenę

Po czym rozpoznać, że dzik szykuje się do ataku. Jak zareagować?

Fundacja WWF Polska (ang. World Wide Fund for Nature, czyli – Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) opublikowała w swoich mediach społecznościowych ważny komunikat. Wiosna to okres narodzin wielu młodych warchlaków. Szansa na spotkanie ich jest znacznie większa w szczególności, że coraz częściej pojawiają się w okolicy naszych domów. Co zrobić gdy na naszej drodze pojawią się te dzikie zwierzęta?

Pamiętacie tekst wierszyka Jana Brzechwy: ”Dzik jest dziki, dzik jest zły, Dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, Ten na drzewo szybko zmyka”? I faktycznie jest to jedno z rozwiązań, ale jednak nie każdy jest tak wysportowany. Najbardziej niebezpieczne mogą być lochy z młodymi, gdyż starają się one ochronić swoje potomstwo przed ewentualnym zagrożeniem. Jak więc poprawnie zareagować? Oto kilka wskazówek:

  • zachowaj możliwy spokój i nie rób gwałtownych ruchów,
  • nie zbliżaj się do młodych,
  • nie krzycz,
  • nie biegnij, 
  • nie odganiaj ich,
  • powoli, w ciszy wycofaj się z miejsca.

Jeśli nie zastosujesz się do powyższych rad, możesz rozwścieczyć dziki. Oznaką, że szykują się do ataku, jest sapanie. Wtedy musimy działać szybko, żeby nie zostać poturbowanymi. Gdy dojdzie do sytuacji, że locha lub odyniec zaatakują nas, ważne jest, aby podczas ucieczki często zmieniać kierunek — to mało zwrotne zwierzęta. Innym, słynnym rozwiązaniem jest wdrapanie się na drzewo lub inny obiekt, który mierzy min. 2 metry. 

Dlaczego dziki pojawiają się na zamieszkanych terenach?

Coraz częściej dziki możemy spotkać nie tylko w lesie, ale również w centrum miasta, pod blokiem czy w parkach miejskich. Jakie są tego przyczyny? Zwierzęta ochoczo pojawiają się w pobliżu naszych mieszkań z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, często jest tak, że tereny, które zostały przeznaczone na zabudowę, kiedyś były naturalnym środowiskiem tych leśnych istot. Dodatkowo w miejscach zamieszkanych przez ludzi mają ułatwiony dostęp do pożywienia. W pobliżu śmietników zawsze znajdzie się jakiś smakowity kąsek.

W związku z powyższym ważne jest przestrzeganie kilku reguł:

  • śmieci wyrzucajmy do zamykanych pojemników lub pomieszczeń, gdzie zwierzyna nie będzie miała dostępu,
  • nie wyrzucajmy resztek jedzenia przez balkony czy okna (chcąc dokarmić np. ptaki, przyciągamy dziki).

Ważne jest, aby działać prewencyjnie. Nieumyślne dokarmianie dzików sprawia, że zwierzęta te uczą siebie i swoje potomstwo do śmielszych eskapad do terenów zamieszkałych stwarzając potencjalne zagrożenie lub narażając nas na niezłą dawkę stresu. Jeśli natkniemy się na nielegalne wysypisko odpadów w naszej okolicy, zgłośmy to odpowiednim służbom.