Wybór akcesoriów dla kota to decyzja, przed którą staje każdy opiekun mruczka, niezależnie od tego, czy miał wcześniej zwierzęta domowe, czy też dopiero stawia pierwsze kroki na nieznanym gruncie. Nawet nam — troskliwym opiekunom — zdarzają się błędy, które popełniamy nieświadomie, a jeden z nich dotyczy obroży dla kota oraz dzwoneczka przymocowanego do paska. Jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia ma długotrwałe stosowanie tego gadżetu? O opinię poprosiliśmy Małgorzatę Jastrzębską, behawiorystkę zwierząt i reprezentantkę Towarzystwa Pomocy Kotom ProFelis.
Pluskwy to jedne z najbardziej uciążliwych nieproszonych gości, które pojawiają się w naszych domach. Potrafią boleśnie pogryźć, a oprócz tego ich obecności towarzyszy nieprzyjemny zapach. Gdy zaobserwujemy ich obecność, najlepiej działać natychmiast. Okazuje się, że potrzebny środek do zwalczenia insektów większość z nas ma pod ręką.
W zrównoważonej i zbilansowanej diecie psa powinny znajdować się nie tylko mięso lub gotowa karma, a szereg innych składników pochodzenia roślinnego. Mają one na zadanie dostarczyć zwierzęciu cennych witamin, ale również zaspokoić głód na dłużej. Właściciele czworonogów często jednak zastanawiają się, jakie warzywo lub owoc mogą bezpiecznie podać swojemu pupilowi. Czy wśród nich znajdują się ziemniaki? Zapytaliśmy o zdanie eksperta.
Koty z powodu swojej zmiennej i tajemniczej natury czasem niechętnie okazują uczucia, jakimi darzą swojego właściciela. Skąd więc wiedzieć, że kot nas kocha? Każdy właściciel mruczka chciałby znać odpowiedź na to pytanie. Jednak tylko czujny opiekun dostrzeże kocie awanse. Oto 3 subtelne zachowania, po których poznasz, że twój kot darzy Cię najszczerszą miłością.
Będąc właścicielem psa, doskonale znamy sytuację, kiedy pupil podczas załatwiania swoich potrzeb, patrzy nam głęboko w oczy. Zamiast odwrócić wzrok, wpatruje się w nas intensywnie, mocno się przy tym skupiając, a my nie wiemy, co właściwie o tym myśleć. Chcielibyśmy dać czworonogowi trochę prywatności, jednak on nie unika naszego wzroku. Skąd w naszym czworonogu taka potrzeba?
Starszy pies nie był zachwycony zmianą karmy na dobrą dla jego zdrowia. Nowe chrupki ewidentnie “gryzły w zęby”. Smak też był jakiś nie taki. Na całe szczęście wieloletni właściciel wiedział czym przekonać swojego czworonoga. Nagranie rozbawia do łez wszystkich internautów.
Behawiorysta psów z Warszawy opublikował w mediach społecznościowych film, w którym wymienił 3 rasy, które jego zdaniem nigdy nie powinny stać się popularne, pomimo tego, że tak właśnie się dzieje. Zdaniem specjalisty są to czworonogi, które z różnych powodów potrzebują doświadczonego i zaangażowanego opiekuna. Wielu początkujących właścicieli psów nie radzi sobie z ich wychowaniem.
Linienie, czyli gubienie włosów, jest u kotów naturalnym procesem. Warto wiedzieć jednak, w jaki sposób powinna przebiegać wymiana starej sierści na nową. Linienie nieprzebiegające zgodnie z określonymi normami może być pierwszym objawem poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę w tej kwestii. O kilku aspektach powinien wiedzieć każdy opiekun mruczka
Koci nos jest jedyny w swoim rodzaju, a każdy kocur lub kotka ma unikalny odcisk nosa, który stanowi swoiste „dowody osobiste". Przyjęło się, że zdrowy nos naszego mruczka powinien być wilgotny. Czy wszelkie odstępstwa od normy w tym aspekcie powinny nas niepokoić? Czy suchy nos to symptom choroby? Wyjaśniamy, o czym może świadczyć.
Pomimo iż w ostatnim czasie udało się określić, że koty domowe zostały udomowione około 10 tys. lat temu w Mezopotamii, po dziś dzień rozbudzają naszą ciekawość. Choć mruczki, zaraz po psach, są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie, to nadal potrafią nas zaskakiwać swoimi sekretami. Wielu opiekunów zastanawia się, skąd u kotów biorą się czarne plamki na pysku. To nierzadkie zjawisko, zwane lentigo, trafia się tylko wybranym pupilom. Promienie słoneczne mają tu kluczowe znaczenie.
