Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies się drapie? W ten sposób daje ważny sygnał, nie zwlekaj
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 17.04.2024 11:38

Dlaczego pies się drapie? W ten sposób daje ważny sygnał, nie zwlekaj

dlaczego pies się drapie
Fot. canva.com/Natee127

Każdy czworonóg raz na jakiś czas się drapie. Jeśli Twój pies sporadycznie trze łapą pysk, bok lub uszy, to nie ma powodów do niepokoju. To zupełnie normalne psie zachowanie. Jednakże, jeśli zauważysz, że Twój pupil robi to znacznie częściej, może to być sygnał, że jest coś nie tak. Oto przyczyny, przez które pies nadmiernie się drapie. Podpowiadamy jak pomóc futrzakowi, którego wszystko swędzi. 

Psie dolegliwości warto konsultować z weterynarzem

Pies to nie tylko zwierzę towarzyszące, ale również członek rodziny, który zasługuje na opiekę i zrozumienie. Gdy widzimy, że pupil cierpi, chcemy znaleźć rozwiązanie, które przyniesie mu ulgę i poprawi jego jakość życia. Dlatego trzeba szukać informacji oraz rozmawiać z lekarzami weterynarii, aby zrozumieć, co może powodować dziwne reakcje u naszego czworonoga.

Jeśli widzisz, że Twój pies non-stop się drapie i gryzie to zapewne ma ku temu poważniejsze powody. Niestety takie zachowanie może prowadzić do uciążliwych uszkodzeń ciała. Wydrapane przez zwierzę rany bardzo ciężko się goją. Przyczyny mogą być różne. Postaramy się przedstawić większość z nich, aby pomóc właścicielom futrzastych mordek wyeliminować drażniący powód. 

Projekt bez nazwy-67.jpg
Drapiący się pies, Fot. canva.com/ Wavetop
Co znajduje się w środku grzechotki grzechotnika? Odpowiedź was zaskoczy Tego nigdy nie rób podczas spaceru z psem. Pupil na pewno to doceni

Dlaczego pies się drapie?

Jest wiele powodów, przez które pies może się nadmiernie drapać lub gryźć, jednak najczęstszą przyczyną jest swędzenie skóry. Nie dający spokoju zwierzęciu świąd może być wywołany przez wiele dolegliwości. Oto niektóre z nich:

 1. Reakcje alergiczne. Psy tak jak i ludzie, również mogą być uczulone na różne substancje. Wiele czworonogów ma alergie na konkretne składniki znajdujące się w ich karmach. Oprócz tego dochodzą reakcje alergiczne na pyłki roślin oraz roztocza. Narażony na nieustanny kontakt z alergenem pupil będzie coraz mocniej się drapał.
   
 2. Pchły i kleszcze. Ataki pasożytów to zmora właścicieli futrzastych czworonogów. Nawet pojedyncza pchła potrafi wywołać u psa uciążliwe swędzenie. Niestety szybko pojawia się ich więcej, a pozbycie się kąsających naszego przyjaciela krwiopijców nie jest takie łatwe. Warto więc zawsze zadbać o dobrą ochronę przed pasożytami nim te zaatakują.
   
 3. Problemy skórne. Infekcje skórne takie jak grzybice lub drożdżaki mogą doprowadzić naszego psa do szaleństwa. Uporczywy świąd między łapami oraz na pysku sprawia, że czworonóg wręcz nie może spokojnie spać. Niestety w tym przypadku bez pomocy weterynarza i przepisanych odpowiednich maści i płynów nie uda nam się wyleczyć naszego pupila.
   
 4.  Stres lub lęk. Okazuje się, że nie tylko problemy zdrowotne, ale również behawioralne mogą mieć wpływ na intensywne drapanie się naszego czworonoga. Tak jak ludzie skubią lub obgryzają z nerwów skórki przy paznokciach, tak samo zestresowany lub przerażony pies będzie szukał ulgi w zajęciu myśli poprzez nadmierne drapanie się. 
Neostock.jpg
Psia alergia, Fot.canva.com/ Neostock

Pies mocno się drapie - jak mu pomóc?

Jeśli Twój pies ciągle się drapie, istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz wyeliminować przyczynę jego zachowania. Dzięki podjęciu tych działań ulżysz zwierzęciu w cierpieniu, a nawet zapobiegniesz ponownemu pojawieniu się problemu. 

 • Zbadaj skórę psa. Sprawdź, czy na jego skórze nie ma oznak infekcji, ran czy zaczerwienionych plam. Sprawdź również, czy wnętrze ucha nie jest nadmiernie czerwone oraz czy w przestrzeniach między łapkami nie pojawiły się drobne przekrwienia. Jeśli zauważysz coś, co budzi Twój niepokój, zabierz czworonoga do weterynarza.
   
 • Nie zapominaj o psiej higienie. Regularne kąpiele i szczotkowanie mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści u pupila. Dzięki temu zmieszasz ryzyko infekcji i nadmiernego swędzenia. 
   
 • Unikaj alergenów. Staraj się obserwować swojego psa i unikać substancji, które wywołują u niego reakcje alergiczne. Jeśli po spożyciu potrawy np. z kurczakiem pojawi się u niego biegunka oraz zwiększone drapanie się, to zmień karmę na inny smak. Jednak gdy podejrzewasz alergię, której nie udało Ci się wyeliminować, zmieniając dietę, konsultacja z weterynarzem i badania pomogą znaleźć przyczynę i dobrać odpowiednie leki.
   
 • Zadbaj o ochronę przed pasożytami. Regularne stosowanie preparatów przeciwko pchłom i kleszczom pomoże chronić Twoje psiego przyjaciela przed atakiem pasożytów.
   
 • Zadbaj o relaks swojego psa. Jeżeli podejrzewasz, że stres lub lęk są przyczyną nadmiernego drapania się i gryzienia Twojego pupila to zastosowanie technik relaksacyjnych może usunąć problem. Zabierz go na długi spacer, wprowadź codzienne zabawy oraz wieczorne masaże. Dzięki temu złagodzisz objawy, a tym samym uwolnisz swojego czworonoga od uporczywej przyczyny, której nie widać. 
Projekt bez nazwy-68.jpg
masaż u psa, Fot. canva.com/ Kali9