Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Wzrost podatku od psa. Lada moment upływa termin płatności
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 08.04.2024 13:39

Wzrost podatku od psa. Lada moment upływa termin płatności

podatek od psa
Fot. canva.com/ chabybucko

Opiekunowie czworonogów zobowiązani są do płacenia podatku od ich posiadania. W obecnym roku kwoty ustalane indywidualnie przez gminy znów wzrosły. Nie wszyscy jednak muszą wnosić podatek od psa. Osoby objęte opłatą powinny się pośpieszyć. Pozostało niewiele czasu na dokonanie płatności. 

Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki

Posiadanie zwierzęcia wiąże się nie tylko z samymi przyjemnościami. Nasze czworonogi wymagają od nas obowiązków, nierzadko związanych z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Oprócz regularnych, corocznych wizyt z psem u weterynarza związanych ze szczepieniem, w pewnych regionach czeka nas jeszcze jeden obowiązkowy koszt.

W niektórych gminach obowiązuje podatek od posiadania psa. Jego obowiązywanie oraz kwota ustalana jest indywidualnie przez dany urząd. Istnieją jednak przepisy, które zwalniają niektórych właścicieli zwierząt z płatności. Przedstawiamy, kto nie musi się martwić zbliżającym się terminem uregulowania należności.

Wiewiórka zagląda do pudła na drodze. Nie mogła znaleźć nic lepszego Co robić, gdy pies ma katar? Wydzielina z nosa zawsze oznacza coś złego?

Podatek od psa - kto nie musi płacić?

Z nieprzyjemnego obowiązku, jakim jest podatek od psa, zwolnieni są mieszkańcy gmin, w których samorząd postanowił nie pobierać takiej opłaty oraz opiekunowie spełniający pewne warunki. Podatku od posiadania psa nie muszą płacić:

  • osoby posiadające oświadczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, jeśli ich pupil jest psem asystującym,
  • osoby legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • seniorzy po 65. roku życia, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe,
  • osoby pełniące stanowiska w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych,
  • osoby opłacające podatek od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy.
Projekt bez nazwy-50.jpg
Seniorzy zwolnieni z podatku, Fot. canva.com/ robertkneschke

Jeśli jednak nie należymy do grupy szczęśliwców zwolnionych z podatku, musimy się pośpieszyć, gdyż termin płatności należności za posiadanie ukochanego psa upływa wraz z końcem kwietnia. 

Podatek od psa znowu w górę. Tyle wyniesie w 2024 roku

Maksymalną wysokość kwoty, jaką mogą pobierać od opiekunów czworonogów poszczególne gminy z tytułu obowiązującego podatku od psa, ustanawia Ministerstwo Finansów. Kwoty te różnią się w zależności od regionów, ponieważ to wybierane przez nas samorządy decydują o jej wysokości.

Projekt bez nazwy-51.jpg
podatek od psa, Fot. canva.com/ Susaro

W ubiegłym roku maksymalna kwota podatku wynosiła 150,93 złotych. Niestety, w tym roku czeka nas większy wydatek, ponieważ opłata poszła w górę i ustanowiono ją na wartość 173,55 złotych. Choć podatek od psa płacimy raz w roku, przez co wydaje się niewielką kwotą, to wiele miast decyduje się na niepobieranie tej kwoty od właścicieli czworonogów, co ma zachęcić do większej adopcji zwierząt w danym regionie. 

 

Źródło: bizesinfo.pl