Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy można kąpać szczeniaka? Tym możesz zrobić mu krzywdę
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 14.04.2024 11:09

Czy można kąpać szczeniaka? Tym możesz zrobić mu krzywdę

pies
Fot. canva.com/gettyimages

Wielu właścicieli psów ma problem z kąpielą swojego czworonoga. Zwierzę albo bardzo tego nie lubi i przejawia agresywne zachowania, albo bardzo się boi. Są jednak sposoby, aby go do tego przekonać. Warto zacząć oswajanie pupila z wodą i mydłem już od jego szczenięcych lat. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad. Inaczej można wyrządzić mu tym krzywdę.

Co zrobić z brudnym szczeniakiem?

Każdy świeżo upieczony właściciel czworonoga ma wiele pytań. Zazwyczaj dotyczą one podstawowych potrzeb zwierzaka oraz nieznanych nam dotąd psich zachowań. Wiele codziennych sytuacji spowodowanych odkrywaniem świata przez szczeniaka przyprawia nas niemal o zawał serca. Część z nich może sprawić, że pupil będzie wymagał kąpieli. Ale kiedy i czy w ogóle, czy można kąpać szczeniaka?

Kilkutygodniowy pies ma również swój specyficzny zapach. Nie zawsze jest on przyjemny dla naszego nosa. Zdarza się także, że zwierzę wzięte ze schroniska lub fundacji, albo znalezione na dworze jest po prostu brudne. Jednak szczeniak mimo swojej niespożytej energii wydaje się bardzo kruchą i wrażliwą istotą. Dlatego wielu nowych właścicieli boi się kąpać swoje maluszki, aby nie zrobić im krzywdy. Na pytania i pojawiające się wątpliwości niedoświadczonych opiekunów odpowiada dla Świata Zwierząt profesjonalna groomerka Sylwia Chrzanowska właścicielka salonu dla psów Terrieros. 

Projekt bez nazwy-71.jpg
ubrudzony szczeniak, Fot. canva.com/ Maksym Isachenko
Co znajduje się w środku grzechotki grzechotnika? Odpowiedź was zaskoczy Tego nigdy nie rób podczas spaceru z psem. Pupil na pewno to doceni

Czy można kąpać szczeniaka? O czym należy pamiętać

Pierwszą kąpiel szczeniak może odbyć już 2 tygodnie po ostatniej dawce szczepienia na choroby zakaźne. Po tym okresie zwierzę nabiera niezbędnej odporności na takie choroby jak nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha i wścieklizna. Warto pokazać pupilowi czym jest woda i oswoić go z naszą łazienką, tak aby postrzegał to miejsce z czymś dobrym, miłym i przyjemnym.

Dzięki temu przyzwyczajamy psa od samego początku. Szczeniaczki bardzo szybko się uczą i późniejsze kąpiele nie są już problemem - mówi naszej redakcji specjalistka od psich kąpieli Sylwia Chrzanowska.

Projekt bez nazwy-72.jpg
Kąpiel szczeniaka, Fot. canva.com/  evablancophotos

Żeby kąpiel kojarzyła się czworonogowi z czymś naturalnym, a nawet relaksującym powinniśmy wiedzieć, że są pewne zasady, których musimy przestrzegać. Inaczej podczas mycia psa, możemy nieświadomie wyrządzić mu krzywdę oraz zniechęcić go do dalszej współpracy, przez co już zawsze będziemy mieli z nim problem po deszczowych spacerach. Szczeniaczki są bardzo ciekawskie i zazwyczaj dzięki dobrze wprowadzonym metodom zapamiętują współpracę z właścicielem jako super zabawę, za którą jeszcze otrzymują ulubione smaczki. Na te elementy podczas każdej kąpieli trzeba zwrócić szczególną uwagę:

  • ustaw dobrą temperaturę wody — nie może być ona za gorąca, ani za zimna;
  • dobierz odpowiedni szampon — w pierwszym okresie powinien być delikatny, dedykowany dla szczeniaków;
  • bardzo dokładnie spłucz mydliny z psa — uważaj jednak na nosek. Jest to miejsce, które należy chronić przed zalaniem wodą;
  • używaj dobrych narzędzi do rozczesania sierści — kąpiel pupila nie kończy się na wytarciu ręcznikiem. Odpowiednia pielęgnacja futra a przy tym przyzwyczajenie szczeniaka do szczotki to bardzo ważna czynność, którą gdy piesek podrośnie i zacznie gubić sierść, będziemy musieli wykonywać znacznie częściej.

