Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak nagradzać psa? Czworonóg nie zawsze liczy na smakołyki
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 05.04.2024 07:37

Jak nagradzać psa? Czworonóg nie zawsze liczy na smakołyki

pies
Fot. Canva/Blue Bird

Odpowiednia motywacja do nauki nowych rzeczy jest niezwykle istotna zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Najczęstszym narzędziem, po które sięgamy w tresurze psów, jest nagradzanie. Należy jednak podejść do tematu ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ może się to obrócić przeciwko nam. Żaden z właścicieli czworonogów nie chciałby, żeby jego pupil za każdym razem wymuszał smakołyki albo był zwyczajnie rozpieszczony. Jak więc skutecznie nagradzać psa? Podpowiadamy.

Czy nagradzanie psa jest ważne?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nagradzanie jest niezbędnym elementem w wychowaniu naszych czworonożnych przyjaciół. Ta forma wyróżnienia sygnalizuje mu aprobatę dla danego zachowania. Odpowiednio zachęcone i zmotywowane zwierzę chętniej wykonuje czy powtarza czynności, gdyż kojarzą mu się one z czymś przyjemnym, np. ulubionym smakołykiem. Dzięki nagrodom utrwalamy pożądane postawy u psa, które chcemy z nim wypracować i wyszkolić.

Należy pamiętać, że jeśli nasz czworonóg wykona komendę czy zlecone mu zadanie, powinien od razu otrzymać bonus. Dzięki temu skojarzy nagrodę z konkretnym zachowaniem. W początkowej fazie szkoleń warto gratyfikować każdą posłusznie wykonaną czynność, jednak z czasem trzeba to ograniczać, aby zbytnio nie rozpieścić naszego pupila. Nie rezygnujmy jednak całkowicie z formy aprobaty, ponieważ wpłynie to negatywnie na jego motywację. Zatem jak wynagradzać psa? Czy wiesz, że on nie zawsze oczekuje smakołyków?  

pies.jpg
Fot. Canva/Sanja Radin
Alert RCB, rząd rozesłał SMS-y. Pilne wieści dla właścicieli zwierząt Kociątko codziennie rano biegnie na przystanek. Mama nagrała wzruszającą scenę

Czy smakołyki są najlepszym sposobem wynagradzania psa? Okazuje się, że pupil nie zawsze na to liczy

Właściciele czworonogów najchętniej sięgają po smakołyki, jako formę nagrody. Należy jednak wspomnieć o kilku ważnych kwestiach. Na początku warto ustalić, która przekąska jest tą ulubioną, dając pupilowi wybór spośród różnych produktów. Inną istotną sprawą jest to, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której pupil zjada całą miskę karmy i nie jest głodny, ponieważ metoda ta może nie poskutkować. Pamiętajmy także, żeby kontrolować ilość spożywanych przysmaków i nie doprowadzić do przekarmienia. Zwróćmy uwagę na jakość podawanych produktów, sięgając po te pełnowartościowe.

Czy smakołyki są zatem najlepszym sposobem wynagradzania psa? Jedzenie jest dobrym pomysłem, ale niejedynym i nie zawsze trafnym, dlatego kierujmy się umiarem i rozwagą. Poniżej przedstawiamy kilka innych metod na skuteczne i efektywne gratyfikowanie psa:

  • pochwała słowna (np. czule zaintonowana pochwała, pieszczotliwe słowo),
  • czuły dotyk, pieszczoty (np. pogłaskanie, poklepanie, przytulenie),
  • podarowanie zabawki (np. piłka, gryzak),
  • wspólna zabawa (np. aportowanie, wspólne bieganie),
  • spuszczenie ze smyczy (należy pamiętać, aby miejsce było bezpieczne zarówno dla pupila jak i dla ewentualnych przechodniów),
  • pozwolenie na zabawę z innymi psami.
pies.jpg
Fot. Canva/Nikola Stojadinovic

Indywidualne podejście do oczekiwań pupila

Form wynagradzania psów jest wiele, jednak należy podejść do tematu indywidualnie, wsłuchać się w potrzeby czworonoga, gdyż każdy z nich jest inny i ma swoje określone preferencje. Jeden woli być obdarowywany czułościami ze strony psiego rodzica, innemu zaś leci ślinka na samą myśl o ulubionym smakołyku. Kierujmy się przede wszystkim dobrem naszego psiego podopiecznego. 

Jak mówi Krzysztof Tatar, znany polski trener psów:

Możecie te formy [nagradzania - przyp. red.] ze sobą łączyć i je przeplatać. W tym wszystkim skupcie się na obserwacji psa, bo to on wam pokaże, co sprawia mu przyjemność. 

Psi behawiorysta na swoim koncie na Instagramie ma już ponad 167 tys. obserwujących i regularnie dzieli się cennymi poradami dla właścicieli czworonogów.