Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Weterynarz przestrzega: w ten sposób krzywdzisz swojego psa! Wygląd to nie wszystko
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 31.03.2024 10:21

Weterynarz przestrzega: w ten sposób krzywdzisz swojego psa! Wygląd to nie wszystko

pies u weterynarza
Fot. Canva/gettyimagespro

Każdy opiekun czworonoga wie, jak ważna jest codzienna pielęgnacja, bo pies zadbany to pies szczęśliwy. Odpowiednie czynności kosmetyczne pomagają uchronić zwierzę przed niepożądanymi infekcjami czy chorobami. Jedni właściciele sami dbają o to w domowym zaciszu, inni zaś decydują się na wizytę w dedykowanym salonie. Chcąc, aby ich pupil wyróżniał się na ulicy, proszą groomerów o zmyślne i modne fryzury. Czasem jednak łatwo się zagalopować, ślepo podążając za modą, która niejednokrotnie okazuje się krzywdząca. Weterynarz przestrzega, czego należy się wystrzegać. Pamiętajmy, że wygląd naszego psa to nie wszystko.

Niebezpieczna moda. Weterynarz alarmuje: w ten sposób krzywdzisz swojego psa

Osoby posiadające psy mają wiele obowiązków. Poza karmieniem, wyprowadzaniem na spacery czy wizytami u weterynarza, bardzo istotna jest pielęgnacja. Czasem jednak nasza niewiedza, jak we właściwy sposób zadbać o naszego pupila, może okazać się dla niego krzywdzącą. Specjaliści alarmują czego nie robić.

Ralph Rückert, lekarz weterynarii pochodzący z Niemiec, w swoim wpisie na mediach społecznościowych, porusza niezwykle ważny temat związany z wyglądem czworonogów. W ostatnim czasie możemy zaobserwować niebezpieczną modę, której ulegają psi rodzice, aby ich pupil prezentował się „lepiej”. Chodzi o obcinanie wąsów.

 

Dlaczego kot saneczkuje? To zachowanie zazwyczaj nie zwiastuje niczego dobrego Pies zamieszkał na cmentarzu. To nie tęsknota za panem sprowadziła go w to miejsce

Jaką funkcję pełnią wąsy u psów?

To, że każdy pies ma wąsy wiedzą wszyscy, ale czy zdajemy sobie sprawę, po co one właściwie są i jaką pełnią funkcję? To nie tylko element wyglądu pyska. Wibrysy (potocznie zwane wąsami) to bardzo istotne narzędzie dla zwierząt. Włosy czuciowe są głęboko osadzone w skórze a przy tym silnie ukrwione i unerwione. Występują najczęściej na polikach, ale mogą również być umieszczone na wargach, łapkach czy w okolicach oczu. 

Wibrysy służą czworonogom podczas znajdywania orientacji oraz nawigacji. Pomagają one odbierać sygnały z otoczenia, np. ruchy powietrza. Dodatkowo pozwalają ocenić przestrzeń, w której znajduje się pupil, odległość i wielkość danych obiektów. Pewnie nie raz zastanawialiśmy się, jak psy „widzą” i poruszają się w nocy, po ciemku. To właśnie zasługa włosów czuciowych, które pełnią funkcję odpowiedzialną za bodźce dotykowe. Szczególnie ważne mogą być dla psich seniorów, u których wzrok jest już nie najlepszy.

pies.jpg
Fot. Canva/Bytmonas

Nie obcinaj psich wąsów!

Wiemy już jak ważną rolę pełnią niepozorne wąsy u psa. Dlatego pamiętajmy, że obcinanie czy wyrywanie wibrysów jest kategorycznie zakazane. Poza tym, że sprawimy mu ból, pozbawimy go jakże ważnego narzędzia do życia. Na pewno nie chcielibyśmy, żeby nasz przyjaciel doznał upośledzenia umiejętności do nawigacji i orientacji w przestrzeni.

Warto jest uświadomić o tym pozostałych członków naszej rodziny, a w szczególności dzieci, którym nie raz zdarza się łapać pupila za wystające włoski. Takie sytuacje są groźne również dla zdrowia naszych pociech, gdyż zwierzę może zareagować agresją po doznaniu bólu.

piesek.jpg
Fot. Canva/ huoadg5888