Jest tendencja, że suczki wolą cieplejszą wodę, a panowie chłodniejszą - zwraca uwagę na dobór temperatury wody groomerka Sylwia Chrzanowska.

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

Najważniejsza dla psa w nauce komend oraz zasad panujących w domu jest systematyczność. Tyczy się to również kąpieli. Dzięki regularnemu myciu pupila zabiegi pielęgnacyjne staną się dla niego czymś zupełnie naturalnym. Warto podczas wdrażania takiej czynności wyznaczyć w domu do tego jedno miejsce, tak aby szczeniak wiedział, co od niego chcemy i co się będzie działo. Żeby piesek nie czuł się osaczony, oraz aby było nam wygodniej przy nim pracować podczas rozczesywania futra, pomocnym może okazać się umiejscowienie go na podwyższeniu. Może to być stolik lub stojąca w łazience pralka. 

Należy unikać ganiania psa z przysłowiowym grzebieniem po mieszkaniu. Trzeba unikać też wykonywania pielęgnacji w miejscach, które pies kojarzy z zabawą lub relaksem. Warto pamiętać, że psy testują granice człowieka i go wychowują pod siebie. Jeśli w trakcie pielęgnacji piesek zaczyna piszczysz, gryźć lub szczekać nie należy przerywać. Po chwili zorientuje się, że taki sposób wymuszania nie jest skuteczny i podda się spokojnej pielęgnacji - udziela porad dla Świata Zwierząt groomerka.

Projekt bez nazwy-73.jpg
kąpiel szczeniaka, Fot. canva.com/ DuxX

Jeśli rozpoczniemy przyzwyczajanie psa do mycia w okresie szczenięcym i zastosujemy się do zasad, to mamy spore szanse na powodzenie. Dzięki temu gdy pupil podrośnie i będzie cięższy spokojnie damy sobie z nim radę, a kąpiele będą przyjemnością nie tylko dla niego, ale również i dla nas. Pamiętajmy, aby zawsze nagradzać psa za współpracę. Nawet jeśli nie przebiegła ona idealnie. Można tutaj zastosować ulubione smaczki lub wykorzystać użyty do wycierania ręcznik jako idealny szarpak. Dzięki temu zwierzę będzie kojarzyć mycie po spacerze nie jako karę, ale jako kolejną wspólną zabawę z właścicielem. 

Jest to szczególnie ważne w okresie szczeniactwa, ponieważ wtedy szczeniaczek tak samo jak małe dziecko uczy się życia i kształtuje swój charakter. Oczywiście pamiętajmy aby komunikować się z psem, mówiąc mu co robimy. Wzajem szacunek to podstawa sukcesu - komentuje dla Świata Zwierząt ekspertka Sylwia Chrzanowska.

Czy można zabrać szczeniaka do groomera?

Groomer, czyli psi fryzjer, to osoba zajmująca się pielęgnacją zwierząt. Jest szczególnie dobrze znana właścicielom psów i kotów wymagających regularnego strzeżenia oraz biorących udział w wystawach. Jednak od dłuższego czasu z usług groomerskich korzystają zwykli właściciele czworonogów. Ale czy można oddać szczeniaczka do salonu fryzjerskiego?

Oczywiście, że tak. Groomer jest profesjonalistą. Kąpiel będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb danego pieska. Oczywiście również doradzi właścicielowi jak w przypadku jego pupila powinna wyglądać domowa pielęgnacja, tak żeby była bezpieczna, skuteczna i komfortowa. Zarówno dla psa jak i jego opiekuna - odpowiada na nasze pytanie właścicielka salonu pielęgnacji psów.