Choroba pupila to jedna z najgorszych rzeczy, która może przydarzyć się właścicielom zwierząt. Co gorsza, w niektórych sytuacjach to my, ludzie, możemy stać się odpowiedzialni za zarażenie psa lub kota. Jakimi wirusami, bakteriami, pasożytami oraz grzybami mogą zarazić się od nas czworonogi? Mając świadomość zagrożeń, będziesz w stanie jeszcze lepiej troszczyć się o swojego ukochanego zwierzaka, a w razie potrzeby jak najszybciej udać się po pomoc weterynaryjną.
Pies gryzący smycz podczas spaceru to widok, na który można natknąć się często. Jest kilka przyczyn tego uciążliwego i denerwującego zachowania, o których początkujący opiekunowie nie zawsze mają pojęcie. Żeby rozwiązanie problemu było możliwe, w pierwszej kolejności należy znaleźć jego źródło. O powody gryzienia smyczy zapytaliśmy założycieli szkoły „W psim języku” Virginię Witkowską i Jakuba Sujeckiego. Zdziwisz się, jaki komunikat czworonóg usiłuje Ci w ten sposób przekazać.
Słynny behawiorysta Will Atherton opublikował w mediach społecznościowych film, w którym zdradził, które rasy psów jego zdaniem nie nadają się dla ludzi zapracowanych. Okazuje się, że niektóre czworonogi mają wyjątkowo wysokie wymagania, którym nie sposób sprostać, spędzając każdego dnia co najmniej 8 godzin poza domem. Zaniedbanie pupila z kolei może prowadzić do wielu problemów, których wyeliminowanie często wymaga ogromnych nakładów finansowych i emocjonalnych.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad stosowaniem preparatów konopnych u Waszych milusińskich? A może już to robicie? Na półkach sklepów zoologicznych można znaleźć sporo produktów, które w swoim składzie zawierają konopie. Czy warto się nimi zainteresować? Czy to w ogóle bezpieczne? W poniższym materiale Marcin Kanonowicz — ekspert ds. produktów zwierzęcych z firmy Cosma odpowiada na te i inne pytania.
Papużki faliste to gatunek małego ptaka, które często goszczą w polskich mieszkaniach w roli zwierzątek domowych. Przed zakupem tych przeuroczych, kolorowych stworzeń warto mieć świadomość tego, że ich posiadanie wiąże się z szeregiem obowiązków i wieloma wydatkami. Zdziwisz się, na co muszą wydawać pieniądze właściciele papużek falistych, aby zapewnić im jak najlepsze warunki.
Kot sam nie powie, że coś go boli. Zwierzęta te są prawdziwymi mistrzami kamuflażu, a od umiejętności ukrywania oznak bólu nierzadko zależą ich szanse na przetrwanie. Zbagatelizowane objawy mogą jednak doprowadzić do poważnej choroby, a nawet śmierci naszego zwierzaka. Jakie symptomy powinny zaniepokoić opiekuna i kiedy powinniśmy umówić wizytę w klinice dla zwierząt? Poniżej przedstawiamy 7 sytuacji, w których koniecznie należy zabrać kota do weterynarza.
Mieszkanka jednego z osiedli w Poznaniu zauważyła, że sąsiadka specjalnie uprzykrza jej życie. Kością niezgody okazał się… pies. Pukanie w ścianę, trzaski, głośna muzyka i obelgi to tylko część używanego przez kobietę arsenału, jakim dokucza opiekunce zwierzęcia. Wojna sąsiedzka trwa na najlepsze, dlatego rozżalona kobieta postanowiła szukać pomocy w Internecie.
Większość właścicieli kotów na pytanie, czy ich pupil się czegoś boi, jednogłośnie odpowie twierdząco. Lęki u zwierzaków domowych to nie nowość, a sposoby na radzenie sobie ze stresem z czasem mogą się wyczerpywać. Zawsze warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą w tej dziedzinie, a dodatkowo poprosić o poradę osoby, które zjadły zęby, ratując koty z przykrymi doświadczeniami. Jakie metody pomogą nam zapanować nad stresem mruczących przyjaciół? O kocich lękach rozmawiamy z Dominiką Płuzą z Fundacji KOT.
