Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies kopie dołki? Odpowiedź nie jest oczywista
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 13.04.2024 10:19

Dlaczego pies kopie dołki? Odpowiedź nie jest oczywista

kopiące psy
fot. Canva/Damedeeseo

Prawdopodobnie każdy z nas widział moment, w którym pies pełen poświęcenia i zaangażowania kopał dołki. Dla wielu jest to zupełnie normalne zachowanie, jednak dla właścicieli ogródków i działek to wielka zmora. Czy kopanie przez psa jest normalnym zachowaniem czy może właściciele czworonogów powinni mieć powody do zmartwień? Wyjaśniamy. 

Dlaczego pies kopie dołki?

Każdy, kto regularnie dba o swój ogródek, doskonale wie, ile czasu wymaga pielęgnacja roślin, plewienie czy koszenie trawy. Rabaty z kwiatami lub grządki z warzywami i owocami wymagają szczególnej pielęgnacji, dlatego nic dziwnego, że właściciele denerwują się zniszczeniami wyrządzonymi przez czworonogi.

Nie jest tajemnicą, że psy uwielbiają kopać. Robią to nie tylko we własnych ogródkach, ale również na spacerze, a nawet na plaży. Wówczas psy wyglądają na zadowolone, a czynność wykonują z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z powodów, przez które psy kopią dołki jest nuda. Zwierzę, które nie zażyło odpowiedniej dawki aktywności, będzie próbowało ją spożytkować w inny sposób. Zamiast biegania bez celu może wybrać właśnie kopanie. Jeśli więc posiadasz ogród, a twój pupil regularnie go niszczy, warto zadbać o jego aktywność i rozrywki, dzięki którym wybawi się i nie będzie miał czasu na nudę.

pies kopie dołki
fot. Canva/sanjagrujic
Szczeniak chwiejnym krokiem podszedł do małej dziewczynki. Film hitem w sieci Mają nawet 12 tysięcy zębów i potrafią spać kilka lat. O jakim zwierzęciu mowa?

Próba rozładowania emocji i napięcia

Nuda to jednak niejedyny powód, przez który psy kopią dołki. Okazuje się, że często takie zachowanie wynika z próby poradzenia sobie z własnymi emocjami i pozbycie się napięcia. W niektórych przypadkach kopanie przez pupila dołków może być dla właściciela sygnałem wołania o pomoc. Psy rozładowują bowiem emocje, takie jak stres czy frustracja. Nie mogąc sobie z nimi poradzić, decydują się na wzmożoną aktywność. Właściciele powinni zwrócić uwagę na takie zachowanie. Jeśli istnieje podejrzenie, że pupil ma problemy z regulacją napięcia, warto skonsultować się z behawiorystą.

Kolejnym aspektem jest chęć schłodzenia się. W gorące dni psy instynktownie szukają sposobów, by choć na chwilę odpocząć od panującego upału. Sprawdzonym sposobem jest wykopanie dziury, gdyż w niższych partiach ziemi jest dużo chłodniej. Jeśli w gorące dni dostrzeżesz, że twój pies kopie dziurę, a następnie się w niej kładzie, z dużą pewnością można stwierdzić, że właśnie w ten sposób chce się ochłodzić. 

psy kopią dołki
for. Canva/Tatyana Morozova

Psy mają kopanie w genach

Warto również pamiętać o tym, że psy bardzo często po prostu lubią kopać dołki. Jest to dla nich rozrywka, która sprawia im przyjemność i satysfakcję. Szczególnie dotyczy to psów ras określanych jako norowce, na przykład jamników czy terierów. W ich genach zapisana jest chęć kopania, chociażby aby ukryć pod ziemią pożywienie. Jeśli jednak zauważysz, że twój pupil kopie dziurę tuż przy ogrodzeniu, zapewne planuje ucieczkę

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są urazy, które mogą wynikać z nadmiernego lub zbyt silnego kopania. Do szkód może dojść, kiedy czworonóg podczas kopania trafi na kamień. Wówczas nietrudno o kontuzję poduszek lub pazurów. Jeśli więc twój pies uwielbia kopać, regularnie obserwuj łapki pupila, by możliwie jak najszybciej zareagować, gdy tylko pojawią się urazy. W takich przypadkach warto sięgnąć po maści, które przyspieszają proces gojenia się ran. W przypadku skaleczenia lepiej udać się do weterynarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu psa.

pies kopie dołki
fot. Canva/SynchR