Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Nagłe ataki agresji u psa. Z czego wynikają i jak na nie reagować?
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 15.04.2024 09:35

Nagłe ataki agresji u psa. Z czego wynikają i jak na nie reagować?

agresywny pies
fot. Canva/primeimages

Czy zauważyłeś problemy z agresją u swojego psa? Jeśli tak, wiedz, że coś się dzieje. Czworonogi z natury nie uchodzą za porywcze zwierzęta. Jednak niektóre czynniki mogą wpłynąć na zmianę ich zachowania. W takiej sytuacji należy reagować szybko.

Dlaczego pies jest agresywny?

Od dawien dawna pies i człowiek stanowią zgrany duet. Czworonogi uchodzą za przyjacielskie dla ludzi zwierzęta i kojarzą nam się jako niezwykle milusińskie istoty. Co w przypadku, gdy widzimy, że u psa pojawiają się nagłe ataki agresji? Na początku warto przyjrzeć się przyczynom takiego zachowania.

Podłoże porywczej postawy u psów może być różne. Oto niektóre z możliwych źródeł:

 • stres, strach — psy w obliczu zagrożenia szczekają i gryzą. Jest to ich sposób obrony. Często możemy zaobserwować wzmożenie nerwowego zachowania czworonoga w efekcie np. na hałas czy obecność innych zwierząt;
 • trauma — przeszłość czworonoga odgrywa dużą rolę na późniejszą jego postawę. Zwierzęta, które zaznały w życiu cierpienia w postaci np. bicia bądź porzucenia mogą być bardziej agresywne. Jest to częsty problem zwierzaków w schroniskach, które boją się zaufać po raz kolejny;
 • błędna tresura — nieprawidłowe przeszkolenie przez właścicieli i brak należytej socjalizacji wpływają na to, że pies może reagować nerwowo. Czworonożni rodzice powinni bezzwłocznie oraz konsekwentnie reagować na przejawy agresji i absolutnie nie zachęcać do tego takiego zachowania;
 • niezaspokojenie podstawowych potrzeb — pupil może sygnalizować nam, że czegoś mu brakuje bądź coś mu nie odpowiada, np. karma, brak poczucia bezpieczeństwa, brak odpowiedniej dawki aktywności. Bądźmy uważni na wysyłane nam informacje;
 • choroba — jeśli psu dokucza ból lub ma inne problemy zdrowotne, może stać się agresywny;
 • specyfika rasy — niektóre rasy charakteryzują się większą predyspozycją do agresywnych postaw, np. rottweiler. Przed zakupem czy adopcją zawsze należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego psa;
 • instynkt rodzicielski — gdy zwierzę czuje, że bezpieczeństwo jego potomstwa może być potencjalnie zagrożone, przechodzi do ataku w celu obrony.
Szczeniak chwiejnym krokiem podszedł do małej dziewczynki. Film hitem w sieci Mają nawet 12 tysięcy zębów i potrafią spać kilka lat. O jakim zwierzęciu mowa?

Jak psy przejawiają agresję?

Należy podkreślić, że przejawy agresywnych czynów u psów niejednokrotnie obserwujemy już w szczenięcych latach ich życia. Z pozoru niewinne podgryzanie nóg może w późniejszy czasie eskalować i stać się problemem. Niezwykle ważna jest edukacja od najmłodszych lat i negowanie tego typu wybryków. Im wcześniej, tym lepiej.

Psy przejawiają agresję w różny sposób. Jeśli ma ona podłoże na tle lękowym, zaobserwujemy poniższe zmiany w jego ciele:

 • podkulony ogon;
 • uniesioną sierść;
 • ciężar ciała na tylnych łapach;
 • wzrok skierowany na bok.

Następnie czworonogi zaczynają warczeć i przechodzą do ataku w postać np. ugryzienia. 

Nieco inaczej jest, gdy porywcze zachowanie psa wynika z obrony danego terytorium. Wtedy obserwujemy ciągłe zjawisko szczekania i wrogość wobec zbliżającej się osoby, natomiast wyuczony pies, na stosowną komendę odpuści i przestanie ujadać. 

pies.jpg
Fot. Canva/Gajus

Jak reagować na nagłe ataki agresji u psa?

Jak zachować się, gdy pies jest agresywny? Podpowiadamy:

 • upewnij się, czy twój pupil ma zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo i komfort — jeśli nie, zadbaj o to;
 • reaguj ze spokojem oraz opanowaniem;
 • nie nawiązuj kontaktu wzrokowego;
 • nie gestykuluj gwałtownie;
 • bądź stanowczy, ale nieagresywny, nie krzycz;
 • zapewnij sobie bezpieczeństwo.

Jeśli zauważyłeś, że u twojego pupila występują nagłe ataki agresywnego zachowania — reaguj, aby zapobiec nasileniu się problemu. Pamiętaj, że jeśli działania na własną rękę nie skutkują, niezwłocznie poradź się behawiorysty bądź weterynarza, aby lepiej zrozumieć zachowanie psa i zapobiec ewentualnym przykrym konsekwencjom.

pies.jpg
Fot. Canva/alexei_tm