Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak rozpoznać demencję u kota? Objawy choroby to nie tylko dezorientacja
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.03.2024 15:16

Jak rozpoznać demencję u kota? Objawy choroby to nie tylko dezorientacja

demencja u kota
Fot. canva.com/ Aleksandr Zotov

Ze skutkami starości zmagają się nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Wraz z wiekiem spadkowi ulega kondycja i samopoczucie, a proporcjonalnie zwiększa się ryzyko wielu chorób wieku starczego. Jedną z dolegliwości, która może dotknąć koty na starość, jest demencja. Objawy tej choroby są bardzo zbliżone do ludzkiego Alzheimera. Jak je rozpoznać? Wyjaśniamy, jak radzić sobie z mruczkiem staruszkiem, który zmaga się z zaburzeniami poznawczymi i zaczyna tracić pamięć.

Starości nie da się uniknąć. Czym jest kocia demencja?

Każdy organizm się starzeje i jak dotąd nie wynaleziono jeszcze cudownego leku, który zatrzymałby ten proces. Nasze zwierzęta, podobnie jak my, odczuwają zachodzące wraz z wiekiem zmiany w organizmie. W pewnym momencie zaczynają poruszać się wolniej, wydają się rozkojarzone, gubią się w mieszkaniu, więcej śpią, a wizyty u lekarzy zdarzają się coraz częściej. Nasze czworonogi nie muszą czekać aż 70 lat, aby przekonać się o tych objawach. Wystarczy im zaledwie 10 - 12 lat, by dołączyć do grona staruszków.

Dzięki nowoczesnej medycynie jesteśmy w stanie radzić sobie z wieloma chorobami naszych pupili, co przekłada się na ich dłuższy żywot i utrzymanie dobrego komfortu funkcjonowania. Przy odrobinie szczęścia, zbilansowanej diecie i właściwej opiece nad podopiecznym koty mogą dożyć nawet 20 lat. 

Starość nie radość i niestety mruczki w sędziwym wieku odczuwają pewne skutki swojej długowieczności. Przykładem jednej z powszechnie występujących dolegliwości u zwierząt domowych jest kocia demencja, czyli zaburzenia funkcji poznawczych. Szacuje się, że obecnie dotyka ona nawet co drugiego zwierzaka powyżej 15 roku życia i co czwartego w wieku 11 - 14 lat. 

Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To zagrożenie dla kotów Najemca się wyprowadził, a zwierzęta zostały. Aż strach pomyśleć, co przeżywały

Jak rozpoznać demencję u kota?

Czym objawia się stan, który wykazuje wiele podobieństw do Alzheimera? Demencja u kotów to neurologiczne schorzenie, które jest w pewnych objawach bardzo zbliżone do demencji występującej u ludzi. To niezwykle przykra choroba, podczas której pogarszają się funkcje poznawcze i nabyte w ciągu życia umiejętności zwierzęcia. Zmianie ulega również koci behawior, dlatego niekiedy wszelkie odstępstwa od normalnego zachowania pupila mogą być przydatne jako wczesne wskaźniki rozwoju choroby.

Pierwszymi objawami są kłopoty z orientacją. Miejsce przebywania nie ma tutaj znaczenia. Problemy mogą pojawić się zarówno w dobrze znanym mruczkom domu, jak i podczas kocich wędrówek po okolicy. Oprócz tego można zaobserwować zwiększony lęk lub agresję. Na późniejszym etapie koty stają się zagubione i flegmatyczne. Zdarza się też, że zwierzę zapomina o jedzeniu, albo o tym, gdzie znajduje się jego miska lub kuweta. Odbierane jako kocią złośliwość głośne miauczenie jest tak naprawdę wołaniem o pomoc zdezorientowanego mruczka, który nagle nie wie, gdzie jest i dokąd chciał iść. Lekarze weterynarii zwracają również uwagę na zmiany w interakcjach między zwierzęciem a jego opiekunem, trudność w nauce, zaburzenia snu oraz pogorszenie higieny osobistej.

Projekt bez nazwy-8.jpg
objawy kociej starości, Fot. canva.com/ Jevtic

Demencja u kota - jak pomóc naszemu mruczkowi?

Niestety tak, jak w przypadku ludzi demencja u kotów jest chorobą nieuleczalną, więc nie można odwrócić zachodzących w mózgu zmian strukturalnych. Schorzenie może pojawić się już w wieku ok. 12 lat i występuje niezależnie od pochodzenia czy rasy. Choroba ta jest wynikiem nagromadzenia w mózgu toksycznego białka tau oraz beta-amyloidu, a odpowiednio dobrana farmakoterapia ma na celu złagodzenie jej objawów i poprawienie jakości życia. 

Jedyne, co możemy zrobić w razie zdiagnozowania demencji u kota, to ułatwić naszemu pupilowi przeżyć ten trudny okres. Przede wszystkim jeżeli mamy kota wychodzącego, a zauważymy u niego wczesny objawy choroby, nie pozwólmy mu na samodzielne wyprawy — mruczek może nie być w stanie samodzielnie wrócić do domu. Zadbajmy o to, aby nasz staruszek miał więcej spokoju. Unikajmy zmian i dużych remontów. Jeżeli nasz kociak nie dojada — co może być dla niego śmiertelnie niebezpieczne przez brak prawidłowego uzupełniania wody w organizmie, postawmy mu w różnych miejscach w mieszkaniu miseczki z jedzeniem i wodą. Przede wszystkim nie obwiniajmy kota jeśli przez zapomnienie nie trafi do kuwety. Pamiętajmy, że sprytnemu i dbającemu o czystość dotąd mruczkowi też nie jest łatwo z tą sytuacją. 

Niezależnie od wieku warto aktywizować swojego mruczka przez wspólną zabawę. Poprawi to nie tylko jego kondycje, ale również pomoże pobudzić jego procesy umysłowe. Dzięki czemu być może uda się spowolnić nieodwracalny proces kociej starości. 

Projekt bez nazwy-9.jpg
koci senior, Fot. canva.com/ Tunatura

Źródło: animalhotels.pl, wataha.pl