Choć coraz częściej decydujemy się zabrać czworonoga ze sobą na wyjazdy, to wspólna podróż może okazać się dla nas bardzo kosztowna. Wielu kierowców popełnia błąd, który może ich drogo kosztować. Jego skutki mogą odbić się nie tylko na naszym portfelu, ale i na zdrowiu psa. Zobacz, jak go uniknąć.
Jako właściciele kotów przyzwyczailiśmy się, że nasze mruczki niemal samodzielnie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. W przeciwieństwie do właścicieli szczeniaków nie musimy poświęcać wielu dni na nauczenie czystości pupila. Jak rozpoznać, czy nasz kot robi to prawidłowo?
To wielkie szczęście móc wychowywać ukochanego pieska od maleńkości. Trzeba jednak pamiętać, że w ten proces należy włożyć sporo czasu i energii. Na początku szczeniaki mogą być niezłymi urwisami i nieco uprzykrzać codzienne życie właścicieli. Wiemy jednak, jak poradzić się z jednym z problemów, z którym spotykają się opiekunowie młodych psów. Jak usunąć plamy z psiego moczu? To prostsze niż myślisz. Potrzebujesz produktów, których łączna cena nie przekracza 5 złotych.
Powszechnie wiadomo, że koty to bardzo czyste zwierzęta, które przykładają dużą wagę do utrzymywania nienagannej higieny. Nie tylko wylizują i dbają o własne futerko, ale również zakopują swoje odchody. Czy jednak zachowanie naszego zwierzaka na pewno jest wypadkową dbania o porządek w kuwecie? Odpowiedź na to pytanie może być inna, niż nam się wydaje. Mruczki mają zupełnie inny powód, by ukrywać pozostawione na widoku nieczystości.
Każdy opiekun kota mierzy się codziennie z wszechobecnym kocim żwirkiem. Małe drobinki wysypywane przez nasze mruczki poza kuwetę pojawiają się niespodziewanie na podłodze, pod szafką i na naszych skarpetkach. Okazuje się, że żwirek dla kota może mieć wiele innych zastosowań. Tego na pewno się nie spodziewaliście.
Koty próbują porozumiewać się z nami na wiele sposobów. Oprócz znanego nam miauczenia, mruczki najwięcej mówią swoim ciałem. Nietypowe testy zorganizowane przez naukowców świadczą o tym, że mrużenie oczu jest kocim sposobem na komunikację z człowiekiem.
Chcesz wkraść się w łaski psa, a on przed Tobą ucieka? Psy mogą wykazywać niechęć na różne sposoby. Niektórych sygnałów takich jak warczenie i pokazywanie zębów nie sposób nie zauważyć. Podkreślić należy jednak, że wiele osobników komunikuje się z otoczeniem poprzez subtelniejsze gesty. Jak zwierzęta pokazują, że kogoś nie lubią? Mając świadomość konkretnych uwarunkowań związanych z psią mową ciała, można podjąć stosowne działania, mające na celu poprawienie relacji z pupilem.
Wszystkie psy robią kupy. Niektóre z nich potrzebują jednak nieco więcej czasu lub szczególnego miejsca, żeby załatwić swoje potrzeby. Dlaczego psy tak długo wybierają miejsce, a gdy już je znajdą, często kręcą się w kółko przed wypróżnieniem? Okazuje się, że ma to swoje naukowe wytłumaczenie.
Zmęczony? Podekscytowany? Chory? Zdenerwowany? Zestresowany? Psy, podobnie jak ludzie, doświadczają szerokiej gamy emocji. Choć psy nie potrafią mówić, to porozumiewają się z nami swoim ciałem. Idealnie opanowały komunikację z człowiekiem, a ziewanie to jeden z sygnałów, kiedy Twój pies chce Ci coś ważnego powiedzieć. Szeroko rozdziawiony pysk nie zawsze towarzyszy chwilom zmęczenia.
Króliki cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą posiadać domowego pupila, ale niekoniecznie w postaci psa czy kota. Puszyste stworzonka wzbudzają zachwyt, a opieka nad nimi przynosi wiele satysfakcji, a także uczy, jak delikatne bywają te zwierzątka. Dlatego warto wiedzieć jakie sygnały mogą świadczyć o pogarszającym się stanie zdrowia pupila lub o zbliżającej się śmierci. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio zareagować i przygotować się na pożegnanie.