Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Linienie psa. Jak rozpoznać naturalny proces od stanu chorobowego
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 07.04.2024 10:21

Linienie psa. Jak rozpoznać naturalny proces od stanu chorobowego

czesanie psa
Fot. Canva/annastills

Wszechobecna sierść na meblach czy na ubraniach to częsta zmora właścicieli czworonogów. Linienie to w pełni naturalny i nieunikniony proces fizjologiczny. Czasami jednak może także sygnalizować stan chorobowy. Dlaczego psy tracą sierść? Czy można temu jakoś zaradzić? I kiedy powinno nas to zaniepokoić?

Dlaczego psom wypada sierść?

Decydując się na posiadanie psa, musimy być świadomi różnych konsekwencji, jakie niesie za sobą ten krok. Między innymi należy pamiętać, że tak jak ludziom wypadają włosy, tak zwierzętom sierść. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to całkowicie naturalny proces, któremu nie jesteśmy w stanie zaradzić. Co ciekawe u jednych czworonogów okres wzmożonego linienia ma miejsce dwa razy do roku: wiosną i jesienią, a u innych trwa on nawet przez cały rok. Uwarunkowane jest to rasą oraz rodzajem futra zwierzaka.

Sierść u psa odgrywa nie tylko rolę estetyczną i wizualną, ale przede wszystkim odpowiada za prawidłową termoregulację organizmu. Ta naturalna powłoka chroni pupila przed chłodem czy zbyt intensywnym słońcem, a co za tym idzie poparzeniami. Linienie to proces, podczas którego zrzucane są zewnętrzne warstwy ciała, a w przypadku psów pozbywają się one martwego futra. Zjawisko to ma na celu dostosowanie sierści do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. 

Warto podkreślić, że nie tylko pogoda ma wpływ na linienie u psów. Przyczyny uwarunkowane mogą być zarówno bodźcami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Do wymiany futra może przyczynić się m.in.:

  • kondycja zdrowotna;
  • przyjmowane leki;
  • gospodarka hormonalna;
  • sposób żywienia;
  • sztuczne oświetlenie.
pies.jpg
Fot. Canva/ Nick_H
Posesja warta miliony, a na niej konający pies. Beza nie zasłużyła na taki los Po tym poznasz, że dzik szykuje się do ataku. Jak zareagować?

Nadmierne wypadanie sierści u psa. Jak rozpoznać naturalny proces od stanu chorobowego?

Pomimo że linienie jest naturalnym procesem fizjologicznym u psów, dzięki któremu dostosowują się one do zmieniającej się pory roku, powinniśmy zachować czujność. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zjawisko zrzucania futra, może mieć również podłoże na tle zdrowotnym. Jeśli zaobserwujemy, że sierść naszego czworonożnego przyjaciela stała się bardziej matowa lub na jego ciele widoczne są łyse plamy, należy niezwłocznie udać się z naszym podopiecznym do weterynarza

Wzmożone wypadanie sierści u psów może zwiastować np. alergię, grzybicę, zaburzenia endokrynologiczne, obecność pasożytów bądź niedobory niezbędnych składników w suplementacji. Nie należy jednak zgadywać i działać na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza ds. weterynarii.

Czy można zmniejszyć ilość wypadającej sierści u psa?

To, że ogólne zjawisko linienia naszego pupila jest nieuniknione i pozostaje nam to wyłącznie zaakceptować, już wiemy. Na pocieszenie jednak podpowiadamy, że istnieją sposoby na ograniczenie ilości wirujących w powietrzu kłębków futra. Poniższe rady wprowadzone w życie, mogą sprawić, że proces ten stanie się mniej uciążliwy dla obu stron. Oto one: 

  • wyczesywanie sierści — jedna z fundamentalnych czynności zwłaszcza w okresach nasilenia się procesu linienia. Codzienne wyczesywanie futra poza tym, że pomoże nam zebrać nadmiar włosia, to może okazać się odprężające dla pupila. Dodatkowo sprawimy, że jakość futra się poprawi — będzie ono gładsze i bardziej lśniące. Warto rozważyć zakup furminatora bądź dedykowanej szczotki dla psów, które umilą i ułatwią nam pielęgnację;
  • suplementacja — kolejnym ważnym elementem w walce z linieniem jest podawanie zwierzakom właściwych suplementów. Świetnie sprawdzą się te zawierające: witaminę B, cynk, biotynę oraz kwasy omega 3 i 6. Przy suplementacji należy pamiętać o systematyczności, tylko wtedy ma to sens i przyniesie pożądany efekt;
  • dobór kosmetyków pielęgnacyjnych — wybór odpowiednich preparatów, które stosujemy w codziennej pielęgnacji, również ma ogromne znaczenie. Nie wolno używać własnych szamponów czy żeli. Sięgajmy wyłącznie po te dedykowane dla czworonogów, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Nieodpowiednią pielęgnacją możemy doprowadzić do podrażnień czy łupieżu u naszego podopiecznego. 
pies.jpg
Fot. Canva/ Goochie Poochie Grooming