Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak przegonić kota z ogrodu? Wystarczy, że zastosujesz ten trik, a problem zniknie
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 12.04.2024 15:08

Jak przegonić kota z ogrodu? Wystarczy, że zastosujesz ten trik, a problem zniknie

kot w ogrodzie
Fot. Canva/jfmdesign

Koty to jedne z najpopularniejszych domowych pupili. Te piękne zwierzęta potrafią być bardzo pomocne w walce ze szkodnikami domowymi, takimi jak myszy, jednak ich obecność, zwłaszcza niepożądana, nie zawsze niesie za sobą pożyteczne skutki. Właściciele ogrodów dobrze zdają sobie sprawę, jakim utrapieniem potrafią być wolno wychodzące lub dzikie koty. Jak pozbyć się nieproszonych mruczków w skuteczny i bezpieczny dla nich sposób? Zdradzamy sprawdzone sposoby.

Koty to nie zawsze mile widziany gość w ogrodzie

Kot to niezastąpiony przyjaciel człowieka, który potrafi być sprzymierzeńcem nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. Jego drapieżna natura czyni go doskonałym łowcą gryzoni, co z pewnością docenią wszystkie osoby dbające o kwiaty i ogródki warzywne. Niestety problem zaczyna się, gdy mruczek zaczyna nieświadomie niweczyć efekty Twojej pracy. Te zwierzaki są nie gorszymi kopaczami niż psy, dlatego zdarza im się rozkopywać rabaty. Zaspokajają tym samy nie tylko swoją potrzebę eksploatacji, ale również zakopują odchody. 

Kolejnym dokuczliwym zachowaniem kota jest znaczenie moczem terenu. Najczęściej robią to niewykastrowane kocury w wielu różnych miejscach na terenie całej posesji. I choć koci mocz nie jest tak żrący jak ten psi, ma on bardzo ostry i dokuczliwy zapach, który trudno zignorować. Najskuteczniejszym sposobem, który temu zapobiega, jest kastracja mruczka, jednak dobrze wiemy, że w ogrodzie potrafią gościć się nie tylko koty właścicieli, ale również te wolno żyjące. Na szczęście istnieje sposób, by bezpiecznie i skutecznie je odstraszyć.

Co znajduje się w środku grzechotki grzechotnika? Odpowiedź was zaskoczy Tego nigdy nie rób podczas spaceru z psem. Pupil na pewno to doceni

Jak ograniczyć straty w ogrodzie, które wyrządza kot?

Dzikie koty lub te, które są wypuszczane przez właścicieli, chętnie zaglądają na różne posesje w okolicy. Niestety niektóre ich instynktowe zachowania wpływają na degradację ogrodu, o który tak pieczołowicie dbają właściciele. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym nie pozwolimy mruczkowi na wyrządzenie szkód, a zamiast tego zaczniemy z nim żyć w symbiozie. Do tego jednak niezbędne będzie dowiedzenie się, czym kieruje się zwierzak, który nas odwiedza. 

Najważniejszym działaniem będzie zlokalizowanie miejsca, w którym kot najczęściej znaczy teren. W takim miejscu nie należy sadzić roślin, szczególnie tych, które są wrażliwe na działanie moczu. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, możemy spryskać dane miejsce mieszanką wody z wodą utlenioną lub octem. Z kolei młode rośliny lub świeżo wysiane nasiona można ochronić przed kotem, okrywając je siatką o dużych oczkach. Na rabaty warto wysypać żwir lub kamienie, które uniemożliwią kopanie. Podobne zastosowanie będzie miało również wyłożenie danych miejsc mchem lub agrowłókniną.

Jednak co zrobić, jeśli pomimo naszych starań kot dewastuje ogród, a zapach jego moczu staje się nie do wytrzymania? Wówczas warto sięgnąć po nieinwazyjne, ale jednocześnie skuteczne środki, które pomogą nam go przepędzić z posesji. Ten trik jest banalnie prosty, a zacznie działać natychmiast.

kot w ogrodzie
Fot. Canva/HansLinde

Najskuteczniejszy trik na odstraszenie obcych kotów

Koty posiadają niezwykle rozwinięty, a tym samym wyczulony zmysł zapachu. Warto wykorzystać ten fakt i postawić na rozwiązania, które wykorzystają zapachy, których mruczek wprost nie znosi. Dzięki temu nie będzie on już więcej gościł w Twoim ogrodzie. Aby odstraszyć zwierzę z niewielkiej przestrzeni, np. tarasu lub balkonu, można użyć olejków eterycznych. W tym celu świetnie sprawdzą się te na bazie lawendy, eukaliptusa lub olejków mentolowych.

By ochronić rośliny w ogrodzie, posadź wśród nich takie, które swoim zapachem zniechęcą mruczka do dalszej eksploracji. Będzie to m.in. mięta, lawenda, ruta zwyczajna, kocanka włoska czy bodziszek bałkański. Dodatkowo możesz rozsypać w ogrodzie zmielona nasiona gorczycy, fusy z kawy czy skórki cytrusów — są one bezpieczne dla roślin, natomiast koty nie znoszą ich woni!

kot w ogrodzie
Fot. Canva/oleksandr-diachenko
kot w ogrodzie
Fot. Canva/Nils Jacobi